Warto zdecydować się na rekuperatory, które zapewniają najwyższy odzysk energii. Najlepsze są te z wymiennikami przeciwprądowymi lub obrotowymi. Odznaczają się sprawnością na poziomie 80%, co ma znaczący wpływ na koszty ogrzewania budynku.
Na rodzaj rekuperatora ma wpływ wymiennik ciepła, od którego zależy efektywność odzysku ciepła. Wymiennik najczęściej zbudowany jest z tworzywa sztucznego lub z aluminium.
Wymiennik płytowy jest uruchamiany przez przepływ ciepłego i zimnego powietrza wąskimi przylegającymi do siebie kanalikami, dzięki czemu dochodzi do wymiany energii cieplnej między powietrzem nawiewanym do pomieszczeń a wyciąganym z nich. W obrotowych natomiast dochodzi do akumulacji energii która – dzięki wolnemu obrotowi wymiennika – oddawana jest do powietrza nawiewanego.
Najczęściej stosowanymi wymiennikami ciepła są:
wymienniki przeciwprądowe – kanaliki układane są równolegle, a powietrze przepływa w nich w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu otrzymuje się korzystniejszy rozkład temperatur na powierzchni wymiennika, sprawność: 80 – 96%
wymienniki obrotowe – bęben, który się obraca pobiera ciepło z sekcji wyciągowej centrali i po nagrzaniu swojej powierzchni i dokonaniu obrotu oddaje zakumulowane ciepło powietrzu świeżemu. Sprawność: 80-88%.
Wymienniki krzyżowe – kanaliki ułożone są prostopadle. Sprawność: 50-60%
Wymienniki entalpiczne – działają na zasadach krzyżowych lub przeciwprądowych. Mają również zdolność do odzyskiwania wilgoci.
Przy wyborze rekuperatora należy zwrócić również uwagę, czy posiada on:
automatyczny by-pass
izolację
łatwy dostęp do modułu z filtrami
system antyzamrożeniowy
możliwość podłączenia gwc
zabezpieczenie kominowe
nagrzewnicę wstępną
atest higieniczny
czytelny, funkcjonalny sterownik możliwością programowania pracy urządzenia
serwis na terenie Polski
klasa energetyczności
zgodność z unijnymi normami energetycznymi
Kanał wentylacyjny Smart-flex
Wentylacja
Mamy do wyboru:
okrągłe przewody miękkie – jest to przeżytek. Nie należy się na niego decydować. Taki system pozbawiony jest możliwości czyszczenia. Ponadto łatwo je uszkodzić. Można porównać takie kanały do grubszej folii aluminiowe, którą owijamy kanapki.
okrągłe kanały sztywne stalowe, tzw. spiro – najczęściej wykorzystywane. Trasa prowadzenia instalacji jest bardzo dokładna. Średnica nie ulega naruszeniu. Eliminują właściwie w 100% ryzyko powstania uszkodzeń podczas montażu. Cały system izolowany jest warstwą wełny mineralnej. Łatwo można je wyczyścić i wykonać rewizję. Posiadają duże średnice – od 80 do 350 mm. Warto jednak zlecić wykonanie systemy doświadczonym firmom.
polietylenowe przewody wentylacyjne ( takie jak np kanał smart flex )– cieszą się coraz większą popularnością. Posiadają niewielką średnicę – od 64 do 90 mm. Dzięki sztywnej konstrukcji, można je całkowicie schować w przegrodach budowlanych: tynkach, ścianie, w stropie. Ne wymagają praktycznie żadnych kompromisów architektonicznych, ponieważ są zupełnie niewidoczne; higieniczne, trwałe i odporne na jakiekolwiek uszkodzenia. Posiadają najwyższą klasę szczelności czyli D. Można je ukryć w posadzce lub pod sufitem.
Wybierając instalację do domu, warto zwrócić również uwagę na możliwość całkowitego jej ukrycia. Wybierać te polietylenowe, nie ma ryzyka, że konieczne będzie wykonywanie zabudowy kanałów.
Zobacz przy okazji w naszym sklepie:
Rekuperacja – Remont
Rekuperacja – Remont
Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.
Ważne jest, aby dom oraz budynki, w których przebywamy miały odpowiednią wentylację. Jeżeli system, z którego korzystamy będzie wadliwy, na ścianach zacznie pojawiać się grzyb
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
Powiązane wpisy
Zakupy w Solvent – odkryj świat wysokiej jakości produktów
Jakie rekuperatory polecacie ?