Zastosowanie posadzek Sikafloor w magazynach, sklepach i składach
22 sierpnia 2017
Klasa energetyczna – nowe etykiety dla generatorów ciepła i podgrzewaczy wody
Klasa energetyczna – nowe etykiety dla generatorów ciepła i podgrzewaczy wody
25 sierpnia 2017
Pokaż wszystkie
Rozplanowanie ścieżek ogrodowych – jak to zrobić ?

Rozplanowanie ścieżek ogrodowych – jak to zrobić ?

Rozplanowanie ścieżek ogrodowych – jak to zrobić ?

Odpowiednie rozplanowanie ścieżek pomaga sprawnie przemieszczać się po przestrzeni ogrodowej znajdującej się wokół domu lub innego budynku. Warto stworzyć szlaki komunikacyjne pomiędzy najważniejszymi miejscami na terenie posesji. Istotne jest, aby zdecydować się na materiały wysokiej jakości, wyglądające w niepowtarzalny sposób. Dzięki temu przestrzeń wokół domu będzie prezentowała się znakomicie.

Posesja powinna zostać wyposażona w przynajmniej dwie twarde nawierzchnie. Pierwszym powinien być chodnik prowadzący od bramy do głównego wejścia, a drugim podjazd dla samochodów. Stworzenie estetycznego ciągu komunikacyjnego nie jest jednak łatwe. Korzystając z usług profesjonalnych firm, uda się uzyskać bardzo dobre rezultaty.

Ścieżki w przedniej części domu

Istotne jest, aby rozplanować ciągi komunikacyjne przed domem już w momencie tworzenia jego projektu. Pozwoli to na odpowiednie rozplanowanie ścieżek tak, aby zostały umieszczone dokładnie w tych miejscach, z których będziemy najczęściej korzystali.

Dużo uwagi należy przyłożyć do stworzenia wyglądu frontowej części posesji. Ma ona w końcu charakter reprezentatywny. W związku z tym, musi zarówno świetnie wyglądać, jak i spełniać funkcję użytkową. Warto zadbać o to, aby połączenie komunikacyjne między furtką, wejściem do domu oraz garażem było jak najbardziej funkcjonalne. Istotne jest, aby zastosować tu rozwiązania pozwalające na skrócenie czasu przejścia od jednego punktu do drugiego. Należy stworzyć takie przejścia, które będą bezpieczne zarówno dla pieszych, jak i poruszających się samochodem.

Choć zastosowane przed domem ścieżki są ze sobą połączone, mogą pełnić różne funkcje. Można to wyróżnić poprzez zastosowanie różnych nawierzchni.



Mniej formalne ścieżki ogrodowe

Decydując się na ścieżki ogrodowe, możemy puścić nieco wodzę fantazji. Głównie dlatego, że te rozwiązania są mniej formalne. Dzięki temu, że różnego rodzaju firmy proponują zróżnicowane kolory, wzory i materiały do ich stworzenia, można tutaj trochę poszaleć. Pozwoli to na stworzenie bardzo oryginalnych aranżacji.

To jaki zostanie stworzony układ ścieżek, w dużej mierze zależy od wielkości ogrodu, a także indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli masz przydomowy warzywniak, zdecyduj się na małe chodniki, które będą prowadziły właśnie do tego miejsca. Można stworzyć je z pojedynczych płytek.

Warto zadbać, aby ścieżki ogrodowe łączyły taras lub tylne wyjście z domu z altanką czy innym miejscem do grillowania. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest tworzenie chodnika okalającego elewację domu. Wygląda to bardzo dobrze.

Ścieżki z kostki brukowej i cegieł

Bardzo często do stworzenia ścieżek ogrodowych wykorzystuje się kostkę brukową lub cegłę klinkierową. Pozwoli to na stworzenie przestrzeni uporządkowanej i zadbanej. Całość prezentowała się będzie znakomicie. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie cegły rozbiórkowej, z której również uda się stworzyć wyjątkowe ścieżki ogrodowe. Będzie to rozwiązanie tanie i estetyczne. Wystarczy ułożyć takie kostki w jodełkę lub na zakładkę, a na pewno będą prezentowały się znakomicie.

Żwirowe ścieżki ogrodowe

W niektórych ogrodach tworzone są ścieżki żwirowe. Trzeba jednak taką przestrzeń dobrze zabezpieczyć, aby kamyczki nie przesuwały się i nie wysypywały na trawnik. Najlepiej obłożyć brzegi ścieżki krawężnikami.

Przed wykonaniem wszelkich czynności, należy dokładnie utwardzić powierzchnię. Następnie należy wsypać tam mieszankę piasku i żwiru, a dopiero potem właściwy kamień. Pozwoli to na stworzenie estetycznej ścieżki ogrodowej.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx