Ogrzewanie i chłodzenie promiennikami
Systemy ogrzewania i chłodzenia sufitowego od marki Zehnder
29 sierpnia 2018
Finanse: o czym musisz pamiętać remontując mieszkanie ?
Finanse: o czym musisz pamiętać remontując mieszkanie ?
31 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
Wentylacja kotłowni – naturalna, grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja kotłowni – naturalna, grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja kotłowni – naturalna, grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja kotłowni potrzebna jest po to, aby dostarczyć do centralnego ogrzewania powietrze potrzebne w procesie spalania. Gwarantuje także odpowiednią wymianę powietrza, dlatego musi ono być tam dostarczane w sposób ciągły.

Dobrze działająca wentylacja kotłowni będzie w stanie zmniejszyć ilość występujących w niej szkodliwych substancji wydzielanych w procesie spalania. Nie dopuszcza do tego, aby ich stężenie było zbyt wysokie i przekraczało dopuszczalne normy. Powietrze w kotłowni ma taką jakość, aby nie szkodziło osobom przebywającym w kotłowni.

Wentylacja naturalna w kotłowni

Jest to tzw. wentylacja otworowa, która może działać jedynie przez krótki czas i wymaga obecności człowieka. Realizowana jest przez otwieranie okien i drzwi. W krótkim czasie można wymienić powietrze w pomieszczeniu poprzez efekt przeciągu.

Wentylacja grawitacyjna w kotłowni

W kotłowni można zastosować dwa rodzaje wentylacji grawitacyjnej:

  • przewód kominowy – wymiana powietrza odbywa się na skutek różnicy ciśnień i temperatury panujących wewnątrz i na zewnątrz. Wpływ na funkcjonowanie tego rodzaju wentylacji ma wiatr, który wzmacnia lub osłabia jej działanie,
  • deflektory dachowe – wymiana powietrza jest wynikiem działania wiatru. Cieplejsze powietrze unosi się pod strop pomieszczenia, wytwarzając tam niewielkie nadciśnienie i poprzez deflektory wydostaje się na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna w kotłowni

Można zdecydować się na kilka rodzajów wentylacji mechanicznej w kotłowni:

  • mechaniczna wyciągowa, mieszana z grawitacyjną wentylacją nawiewną – powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia przy użyciu wyciągowych wentylatorów mechanicznych, zamontowanych w kanałach wyciągowych. W wyniku wytworzonego podciśnienia w pomieszczeniu powietrze zewnętrzne w sposób naturalny otworami nawiewnymi napływa do pomieszczenia,
  • mechaniczna nawiewna, mieszana z grawitacyjną wywiewną – powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń przy użyciu wentylatorów znajdujących się w kanałach nawiewnych. W wyniku wytworzonego nadciśnienia w pomieszczeniu powietrze wewnętrzne w sposób naturalny otworami wywiewnymi wydostaje się z pomieszczeń.
  • mechaniczna nawiewno-wywiewna, zblokowana – nawiew i wywiew powietrza odbywa się przy użyciu wentylatorów znajdujących się w kanałach wywiewnych i nawiewnych. Zapewnia to pełną kontrolę nad wentylacją kotłowni, ponieważ wszystko jest dopasowane do potrzeb użytkownika. Jedynym mankamentem jest to, że praca systemu jest zależna od energii elektrycznej.

Zobacz również:

Wentylacja – Budowa i Remont

Wentylacja – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest wentylacja. Dzięki niej możesz zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także o skuteczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczeń. Sprawnie działający system wentylacyjny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wilgoci

Zobacz: remont.biz.pl/category/wentylacja/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx