Ochrona instalacji grzewczej
Ochrona instalacji grzewczej
12 lipca 2018
Posadzki żywiczne na parkingi
Posadzki żywiczne na parkingi
14 lipca 2018
Pokaż wszystkie
Rekuperator a kominek

Rekuperator a kominek

Jeżeli w Twoim domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, kominek musi mieć niezależny pob

Rekuperator a kominek

Jeżeli w Twoim domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, kominek musi mieć niezależny pobór powietrza do spalania na zewnątrz – powinien być wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu nie będzie pobierał powietrza z pomieszczeń, oraz nie zakłóci w ten sposób działania rekuperacji. Rekuperator a kominek – dziś już nie musisz wybierać między tymi dwoma rozwiązaniami.

W zasadzie nie ma takiej możliwości, aby obydwa systemy takie, jak kominek i rekuperacja działały ze sobą integralnie. Łączenie ich bez właściwego przemyślenia można zakłócić pracę obydwu instalacji. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia rekuperatora. Jeżeli chcesz wprowadzić do swojego domu kominek, musisz pamiętać, że zazwyczaj będzie on jedynie uzupełnieniem podstawowego źródła ciepła. Oprócz niego, w domu należy umieścić także tradycyjną instalację centralną. Jeżeli jednak Twoim marzeniem jest wykorzystywanie kominka jako systemu grzewczego w Twoim domu, wykonaj niezależną instalację rozprowadzania powietrza kominkowego lub kup kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązanie to pozwala na regulację temperatury i dostosowywanie jej do potrzeb użytkownika. Zabezpiecza również przed rozprowadzeniem nieczystości i intensywnego zapachu palonego drewna po całym domu.

Kominek może również działać sprawnie w systemach dystrybucji gorącego powietrza, czyli DGP. Jednak powietrze dystrybuowane w taki sposób jest zwykle zbyt gorące, aby mogło trafić bezpośrednio do wymiennika rekuperatora. Dlatego najlepiej, by DGP działało również niezależnie od systemu rekuperacji.

Różnice między DGP a rekuperacją

  • Systemy te różnią się ilością oraz sposobem rozmieszczenia anemostatów lub kratek wentylacyjnych.
  • Sposób rozmieszczenie nawiewników również jest zróżnicowany. Najlepiej umieścić je jak najniżej, w podłodze lub w ścianach tuż nad podłogą. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie wędrowało ku górze. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie dla DGP. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nawiewniki muszą być umieszczane w suficie lub w ścianach przy suficie.

Odpowiednio projektując i wykonując instalację rekuperacji oraz kominka w swoim domu należy pamiętać o zakupie wkładu kominkowego dostosowanego do domu, w którym znajduje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Kominek powinien mieć zamkniętą komorę spalania oraz powinien bezwzględnie posiadać doprowadzenie z zewnątrz niezależnym przewodem powietrza do komory spalania.


Zobacz nasze pozostałe wpisy poświęcone rekuperacji

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up