Cennik usług instalacyjnych
Cennik usług instalacyjnych – hydraulicznych
24 października 2018
Kiedy warto zdecydować się na kocioł olejowy
Kiedy warto zdecydować się na kocioł olejowy ?
25 października 2018
Pokaż wszystkie
Rekuperacja w domu jednorodzinnym – czy to się opłaca

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – czy to się opłaca

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – czy to się opłaca ?

Coraz więcej jest osób, które już na etapie budowy domu decydują się na rekuperację. Pojawiają się również tacy, którzy remontując dom, postanawiają przerobić instalację wentylacyjną na mechaniczną. Wpływ na takie decyzje mają przede wszystkim realne oszczędności, a także chęć uzyskania wyższego komfortu. Rekuperacja zdecydowanie łączy te zalety.

Stosując rekuperator, w domu jednorodzinnym jesteś w stanie zaoszczędzić 40-50% na ogrzewaniu, w porównaniu do korzystania z wentylacji grawitacyjnej. Chęć zmniejszenia zużycia energii nie jest jednak tylko potrzebą inwestora, ale regulują to przepisy prawa budowlanego. Obecnie buduje się domy, które mają zużywać jak najmniej energii.

Musimy pamiętać o tym, że rekuperator sam w sobie nie pozwala na ogrzewanie domu, choć generuje oszczędności, jeżeli chodzi o dostarczanie ciepła do budynku. Ciepło, jakie pozyskuje rekuperator pochodzi ze zużytego, ogrzewanego powietrza usuwanego z budynku. Powietrze to ogrzewa napływające do budynku świeże powietrze. W ten właśnie sposób następuje oszczędność energii, ponieważ nawiewane powietrze zostaje wstępnie podgrzane. Dzięki temu właściciel domu będzie musiał wydać mniej na ogrzanie tego powietrza tradycyjnymi metodami.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając konkretny model rekuperatora ?

Znaczenie przy wyborze rekuperatora powinien mieć silnik wentylatora. Najlepsze są silniki EC, z regulowanym falownikiem, w których zużycie prądu jest o 40% niższe niż w silnikach zasilanych prądem zmiennym. Rekuperator należy dobrać także do powierzchni, jaka ma być przez niego obsługiwana.

Bardzo ważne jest, aby rekuperator miał właściwą izolację termiczną oraz akustyczną. Obudowa powinna zostać pokryta polipropylenem spienionym EPP. Zwrócić uwagę należy także na tryb pracy oraz regulację nagrzewnicy wstępnej.

Czy zakup rekuperatora się opłaca?

- Decydując się na rekuperator, na etapie budowy domu, można zrezygnować z kominów, które potrzebne są przy wentylacji grawitacyjnej, a także nie trzeba będzie montować wentylacyjnych kształtek dachowych. Zmniejszają się także koszty zakupu okien oraz drzwi, ponieważ nie muszą one mieć mikrowentylacji oraz nawiewników.

- Odzysk ciepła generowany przez rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie domu na ciepło.

  Energia pierwotna na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej [kWh/m2/rok] Obniżenie wskaźnika Ep 2017 — 2021 %
Początek obowiązywania nowego wymogu 1.01.2017 1.01.2021
Budynek mieszkalny jednorodzinny 95 70 26,00%
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – czy to się opłaca ?

Coraz więcej jest osób, które już na etapie budowy domu decydują się na rekuperację. Pojawiają się również tacy, którzy remontując dom, postanawiają przerobić instalację wentylacyjną na mechaniczną. Wpływ na takie decyzje mają przede wszystkim realne oszczędności, a także chęć uzyskania wyższego komfortu. Rekuperacja zdecydowanie łączy te zalety.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Teraz już nikt nie buduje bez rekuperacji

Jakro
Jakro
2 lat temu
Reply to  Adam

Sąsiad budował bez rekuperacji bo mu było szkoda na nią pieniędzy, teraz chyba żałuje. Widziałem ostatnio jak zakładał nawiewniki do okien niby wentylacja mu działa, problem tylko taki iż wpuszcza mroźne powietrze do domu, wychładzając pomieszczenia przez co pewnie zaczyna więcej płacić za ogrzewania.

Igor Kulesza
Igor Kulesza
2 lat temu

Nowo budowane domy to już w standardzie mają wentylację mechaniczną

Danuta
Danuta
1 rok temu

U mnie koszty ogrzewania domu spadły o prawie 30 %

4
0
Podziel się swoją opiniąx