Ochrona instalacji grzewczej
Ochrona instalacji grzewczej
12 lipca 2018
Posadzki żywiczne na parkingi
Posadzki żywiczne na parkingi
14 lipca 2018

Rekuperator a kominek

Jeżeli w Twoim domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, kominek musi mieć niezależny pobór powietrza do spalania na zewnątrz – powinien być wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu nie będzie pobierał powietrza z pomieszczeń, oraz nie zakłóci w ten sposób działania rekuperacji. Rekuperator a kominek – dziś już nie musisz wybierać między tymi dwoma rozwiązaniami.

Rekuperator a kominek

W zasadzie nie ma takiej możliwości, aby obydwa systemy takie, jak kominek i rekuperacja działały ze sobą integralnie. Łączenie ich bez właściwego przemyślenia można zakłócić pracę obydwu instalacji. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia rekuperatora. Jeżeli chcesz wprowadzić do swojego domu kominek, musisz pamiętać, że zazwyczaj będzie on jedynie uzupełnieniem podstawowego źródła ciepła. Oprócz niego, w domu należy umieścić także tradycyjną instalację centralną. Jeżeli jednak Twoim marzeniem jest wykorzystywanie kominka jako systemu grzewczego w Twoim domu, wykonaj niezależną instalację rozprowadzania powietrza kominkowego lub kup kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązanie to pozwala na regulację temperatury i dostosowywanie jej do potrzeb użytkownika. Zabezpiecza również przed rozprowadzeniem nieczystości i intensywnego zapachu palonego drewna po całym domu.

Różnice między DGP a rekuperacją

- Systemy te różnią się ilością oraz sposobem rozmieszczenia anemostatów lub kratek wentylacyjnych.

- Sposób rozmieszczenie nawiewników również jest zróżnicowany. Najlepiej umieścić je jak najniżej, w podłodze lub w ścianach tuż nad podłogą. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie wędrowało ku górze. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie dla DGP. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nawiewniki muszą być umieszczane w suficie lub w ścianach przy suficie.

Odpowiednio projektując i wykonując instalację rekuperacji oraz kominka w swoim domu należy pamiętać o zakupie wkładu kominkowego dostosowanego do domu, w którym znajduje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Kominek powinien mieć zamkniętą komorę spalania oraz powinien bezwzględnie posiadać doprowadzenie z zewnątrz niezależnym przewodem powietrza do komory spalania.

rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperator a kominek to jedno z pytań jakie zadajemy sobie podczas wprowadzenia kominka który możemy wykorzystać do ogrzewania domu w sytuacji gdy w domu mamy już zainstalowany system wentylacji mechanicznej ( czyli rekuperacji która jest wstanie odzyskać energię a tym samym obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania )

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Nie wyobrażam sobie domu bez kominka, u nas zostało to tak rozwiązanie że powietrze jest z zewnątrz. Rura z powietrzem do tego kominka jest pod posadzką i wychodzi dokładnie pod wkładem kominkowym.

Janusz
Janusz
2 lat temu
Reply to  Ola

Jaka długa jest ta rura doprowadzająca powietrze do kominka ?

Ola
Ola
2 lat temu
Reply to  Janusz

10 mb , jest tam też taki syfon żeby nie zaciągało zbyt zimnego powietrza

Bogumiła
Bogumiła
2 lat temu

Łączył ktoś system dystrybucji gorącego powietrza z systemem wentylacji mechanicznej ?

Jarek
Jarek
2 lat temu
Reply to  Bogumiła

To są dwa osobne systemy, jak połączysz z rekuperacją to nie zbilansujesz powietrza

Robert
Robert
2 lat temu

Chcę położyć rurę pod posadzka dla takiego kominka. Jak mam to zrobić ? Kłaść normalnie czy trzeba jakieś syfony robić w środku

Bogumiła
Bogumiła
2 lat temu

Kominek super sprawa , nie wyobrażam sobie aby z niego zrezygnować nawet kosztem rekuperacji

7
0
Podziel się swoją opiniąx