Ochrona instalacji grzewczej
Ochrona instalacji grzewczej
12 lipca 2018
Posadzki żywiczne na parkingi
Posadzki żywiczne na parkingi
14 lipca 2018

Rekuperator a kominek

Jeżeli w Twoim domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, kominek musi mieć niezależny pobór powietrza do spalania na zewnątrz – powinien być wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu nie będzie pobierał powietrza z pomieszczeń, oraz nie zakłóci w ten sposób działania rekuperacji. Rekuperator a kominek – dziś już nie musisz wybierać między tymi dwoma rozwiązaniami.

Rekuperator a kominek

W zasadzie nie ma takiej możliwości, aby obydwa systemy takie, jak kominek i rekuperacja działały ze sobą integralnie. Łączenie ich bez właściwego przemyślenia można zakłócić pracę obydwu instalacji. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia rekuperatora. Jeżeli chcesz wprowadzić do swojego domu kominek, musisz pamiętać, że zazwyczaj będzie on jedynie uzupełnieniem podstawowego źródła ciepła. Oprócz niego, w domu należy umieścić także tradycyjną instalację centralną. Jeżeli jednak Twoim marzeniem jest wykorzystywanie kominka jako systemu grzewczego w Twoim domu, wykonaj niezależną instalację rozprowadzania powietrza kominkowego lub kup kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązanie to pozwala na regulację temperatury i dostosowywanie jej do potrzeb użytkownika. Zabezpiecza również przed rozprowadzeniem nieczystości i intensywnego zapachu palonego drewna po całym domu.

Różnice między DGP a rekuperacją

- Systemy te różnią się ilością oraz sposobem rozmieszczenia anemostatów lub kratek wentylacyjnych.

- Sposób rozmieszczenie nawiewników również jest zróżnicowany. Najlepiej umieścić je jak najniżej, w podłodze lub w ścianach tuż nad podłogą. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie wędrowało ku górze. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie dla DGP. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nawiewniki muszą być umieszczane w suficie lub w ścianach przy suficie.

Odpowiednio projektując i wykonując instalację rekuperacji oraz kominka w swoim domu należy pamiętać o zakupie wkładu kominkowego dostosowanego do domu, w którym znajduje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Kominek powinien mieć zamkniętą komorę spalania oraz powinien bezwzględnie posiadać doprowadzenie z zewnątrz niezależnym przewodem powietrza do komory spalania.

rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperator a kominek to jedno z pytań jakie zadajemy sobie podczas wprowadzenia kominka który możemy wykorzystać do ogrzewania domu w sytuacji gdy w domu mamy już zainstalowany system wentylacji mechanicznej ( czyli rekuperacji która jest wstanie odzyskać energię a tym samym obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania )

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
3 lat temu

Nie wyobrażam sobie domu bez kominka, u nas zostało to tak rozwiązanie że powietrze jest z zewnątrz. Rura z powietrzem do tego kominka jest pod posadzką i wychodzi dokładnie pod wkładem kominkowym.

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Ola

Jaka długa jest ta rura doprowadzająca powietrze do kominka ?

Ola
Ola
3 lat temu
Reply to  Janusz

10 mb , jest tam też taki syfon żeby nie zaciągało zbyt zimnego powietrza

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu

Łączył ktoś system dystrybucji gorącego powietrza z systemem wentylacji mechanicznej ?

Jarek
Jarek
3 lat temu
Reply to  Bogumiła

To są dwa osobne systemy, jak połączysz z rekuperacją to nie zbilansujesz powietrza

Robert
Robert
3 lat temu

Chcę położyć rurę pod posadzka dla takiego kominka. Jak mam to zrobić ? Kłaść normalnie czy trzeba jakieś syfony robić w środku

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu

Kominek super sprawa , nie wyobrażam sobie aby z niego zrezygnować nawet kosztem rekuperacji

7
0
Podziel się swoją opiniąx