Cennik usług instalacyjnych
Cennik usług instalacyjnych – hydraulicznych
24 października 2018
kocioł olejowy
Kiedy warto zdecydować się na kocioł olejowy ?
25 października 2018
Pokaż wszystkie
rekuperacja

rekuperacja

Coraz więcej jest osób, które już na etapie budowy domu decydują się na rekuperację. Pojawiają si

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – czy to się opłaca ?

Coraz więcej jest osób, które już na etapie budowy domu decydują się na rekuperację. Pojawiają się również tacy, którzy remontując dom, postanawiają przerobić instalację wentylacyjną na mechaniczną. Wpływ na takie decyzje mają przede wszystkim realne oszczędności, a także chęć uzyskania wyższego komfortu. Rekuperacja zdecydowanie łączy te zalety.

Stosując rekuperator, w domu jednorodzinnym jesteś w stanie zaoszczędzić 40-50% na ogrzewaniu, w porównaniu do korzystania z wentylacji grawitacyjnej. Chęć zmniejszenia zużycia energii nie jest jednak tylko potrzebą inwestora, ale regulują to przepisy prawa budowlanego. Obecnie buduje się domy, które mają zużywać jak najmniej energii.

  Energia pierwotna na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej [kWh/m2/rok] Obniżenie wskaźnika Ep 2017 — 2021 %
Początek obowiązywania nowego wymogu 1.01.2017 1.01.2021
Budynek mieszkalny jednorodzinny 95 70 26,00%

Musimy pamiętać o tym, że rekuperator sam w sobie nie pozwala na ogrzewanie domu, choć generuje oszczędności, jeżeli chodzi o dostarczanie ciepła do budynku. Ciepło, jakie pozyskuje rekuperator pochodzi ze zużytego, ogrzewanego powietrza usuwanego z budynku. Powietrze to ogrzewa napływające do budynku świeże powietrze. W ten właśnie sposób następuje oszczędność energii, ponieważ nawiewane powietrze zostaje wstępnie podgrzane. Dzięki temu właściciel domu będzie musiał wydać mniej na ogrzanie tego powietrza tradycyjnymi metodami.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając konkretny model rekuperatora ?

Znaczenie przy wyborze rekuperatora powinien mieć silnik wentylatora. Najlepsze są silniki EC, z regulowanym falownikiem, w których zużycie prądu jest o 40% niższe niż w silnikach zasilanych prądem zmiennym. Rekuperator należy dobrać także do powierzchni, jaka ma być przez niego obsługiwana.

Bardzo ważne jest, aby rekuperator miał właściwą izolację termiczną oraz akustyczną. Obudowa powinna zostać pokryta polipropylenem spienionym EPP. Zwrócić uwagę należy także na tryb pracy oraz regulację nagrzewnicy wstępnej.

Czy zakup rekuperatora się opłaca?

- Decydując się na rekuperator, na etapie budowy domu, można zrezygnować z kominów, które potrzebne są przy wentylacji grawitacyjnej, a także nie trzeba będzie montować wentylacyjnych kształtek dachowych. Zmniejszają się także koszty zakupu okien oraz drzwi, ponieważ nie muszą one mieć mikrowentylacji oraz nawiewników.
- Odzysk ciepła generowany przez rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie domu na ciepło.
Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

No announcement available or all announcement expired.Scroll Up