Przyczyny wzrostu rynku powietrznych pomp ciepła w Polsce
Przyczyny wzrostu rynku powietrznych pomp ciepła w Polsce
8 listopada 2019
Woda czy glikol do ogrzewania podłogowego czyli czym zalać podłogówkę
Woda czy glikol do ogrzewania podłogowego czyli czym zalać podłogówkę
13 listopada 2019

Instalacja fotowoltaiczna czyli prąd prawie za darmo.

Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła przekłada się na coraz większe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Dla osób nie będących w temacie instalacje tego typu wykorzystywane są do produkcji prądu elektrycznego pochodzącego z promieniowania słonecznego.

emotka mysli pytajnik

Czy w naszej strefie klimatycznej można mieć cały rok prąd ze słońca ?

Położenie naszego kraju sprawia że większość prądu jesteśmy wstanie wyprodukować w okresie letnim co powoduje dużą nadprodukcję tego prądu ( używamy wtedy prądu do oświetlenia, pracy urządzeń rtv, agd itp.) Problematyczny ze względu na słabe promieniowanie słoneczne, krótki dzień lub duża ilość pochmurnych dni jest okres zimowy. Zakładając że będziemy grzać urządzeniem zasilanym energią elektryczną ( pompa ciepła ) możemy ze względu na ten deficyt nie wykonać założenia iż będziemy ogrzewać nasz dom za darmo. Na przeciw temu problemowi wychodzi program OZE (Odnawialne Źródła Energii) który pozwala zostać nam prosumentem czyli osobą która równocześnie w okresie letnim wytwarza prąd, który jest „oddawany” do sieci celem zmagazynowania oraz kupującym który niejako odbiera ten prąd w okresie zimowym.

Na jakich zasadach działa prosument.

W okresie letnim przy instalacji do 10 kW po prostu oddajemy nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej, później w okresie zimowym jesteśmy wstanie odebrać 80 % zmagazynowanej przez ten okres energii elektrycznej.

Jak zrobić by nasz dom ogrzać za darmo.

Należy dobrać instalacje fotowoltaiczną w ten sposób by w całości pokryła nasze roczne zapotrzebowanie na prąd. Pomijając ogrzewanie to roczne zużycie energii elektrycznej w domu, według oficjalnych statystyk ( rodzina 4 osobowa ) kształtuje się na poziomie około 2200 kWh. Pompa ciepła do ogrzania domu 150 m2 potrzebuje rocznie około 5000 kWh ( zobacz nasze wyliczenia kosztów ogrzewania pompą ciepła jaką swego czasu przygotowaliśmy dla jednego z naszych klientów ) Dobierając do tego domu instalacje fotowoltaiczną należy ją nieznacznie przewymiarować, w tym przypadku odpowiednia będzie taka o wielkości około 9 kW.

Jakie koszty poniosę oraz jak szybko instalacja fotowoltaiczna się zwróci ?

Koszt wyżej wymienionej instalacji to około 30 000 zł, która powinna dać roczny zwrot na poziomie około 4000 zł ( tyle zapłacilibyśmy w skali roku za prąd i ogrzewanie. Zwrot w tym przypadku nastąpi po 8 latach, później niejako zarabiamy około 400 zł miesięcznie na tym rozwiązaniu. Należy pamiętać że na zakup i instalację fotowoltaiczną można uzyskać wsparcie z programu czyste powietrze. ( lin czyste powietrze )

Czy będę coś później płacił za prąd ?

Przy prawidłowo dobranej instalacji jedynymi kosztami jakie poniesiemy to będzie jedynie opłata abonamentowa za przyłącze energetyczne które wynosi na chwilę obecną około 20 zł
pompa-ciepła-NK

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

Instalacja fotowoltaiczna czyli prąd prawie za darmo

Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła przekłada się na coraz większe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Dla osób nie będących w temacie instalacje tego typu wykorzystywane są do produkcji prądu elektrycznego pochodzącego z promieniowania słonecznego.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alhar Klinkier
Alhar Klinkier
4 lat temu

Panele fotowoltaiczne mają coraz lepszą sprawność, konkurencja na rynku producentów rośnie a więc ceny też są niższe a z drugiej strony na horyzoncie jawią się znaczne podwyżki cen prądu. To sprawia, że moment na rozważenie montażu instalacji fotowoltaicznej jest odpowiedni. Tym bardziej, że można się załapać na program „Mój prąd”.

1
0
Podziel się swoją opiniąx