Posadzka odporna na ścieranie – jak ją wykonać ?
Posadzka odporna na ścieranie – jak ją wykonać ?
14 lipca 2017
Ile kosztuje rekuperacja
Ile kosztuje rekuperacja ?
16 lipca 2017
Pokaż wszystkie
Przykładowy-projekt-wetylacji-i-rekuperacji-2

Przykładowy-projekt-wetylacji-i-rekuperacji-2

Projekt domu a system rekuperacji

Rekuperacja może zostać wykonana w każdym domu małym, a nawet bardzo małym (30 m2), dużym, a nawet ogromnym (1000 m2), średnim, parterowym, piętrowym, starym, nowym, drewnianym, kontenerowym, ogrzewanym gazem lub słomą, pompą ciepła lub kominkiem.

Wielu osobom wydaje się, że najłatwiej zamontować system rekuperacji w domu parterowym czyli bez użytkowego poddasza. właśnie tam można wtedy rozprowadzić kanały wentylacyjne które przez strop wchodzić będą do pomieszczeń na parterze. Pozwala to uniknąć wykonywania dodatkowej zabudowy, wystarczy jedynie skonstruować odpowiednie przejścia przez sufit. Oczywiście to jedynie teoria.

Praktyka pokazuje, że wykonanie rekuperacji w domu parterowym jest trudniejsze i bardziej kosztowne, okazuje się, że w takim domu konieczne jest położenie większej ilości metrów bieżących instalacji, ponadto, zaprojektowanie i wykonanie stosunkowo długiej instalacji wymagać będzie dużej wiedzy fachowej i kunsztu inżynierskiego.

Instalacja rekuperacji:

  • Ze sztywnych kanałów stalowych na poddaszu nieużytkowym
  • Z przewodów polietylenowych z tworzywa R-vent Flex przed zalaniem posadzki
  • NeoFlex z przewodów z tworzywa (PE) i stali ułożona pod sufitem

Gdy mamy dom z poddaszem użytkowym, kanały wentylacyjne są prowadzone poddaszem nieużytkownym przez pomieszczenia na I piętrze do pomieszczeń na parterze, konieczne jest wtedy wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych oraz z wykonaniem sufitów podwieszanych na parterze, można jednak zdecydować się na zabudowę częściową na parterze. Pozwoli to na stworzenie ciekawej aranżacji sufitu i schowanie oświetlenia, wynajmując dobrą firmę, na pewno zapewnimy sobie możliwość wykonania świetnie działającego systemu.

Dużym wyzwaniem jest natomiast montaż rekuperacji w domu z dachem płaskim, nie ma tam miejsca na ukrycie kanałów. Warto wynająć doświadczona firmę, która z takim wyzwaniem sobie poradzi, uda się wtedy maksymalnie zoptymalizować trasy kanałów, wtym przypadku kanały wentylacyjne schodzące z poddasza nieużytkowego, przez pomieszczenia na I kondygnacji do pomieszczeń na parterze zabudowuje się najczęściej płytą gipsowo-kartonową.

Możliwe jest również zastosowanie systemu dystrybucji powietrza opartego na nowoczesnych przewodach polietylenowych, dzięki nim można schować praktycznie wszystkie kanały wentylacyjne, średnice takich przewodów wynoszą zaledwie 90 mm i 63 mm.

Usługa projektowa dostępna w naszym sklepie

Projekt rekuperacji i wentylacji mechanicznej

Projekt rekuperacji i wentylacji mechanicznej

Głównymi kosztami, jakie ponosimy podczas montażu rekuperacji jest koszt wykonania projektu, zakupu urządzeń i samego montażu. Oczywiście, należy także pamiętać o kosztach

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/uslugi/29110-projekt-rekuperacji-i-wentylacji-mechanicznej.html

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx