Rozplanowanie ścieżek ogrodowych – jak to zrobić ?
Rozplanowanie ścieżek ogrodowych – jak to zrobić ?
24 sierpnia 2017
Tweetop Wall
Tweetop Wall – ścienne ogrzewanie zamiast podłogowego
28 sierpnia 2017
Pokaż wszystkie
Klasa energetyczna – nowe etykiety dla generatorów ciepła i podgrzewaczy wody

Klasa energetyczna – nowe etykiety dla generatorów ciepła i podgrzewaczy wody

Klasa energetyczna – nowe etykiety dla generatorów ciepła i podgrzewaczy wody

Od 26 września 2015 roku każde urządzenie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej musi być wyposażone w etykiety określające ich efektywność energetyczną.

Klasa energetyczna na urządzeniach ma być umieszczana w widocznych miejscach. Ma zostać oznaczona wyraźnie tak, aby nie było co do tego żadnych wątpliwości. Nowe regulacje mają na celu wyeliminowanie z rynku produktów, które wykazują niską efektywność energetyczną.

Dyrektywy unijne stara się spełniać marka Daikin, która stale usprawnia swoje produkty i wprowadza w nich nowe rozwiązania. Dzięki temu jest w stanie zagwarantować swoim klientom, że będą mogli korzystać z urządzeń odznaczających się efektywnością energetyczną na poziomie A lub wyższą.

Przykładowa etykieta energetyczna 

Etykieta energetyczna Ariston Nuos Plus 250

Etykieta energetyczna Ariston Nuos Plus 250



Cel 20-20-20

Unia Europejska stale stara się wprowadzać nowe regulacje, które mają chronić środowisko. Jednym z takich rozwiązań jest dyrektywa o efektywności energetycznej urządzeń grzewczych. Wprowadzono cel 20-20-20. Ma on na celu zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 20%, wykorzystaniu 20% więcej energii odnawialnej do ogrzewania, a także zredukowanie o 20% energii pierwotnej. Wszystkie te cele UE chce zrealizować do 2020 roku.

Wymogi wobec urządzeń w ramach ekoprojektu

Od 2013 roku wszystkie pompy ciepła muszą spełniać wymogi ekoprojektu. Którym ta sztuka się nie uda, będą traciły oznaczenia UE. Będzie to oznaczało, że nie będą mogły być sprzedawane na terenie Europy.

Etykieta energetyczna obejmuje wiele poziomów  od A+++ do D, reprezentowanych przez odcienie kolorów od ciemnej zieleni (najwyższa efektywność energetyczna) po czerwień (najniższa efektywność).

Na rynku mają być dostępne tylko pompy ciepła, których klasa efektywności energetycznej wynosi minimum A+, jeżeli chodzi o urządzenia działające w temperaturze 55 stopni Celsjusza oraz minimum A, jeżeli chodzi o niskotemperaturowe pompy ciepła działające do 35 stopni Celsjusza. Na kondensacyjnych kotłach gazowych znajdą się natomiast co najmniej etykiety B.

Dzięki nowym rozporządzeniom, klient będzie świadomy dokonywanego wyboru. Będzie dokładnie wiedział, jaką efektywność energetyczną ma urządzenie, które nabywa. Pozwoli to na mądre i ekologiczne planowanie zakupów.

Gdzie jeszcze będą umieszczane nowe etykiety ?

Ekoprojekt od 2016 obejmuje również urządzenia wentylacyjne. Na nich również muszą znaleźć się nowe, dobrze widoczne etykiety oznaczające efektywność energetyczną. Będą one umieszczane przede wszystkim na urządzeniach VAM.

Od lipca 2016 roku UE wprowadziła również etykiety na komercyjnych agregatach skraplających oraz na ZEAS.

 



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx