Czym ogrzewacie swój dom ?
Czym ogrzewacie swój dom ?
11 listopada 2016
Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla ?
Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla ?
4 grudnia 2016
Pokaż wszystkie
Optymalna lokalizacja energooszczędnego domu

Optymalna lokalizacja energooszczędnego domu

Optymalna lokalizacja energooszczędnego domu

To, gdzie wybudujemy nasz dom ma wpływ na możliwe oszczędności eksploatacyjne. Zatem, gdzie warto zbudować dom energooszczędny?

Gdy decydujemy się na wybudowanie domu energooszczędnego, powinniśmy uwzględnić architektoniczną formę sąsiedniej zabudowy, cechy otaczającego terenu oraz zwiększone wymagania w stosunku do uwarunkowań klimatycznych i energetycznych konkretnej lokalizacji, takich jak: nasłonecznienie, zacienienie, rzeźba terenu oraz strony świata.

Ustawienie względem słońca

Ważne jest, aby dom był maksymalnie wyeksponowany tak, aby możliwe było jak najlepsze pozyskiwanie energii słonecznej. Właściwa orientacja domu energooszczędnego względem słońca jest jednym z podstawowych kryteriów jego funkcjonowania. W sezonie grzewczym, powinno się czerpać słońce z południowej części obiektu co najmniej przez sześć godzin dziennie. Warto więc ustawić budynek w północnej części działki, tak, aby jedna z jego elewacji, ta o największej powierzchni, była zwrócona na południe, ku przestrzeni wolnej od zacienienia przez np. sąsiadującą zabudowę. W polskim klimacie umiarkowanym odchylenie o 25º nie wpływa jeszcze zauważalnie na ilość energii słonecznej dostarczanej do domu. Według innych źródeł odchylenie od preferowanego kąta padania promieni nie powinno przekraczać 15-20º.

Ukształtowanie terenu

Wpływ na nasz dom ma również sama zieleń znajdująca się na działce. Ważne jest, aby krzewy nie zacieniały zimą ścian południowych. Udowodniono, że naturalne zbiorniki wodne oraz duże skupiska drzew wokół domu wpływają na duże starty ciepła. Najlepsze warunki, w których możemy ulokować dom to południowe stoki wzgórz w sąsiedztwie jeziora. Północna część może być zalesiona. Dzięki nachyleniu terenu w kierunku południowym, możemy ochronić budynek przed zimnymi północnymi wiatrami i jednocześnie zwiększa nasłonecznienie terenu. Badania wskazują, że najwięcej energii słonecznej w czerwcu otrzymują zbocza o nachyleniu około 24º, natomiast w grudniu zbocza o nachyleniu 80º.

Rośliny wokół domu energooszczędnego
Zasadzenie roślinnych systemów osłonowych wpłynie na wytworzenie naturalnej ochrony termoizolacyjnej dla domu. Są to na przykład drzewa i krzewy oraz pnącza i dachowa zieleń ekstensywna. Istotna jest także odpowiednia gęstość oraz kształt roślin. Rośliny pełną w sąsiedztwie domu funkcje poduszki powietrznej o właściwościach termoizolacyjnych. Warto zasadzić przede wszystkim drzewa iglaste, wysokie szpalery krzewów i gęste rośliny pnące. Pozwalają one na zwiększenie temperatury wokół domu nawet o 1-2°C. Ważne jest jednak, aby nawet gdy stosujemy rośliny wiatrochronne, pozwalać na drobne przepuszczanie wiatru. Uzyskamy wtedy znacznie lepsze efekty.

Photo credit: Meyer Felix via Foter.com / CC BY-NC-ND



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx