Jak tanio zbudować dom
Jak tanio zbudować dom?
28 grudnia 2022
Szczęśliwego nowego roku 2023
Szczęśliwego nowego roku 2023
31 grudnia 2022
Pokaż wszystkie
Ubezpieczenie domku letniskowego – czy jest konieczne

Ubezpieczenie domku letniskowego – czy jest konieczne

Ubezpieczenie domku letniskowego – czy jest konieczne?

Domek letniskowy to nie tylko wygoda i poczucie bezpieczeństwa – to także pewne obowiązki, które czekają na właścicieli. Należy do nich np. polisa ubezpieczeniowa, która może chronić ich przed stratami finansowymi w wyniku wystąpienia kilku różnych ryzyk opisanych w polisie. Niestety wiele osób tuż po wprowadzeniu się do nowego lokalu o tym zapomina. Czy ubezpieczenie domku letniskowego się opłaca? Czym się kierować w wyborze polisy? Podpowiadamy!

Domek letniskowy

Czy warto postawić swój własny domek letniskowy?

Własny domek letniskowy to marzenie wielu Polaków, niestety często niespełnione. Dlaczego? Głównie z uwagi na wiele mitów dotyczących tego zagadnienia. W dalszym ciągu utożsamiamy własny i prywatny domek rekreacyjny jako coś przeznaczonego wyłącznie dla najbogatszych mieszkańców naszego kraju.

Tak też było do niedawna, kiedy to domki letniskowe były murowane, a do ich wznoszenia należało dysponować pozwoleniem na budowę, zatrudnić kierownika oraz prowadzić zgodnie z prawem dziennik budowy. Teraz jest zupełnie inaczej, a na prywatny domek może sobie pozwolić o wiele więcej osób niż do niedawna. Wbrew pozorom również ci, którzy nigdy nawet o nim nie marzyli.

Własny domek letniskowy ma wiele zalet w stosunku do innych form wypoczynku poza miastem i z tego względu coraz więcej osób inwestuje właśnie w ten sposób spędzania swojego wolnego czasu. Jest ku temu wiele powodów. Warto sprawdzić ofertę domków letniskowych u sprawdzonego producenta: https://drewnolandia.pl/oferta/19/domy-i-domki-letniskowe

Domki letniskowe – różnorodne, atrakcyjne i komfortowe.

Domek letniskowy ma wiele zalet, przez które stanowi coraz częstszy wybór wśród osób zwracających uwagę na komfort swój oraz całej swojej rodziny. Przede wszystkim możesz liczyć na:

Pełną swobodę – nic nie irytuje tak bardzo, jak potrzeba dostosowania terminu swojego wypoczynku do ilości wolnych miejsc w ulubionym hotelu. Z reguły w sezonie liczba miejsc jest na tyle mocno ograniczona, że to urlop trzeba dostosować do warunków, a nie odwrotnie. Do własnego domku letniskowego można podjechać zawsze, również zupełnie spontanicznie.

Lokatę kapitału – coraz więcej ludzi zwraca uwagę na swoje finanse, szczególnie w dobie szalejącej inflacji. Nieruchomości nie reagują na wahania rynkowych cen tak szybko, jak inne dobra, dlatego stanowią świetną inwestycję długoterminową.

Wiele możliwości aranżacyjnych – domki letniskowe są prywatną własnością, zatem każdy inwestor może je dostosować do swoich oczekiwań i zaaranżować wedle własnego pomysłu. Nie musisz pytać się o zdanie – sam zdecydujesz o kolorze ścian, liczbie ciekawych ozdób czy o rozkładzie pomieszczeń, ich wysokości czy powierzchni przeszkleń. 

Ubezpieczenie domku letniskowego – czy to się opłaca?

Czy warto wykupić dedykowane ubezpieczenie domku letniskowego? Zdecydowanie tak – jest tak samo istotne, jak polisa dla własnego domu całorocznego czy mieszkania. Obiekty rekreacji są, podobnie jak i one, również narażone na wiele ryzyk wynikających z ich typowej eksploatacji. Do standardowych z nich dochodzi także rzadka i raczej nieregularna obecność właściciela, przez co obiekty te są bardziej narażone na uszkodzenia wynikające głównie z braku ciągłego nadzoru.

Przed czym chroni polisa ubezpieczeniowa domku całorocznego? W zasadzie przed wszystkimi czynnikami, które mogą w jakikolwiek sposób naruszyć finanse właściciela, w tym przed:

• huraganami,

• upadkami drzew,

• powodzeniami,

• pożarami,

• kradzieżami z włamaniem,

• dewastacji,

• i wielu innych.

ubezpieczenie domu

Zakres podstawowy ubezpieczenia obejmuje tylko ryzyka występujące z przyczyn naturalnych, takie jak wiatr czy pożar, podczas gdy ochrona w przypadku wariantu rozszerzonego jest znacznie większa i bezpieczniejsza. Niestety również droższa, czasami wielokrotnie. Ubezpieczenie chroni, zależnie od wersji, takie elementy budynku, jak:

• dachy,

• fundamenty,

• ściany nośne,

• ścianki działkowe,

• armaturę,

• ceramikę,

• termoizolację,

• elementy wyposażenia stałego, w tym instalacje grzewcze czy elektryczne,

• i wiele innych.

Oczywiście powyższy zakres różni się w zależności od konkretnego ubezpieczyciela, dlatego tak ważne jest precyzyjne sprawdzenie oferty każdego z nich. Liczą się wszystkie najmniejsze szczegóły, w tym np. możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o kradzież przedmiotów pozostawionych we wnętrzu. W takim przypadku jednak wartość składki rośnie diametralnie i podobnie jest w przypadku domków letniskowych o bardzo dużej wartości.

Największy wpływ na cenę ma jednak konstrukcja domku, która w ogromnym stopniu wpływa na ryzyko wystąpienia poszczególnych zdarzeń. Konstrukcja murowana jest wytrzymalsza i fakt ten odzwierciedla składka, która jest znacznie niższa niż w przypadku obiektów drewnianych. Są one bowiem bardziej narażone na uszkodzenia konstrukcji nośnej czy wystąpienie pożarów i zniszczeń wywołanych przez wandali nawet standardowym, ręcznym narzędziem.

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Na pytanie, gdzie ubezpieczyć domek letniskowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zachęca swoich klientów czymś zupełnie różnym. Jedne wyróżniają się na rynku bardzo niską składką roczną, inne szerokim zakresem ryzyk w wariancie podstawowym, a inne dodatkową ochroną przeznaczoną dla najbardziej wymagających. Warto zatem sprawdzić ofertę agenta ubezpieczeniowego, w którego ofercie znajdują się wszystkie popularne towarzystwa. W rezultacie możesz porównać zakres ich działania na bieżąco wraz z agentem i wybrać najlepszą dla siebie umowę.

A ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego? Jak się okazuje, składka może wynosić już od kilkudziesięciu złotych za cały rok w przypadku wariantu podstawowego i kończyć się nawet na ponad tysiącu, gdy chcesz skorzystać z opcji dodatkowych. Cena może jeszcze wzrosnąć, gdy we wnętrzu przechowywane są kosztowności oraz, gdy wartość domku znacznie przekracza rynkową średnią.

Ubezpieczenie domku letniskowego to zawsze rozwiązanie warte analizy i zazwyczaj zwraca się z dużą nawiązką w chwili wystąpienia jakiegokolwiek ryzyka. Koszty roczne są bowiem niewspółmiernie niskie w stosunku do tych, które czekają inwestora w chwili np. zerwania poszycia dachowego lub podpalenia obiektu przez wandali.

Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl


Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Ubezpieczenie domku letniskowego – czy jest konieczne?

Domek letniskowy to nie tylko wygoda i poczucie bezpieczeństwa – to także pewne obowiązki, które czekają na właścicieli. Należy do nich np. polisa ubezpieczeniowa, która może chronić ich przed stratami finansowymi w wyniku wystąpienia kilku różnych ryzyk opisanych w polisie. Niestety wiele osób tuż po wprowadzeniu się do nowego lokalu o tym zapomina. Czy ubezpieczenie domku letniskowego się opłaca? Czym się kierować w wyborze polisy? Podpowiadamy!

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ramona
Ramona
1 rok temu

Ja swój domek ubezpieczyłam w pzu

Przytulniej
Przytulniej
1 rok temu

Ciekawy punkt widzenia przedstawiony jasno i klarownie. Powiem szczerze, że po przyjemnej lekturze nabrałem ochoty na więcej, a jak wiadomo “apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać… 🙂

2
0
Podziel się swoją opiniąx