Ogrzewanie i chłodzenie promiennikami
Systemy ogrzewania i chłodzenia sufitowego od marki Zehnder
29 sierpnia 2018
Finanse: o czym musisz pamiętać remontując mieszkanie ?
Finanse: o czym musisz pamiętać remontując mieszkanie ?
31 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
Wentylacja kotłowni – naturalna, grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja kotłowni – naturalna, grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja kotłowni – naturalna, grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja kotłowni potrzebna jest po to, aby dostarczyć do centralnego ogrzewania powietrze potrzebne w procesie spalania. Gwarantuje także odpowiednią wymianę powietrza, dlatego musi ono być tam dostarczane w sposób ciągły.

Dobrze działająca wentylacja kotłowni będzie w stanie zmniejszyć ilość występujących w niej szkodliwych substancji wydzielanych w procesie spalania. Nie dopuszcza do tego, aby ich stężenie było zbyt wysokie i przekraczało dopuszczalne normy. Powietrze w kotłowni ma taką jakość, aby nie szkodziło osobom przebywającym w kotłowni.

Wentylacja naturalna w kotłowni

Jest to tzw. wentylacja otworowa, która może działać jedynie przez krótki czas i wymaga obecności człowieka. Realizowana jest przez otwieranie okien i drzwi. W krótkim czasie można wymienić powietrze w pomieszczeniu poprzez efekt przeciągu.

Wentylacja grawitacyjna w kotłowni

W kotłowni można zastosować dwa rodzaje wentylacji grawitacyjnej:

  • przewód kominowy – wymiana powietrza odbywa się na skutek różnicy ciśnień i temperatury panujących wewnątrz i na zewnątrz. Wpływ na funkcjonowanie tego rodzaju wentylacji ma wiatr, który wzmacnia lub osłabia jej działanie,
  • deflektory dachowe – wymiana powietrza jest wynikiem działania wiatru. Cieplejsze powietrze unosi się pod strop pomieszczenia, wytwarzając tam niewielkie nadciśnienie i poprzez deflektory wydostaje się na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna w kotłowni

Można zdecydować się na kilka rodzajów wentylacji mechanicznej w kotłowni:

  • mechaniczna wyciągowa, mieszana z grawitacyjną wentylacją nawiewną – powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia przy użyciu wyciągowych wentylatorów mechanicznych, zamontowanych w kanałach wyciągowych. W wyniku wytworzonego podciśnienia w pomieszczeniu powietrze zewnętrzne w sposób naturalny otworami nawiewnymi napływa do pomieszczenia,
  • mechaniczna nawiewna, mieszana z grawitacyjną wywiewną – powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń przy użyciu wentylatorów znajdujących się w kanałach nawiewnych. W wyniku wytworzonego nadciśnienia w pomieszczeniu powietrze wewnętrzne w sposób naturalny otworami wywiewnymi wydostaje się z pomieszczeń.
  • mechaniczna nawiewno-wywiewna, zblokowana – nawiew i wywiew powietrza odbywa się przy użyciu wentylatorów znajdujących się w kanałach wywiewnych i nawiewnych. Zapewnia to pełną kontrolę nad wentylacją kotłowni, ponieważ wszystko jest dopasowane do potrzeb użytkownika. Jedynym mankamentem jest to, że praca systemu jest zależna od energii elektrycznej.

Zobacz również:

Wentylacja – Budowa i Remont

Wentylacja – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest wentylacja. Dzięki niej możesz zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także o skuteczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczeń. Sprawnie działający system wentylacyjny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wilgoci

Zobacz: remont.biz.pl/category/wentylacja/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx