Panele winylowe – klejone czy na click
Panele winylowe – klejone czy na click
6 marca 2021
Jak długo działa zasilacz awaryjny UPS
Jak długo działa zasilacz awaryjny UPS ?
10 marca 2021

Mój Prąd na rok 2021 – kiedy kolejny nabór?

Mój Prąd” to program który w poprzednim roku mocno przyczynił się do wzrostu mocy z OZE w Polsce. Kwota 5000 zł dofinansowania spowodowała, że zainteresowanie przerosło oczekiwania i budżet 1,1 mld zł zakończył się szybciej niż planowano bo już w 15 miesięcy. W 2021 roku program ma być kontynuowany. Według doniesień, dotacja obejmie też dodatkowe produkty do nowoczesnego domu.

Mój Prąd na rok 2021

Warunki dofinansowania do fotowoltaiki

Pierwsza edycja programu „Mój Prąd” skierowana była do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Dotacja obejmowała instalacje o mocy od 2 kWp do 10 kWp. Kwota jaką można było otrzymać w ramach programu wynosiła 50% kosztów systemu, ale maksymalnie 5 tys. złotych. By otrzymać fundusze należało w określonym terminie założyć instalację i zawrzeć umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Spełniając odpowiednie warunki, beneficjent mógł skorzystać z dotacji kilka razy.

Mój Prąd w liczbach

Nabór do programu Mój Prąd zakończył się 6.12.2020 r. Do dnia 08.03.2021 r. zostało wypłaconych 134 459 dotacji. Instalacje wykonane w ramach programu pozwolą na redukcje emisji dwutlenku węgla o 613 441 600 kg/rok.

Mój Prąd 2021 – kwota i zasady

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał już planowaną datę rozpoczęcia naboru wniosków. Według informacji na stronie start programu zaplanowany jest na 01.07.2021 r. Trzeci nabór ma potrwać do 22 grudnia 2021 r. Według rzeczniczki NFOŚiGW daty podane na stronie mają charakter informacyjny i jak na razie nie można traktować ich jako ostateczną informację.

Oficjalnie nie zostały jeszcze potwierdzone doniesienia o ostatecznym zakresie produktów jaki obejmie dotacja, ani do kogo będzie skierowana. Według zapowiedzi to popularne dofinansowanie do fotowoltaiki obejmie najprawdopodobniej dodatkowo punkty ładowania dla samochodów elektrycznych, pompy ciepła czy domowe magazyny energii. Według doniesień premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.

Jeśli chodzi o planowany budżet programu nie ma on ostatecznego kształtu. Bardzo możliwe, że będzie on finansowany ze środków unijnych.

Mój Prąd i ulga termomodernizacyjna

Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” to nie jedyne na co mógł liczyć prosument. Dotacja łączyła się z ulgą termomodernizacyjną. Kwota przedstawiona do odliczenia od podatku musiała jednak być pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. W ramach ulgi odliczyć można do 53 tys. zł. Z ulgi skorzystać może podatnik, który rozlicza się według skali podatkowej, jednolitej stawki 19%. czy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Mój Prąd na rok 2021

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. To znaczy, że jeśli podatnik jest np. właścicielem kilku nieruchomości, może odliczyć poniesione wydatki na termomodernizacje przeprowadzone w każdej z nich.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna czyli prąd prawie za darmo

Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła przekłada się na coraz większe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Dla osób nie będących w temacie instalacje tego typu wykorzystywane są do produkcji prądu elektrycznego pochodzącego z promieniowania słonecznego.

Czy w naszej strefie klimatycznej można mieć cały rok prąd ze słońca ?

Położenie naszego kraju sprawia że większość prądu jesteśmy wstanie wyprodukować w okresie letnim co powoduje dużą nadprodukcję tego prądu ( używamy wtedy prądu do oświetlenia, pracy urządzeń rtv, agd itp.) Problematyczny ze względu na słabe promieniowanie słoneczne, krótki dzień lub duża ilość pochmurnych dni jest okres zimowy...

Czytaj dalej

Mój Prąd na rok 2021 – kiedy kolejny nabór?

Mój Prąd” to program który w poprzednim roku mocno przyczynił się do wzrostu mocy z OZE w Polsce. Kwota 5000 zł dofinansowania spowodowała, że zainteresowanie przerosło oczekiwania i budżet 1,1 mld zł zakończył się szybciej niż planowano bo już w 15 miesięcy. W 2021 roku program ma być kontynuowany. Według doniesień, dotacja obejmie też dodatkowe produkty do nowoczesnego domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igorek
Igorek
3 lat temu

My skorzystaliśmy z dotacji Mój prąd w 2020, w tym roku planujemy rozbudować naszą instalację fotowoltaiczną wiec też będziemy wnioskować na bieżący nabór

Termo
Termo
3 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Czekam aż program ruszy, fotowoltaika to przyszłość 🙂

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu

Mam nadzieję że załapię się na tą edycję ponieważ na poprzedni nabór się spóźniłem

Izka
Izka
3 lat temu

Co sądzicie o firmie Columbus jeżeli chodzi o montaż fotowoltaiki ?

Romek
Romek
3 lat temu

Niech najpierw rozlicza nabór z roku poprzedniego.

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

O ile będzie można wnioskować z tego programu ?

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  Zuzia

Do tej pory było 5000 zł, pewnie podczas następnego naboru też tyle będzie

Prawnik
Prawnik
3 lat temu
Reply to  Robert

Mam znajomego w urzędzie i mówił że prawdopodobnie będzie tak jak dotychczas

Anastazja
Anastazja
3 lat temu

Co sądzicie o ofercie firmy Columbus energy, namawia mnie przedstawiciel tej firmy na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej ?

Damian
Damian
3 lat temu
Reply to  Anastazja

Poszukaj w internecie opinie ale ja się spotkałem z nie zbyt przychylnym i na ich temat

Dolores
Dolores
3 lat temu
Reply to  Anastazja

U mnie ta firma robiła instalacje wszystko okej instalatorzy z nami się na robocie.

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu
Reply to  Anastazja

Nie polecam tej firmy

Beniamin
Beniamin
3 lat temu
Reply to  Anastazja

Nie polecam

Tobisz
Tobisz
3 lat temu

Mogę sam zrobić taką instalację fotowoltaiczną czy muszę mieć firmę do tego

Jowita
Jowita
3 lat temu
Reply to  Tobisz

Musisz mieć FV żeby rozliczyć dotację

Wioletta
Wioletta
3 lat temu

Poleci ktoś sprawdzoną ekipę ? Jesteśmy z Rzeszowa, planujemy 8 kW

Benia
Benia
3 lat temu
Reply to  Wioletta

Dzwoń do columbus energia, szybko i fachowo

Zenek
Zenek
3 lat temu

Będę instalował 5 kW , proszę o polecenie rzetelnej firmy działającej na terenie Wrocławia

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Co sądzicie o instalacji fotowoltaicznej w formule abonamentowej ?

Xawien
Xawien
3 lat temu
Reply to  Krzysztof

Jak nie masz gotówki by zapłacić od razu to będzie to dobre rozwiązanie

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Xawien

Przecież można wziąść kredyt w banku

Jarosław
Jarosław
3 lat temu
Reply to  Tadeusz

Może nie każdy chce być bankowym niewolnikiem przez następne 10 lat

22
0
Podziel się swoją opiniąx