Rodzaje rekuperacji i kanałów wentylacyjnych
Rodzaje rekuperacji i kanałów wentylacyjnych
17 czerwca 2017
Letnie odnawianie balkonu
Letnie odnawianie balkonu
19 czerwca 2017
Pokaż wszystkie
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację ?

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację ?

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to obowiązkowe wyposażenie każdego nowoczesnego i energooszczędnego domu. Pozwala na znakomitą redukcje zużycia energii. Warto poznać zasady jej działania oraz pozostały zalety systemu.

Domy, w których znajduje się tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie mogą zostać uznane za energooszczędne. Działanie wentylacji jest w nich zależne od warunków pogodowych. Wentylacja działa głównie zimą, gdy różnice temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną stroną domu są znaczące. Latem w ogóle z takiej wentylacji nie mamy żadnego pożytku. Przyczynia się ona jedynie do strat ciepła w budynku. Szacuje się, że prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna generuje 30-50% całkowitych kosztów ogrzewania domu. Natomiast, jeżeli w domu zostanie umieszczona rekuperacja, oszczędności w zakresie ogrzewania mogą być znacznie większe. Szybko zwrócą nam się wszystkie koszty związane z inwestycją w ten system.

Rekuperacja – sposób działania

Cieple, zużyte powietrze z wnętrza domu oraz świeże powietrze z zewnątrz jest dostarczane przy pomocy kanałów do jednostki wewnętrznej. Przepływając przez wymiennik ciepła strumienie powietrza przekazują sobie nawzajem swoje temperatury bez mieszania się. Jeżeli w naszym posiadaniu będzie wysokiej jakości urządzenie, odzysk ciepła będzie odbywał się na poziomie 97%. Sprawność systemu, który jest właściwie zaizolowany będzie oscylowała na poziomie 90%.

W dodatku, warto podkreślić, że każdy system rekuperacji możemy rozbudować i dostosować do swoich potrzeb. Możemy wybrać dostosowane do potrzeb filtry, które zadbają o jakość powietrza w pomieszczeniach. Do wyboru są:
filtry węglowe – reedukacja nieprzyjemnych zapachów,
przeciwpyłkowe – powinny znaleźć się w domach, w których mieszkają alergicy,
HEPA – pomagają przechwytywać cząsteczki stałe i usuwają pyły zawieszone, czyli smog.Do systemu rekuperacji można również dołączyć:
– jonizatory,
– nawilżacze powietrza.

W dodatku, warto podkreślić, że sterowanie systemem rekuperacji może zostać dostosowane do wymogów inteligentnego domu, a więc może odbywać się w pełni zdalny i automatyczny sposób. Większość urządzeń można już dziś obsługiwać przy pomocy aplikacji znajdującej się na smartfonie lub tablecie.

Koszt związane z rekuperacją

Koszt zainstalowania wentylacji rekuperacyjnej w określonym domu zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim od metrażu domu, stopnia jego izolacji, a także od wymogów, jakie kierowane są w stosunku do rekuperacji. Zazwyczaj jednak, cała inwestycja zwraca się po około 10 latach od momentu rozpoczęcia jej użytkowania.

Trzeba pamiętać, że decydując się na rekuperację na etapie budowy domu możemy wiele zaoszczędzić. Przede wszystkim, nie musimy budować większości kominów w domu, co jest zwykle bardzo kosztowne. Będziemy mogli więc sporo zaoszczędzić na samej budowie domu. Znajdujący się w domu system wentylacji mechanicznej podniesie także wartość samego domu, co w przypadku chęci jego sprzedaży jest dużą zaletą.

Trzeba jednak pamiętać, że użytkowanie rekuperacji również kosztuje. Konieczne jest regularne wymienianie filtrów, a także wykonywanie przeglądów, przynajmniej raz na rok.

Zobacz również rekuperatory w naszym sklepie

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperacja

kliknij tutaj by przejśćRobert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx