Rada Polityki Pieniężnej podnosi mocno stopy procentowe – o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego
Rada Polityki Pieniężnej podnosi mocno stopy procentowe – o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego?
3 listopada 2021
Czym charakteryzują się kompaktowe walce zagęszczające i gdzie wynająć tego rodzaju maszynę? Poradnik budowlany
Czym charakteryzują się kompaktowe walce zagęszczające i gdzie wynająć tego rodzaju maszynę? Poradnik budowlany
9 listopada 2021
Pokaż wszystkie
Odległość czerpni od wyrzutni – wentylacja w budynkach

Odległość czerpni od wyrzutni – wentylacja w budynkach

Odległość czerpni od wyrzutni – wentylacja w budynkach.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na określony rodzaj wentylacji, w naszych głowach pojawia się nowy problem, czyli gdzie dokładnie zamontować czerpnię i wyrzutnię powietrza? Może być to problem mający swoje korzenie w poczuciu estetyki, ostatecznie montaż tych elementów wymaga stworzenie nowych otworów w ścianie budynku, może być to także problem natury technicznej. Nie zależnie od genezy, jest to pytanie, na które łatwo znaleźć odpowiedź!

czerpnia, wyrzutnia, wentylacja

Gdzie umieścić czerpnię?

Po pierwsze bardzo ważne jest to, że czerpnia, pracując, wytwarza dźwięk. Cichy szum może wydawać się nieszkodliwy, jednak nie warto umieszczać czerpni w okolicach tarasów, balkonów oraz miejsc, gdzie często możemy przebywać. Po drugie, montując ten element, dobrze jest pamiętać o tym, że najlepiej sprawdzi się on na północnej stronie budynku. Wybierając ten właśnie kierunek, narażamy czerpnię na mniejszy stopień nasłonecznienia latem, co ma bezpośredni wpływ na temperaturę powietrza wtłaczanego do pomieszczenia.

Różnorodne czynniki zewnętrzne również mają ogromny wpływ na jakość powietrza, którym będziemy oddychać w domu, dlatego wybierając miejsce montażu czerpni, warto wziąć pod uwagę ruchliwe drogi, kominy opalane węglem, czy groszkiem i inne zanieczyszczenia, które zasysane przez czerpnię mogą potencjalnie wprowadzać dyskomfort.

Gdzie zamontować wyrzutnię?

Jeśli chodzi o montaż wyrzutni, to jest on w porównaniu z czerpnią zupełnie nieskomplikowany, chociaż i tak warto pamiętać o kilku zasadach. Teoretycznie możemy wyrzutnię zamontować gdziekolwiek, a jej odległość od czerpni zupełnie nie ma znaczenia. W teorii wszystko wydaje się proste, jednak warto pamiętać o tym, że powietrze wyrzucane przez wyrzutnię z danego pomieszczenia jest bardzo wilgotne, dlatego montując ten element, należy zwrócić uwagę, czy ta wilgoć nie będzie osadzała się na innych częściach budynku. Powietrze, którego pozbywamy się z domowego zacisza, nie zawsze ma przyjemny zapach, dlatego dobrze jest także rozważyć zamontowanie wyrzutni w miejscu innym niż naprzeciwko okna sąsiada – z pewnością doceni ten miły gest.

Wyrzutnia powietrza dachowa

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia rozterki pojawiające się podczas montażu klasycznej wyrzutni, jest wyrzutnia dachowa. Dzięki takiej wersji urządzenia zużytego powietrza pozbywamy się poprzez pion, który działa trochę jak klasyczny komin. Podobnie jak w kominie, w wyrzutni może powstać normalny ciąg, który dodatkowo ułatwi wyciąganie powietrza z pomieszczenia nawet jeśli w domu nie ma prądu.

Czerpnia powietrza dachowa

Oczywiście jeśli wyrzutnia może być dachowa, to dlaczego czerpnia miałaby być w tyle? Dachowa czerpnia powietrza musi być zamontowana co najmniej 1 metr poniżej wyrzutni, ponadto odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 10 metrów w wyrzucie poziomym i 6 w wyrzucie pionowym. Montując zarówno czerpnię jak i wyrzutnię powietrza należy pamiętać także o odpowiedniej izolacji, która zabezpieczy przewody przed kondensacją pary wodnej, szczególnie w chłodne dni.

Artykuł powstał we współpracy z comair.pl

Odległość czerpni od wyrzutni – wentylacja w budynkach.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na określony rodzaj wentylacji, w naszych głowach pojawia się nowy problem, czyli gdzie dokładnie zamontować czerpnię i wyrzutnię powietrza? Może być to problem mający swoje korzenie w poczuciu estetyki, ostatecznie montaż tych elementów wymaga stworzenie nowych otworów w ścianie budynku, może być to także problem natury technicznej. Nie zależnie od genezy, jest to pytanie, na które łatwo znaleźć odpowiedź!

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorotka
Dorotka
1 rok temu

Gdzie można kupić jakieś ładne kratki wentylacyjne ?

Jasiek
Jasiek
3 miesięcy temu
Reply to  Dorotka

Jak to gdzie no alledrogo znajdziesz 😁

2
0
Podziel się swoją opiniąx