Wszystko o pompach ciepła czyli czym jest pompa ciepła
Wszystko o pompach ciepła – kompendium wiedzy
9 stycznia 2016
Kolektory słoneczne – przegląd energii słonecznej w Polsce
Kolektory słoneczne – przegląd energii słonecznej w Polsce
11 stycznia 2016
Pokaż wszystkie
Pompa Ciepła - zasada działania

Pompa Ciepła - zasada działania

Pompa Ciepła - zasada działania

Przykładem, na którym omawiany będzie proces działania pompy ciepła jest urządzenie Nuos, które wykorzystywane jest do podgrzewania wody, właśnie przy użyciu pompy ciepła. Do tego, aby woda została podgrzana, wykorzystywany jest cykl termodynamiczny, który znany jest z klimatyzatorów oraz lodówek. Znajduje się w nim czynnik chłodniczy R134 A, który zmienia swój stan skupienia oraz ciśnienie. Dzięki temu, pobiera ciepło zawarte w powietrzu. Następnie, oddaje je do wody zgromadzonej w zasobniku. Energia elektryczna, w takiej sytuacji wykorzystywana jest jedynie do po zasilania wentylatora, który służy do przetwarzania powietrza. Energia potrzebna jest również do prawidłowego działania sprężarki, która powoduje krążenie czynnika chłodniczego w całym obiegu urządzenia.

Pompa Ciepła – zasada działania - K2

Jak wygląda cykl termodynamiczny ?

1-2 – w tym pierwszym cyklu, czynnik R134A przepływa przez parownik i odbiera ciepło dostarczone przez przepływające powietrze co powoduje jego odparowanie.

2-3 – następnie sprężarka podnosi ciśnienie czynnika R134A, proces ten powoduje jednocześnie wzrost temperatury czynnika.

3-4 – następny cykl, to moment, w którym Czynnik R134A o wysokiej temperaturze dociera do skraplacza gdzie oddaje ciepło wodzie zgromadzonej w zbiorniku, a schładzając się przechodzi w stan ciekły.

4-1 – w ostatnim etapie cyklu, wykorzystywany jest czynnik R134A, który za pośrednictwem zaworu rozprężnego traci ciśnienie i wraca do swoich początkowych parametrów.

Czym jest współczynnik efektywności COP ?

Jest to współczynnik, dzięki któremu możliwe jest mierzenie efektywności działania pompy ciepła. Jest to właśnie współczynnik COP, który uzależniony jest od powietrza

oraz temperatury i wilgotności, która jest w nim zawarta. Warto podkreślić, że współczynnik COP rośnie wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności zawartej w powietrzu.

Cykl działania pompy ciepła odbywa się przy wykorzystaniu energii zaczerpniętej ze środowiska. Jest nią powietrze, woda i ziemia. Jest to energia odnawialna i darmowa, która jest w pełni ekologiczna. Dlatego, całość działania pompy również taka jest. Jedynie, energia elektryczna występuje tu do zasilania kompresora, wentylatora i układu elektrycznego. Poza tym, wszystko odbywa się z pomocą naturalnych źródeł energii.

Pompa Ciepła – zasada działania - K3

WAŻNE !!!

Komponenty pompy ciepła czyli parownik, skraplacz, kompresor i ilość czynnika, muszą być tak do siebie dopasowane, aby urządzenie mogło działać w normalnych warunkach klimatycznych. Oznacza to, że urządzenie musi być przystosowane do działania w temperaturze powietrza od +10 stopnic Celsjusza do +37 stopnic Celsjusza i w temperaturze wody od +10 stopni Celsjusza do 55 stopni Celsjusza. Poza tym, pompa ciepła musi być również przystosowana do zmiany stanu skupienia tych czynników chłodniczych, które zostały dobrane do określonego obiegu pompy ciepła. NUOS 200-250 oraz EVO dzięki swojej konstrukcji, obniża granicę temperatury zasysanego powietrza z +10°C do -5°C.

Instalacja systemu - na przykładzie pomp NOUS

Nie ma nic prostszego, jak instalacja podgrzewacza wody z pompą ciepła NUOS. Wystarczy, że zdecydujemy się na odpowiedni rodzaj kanałów wentylacyjnych z szerokiej gamy potrzebnych akcesoriów. Dzięki temu, cała instalacja będzie mogła zostać dostosowana do różnego rodzaju warunków, w których przyjdzie jej działać.

Możemy zdecydować się na przykład na doprowadzenie powietrza z ogrzanego sąsiedniego pomieszczenia z zainstalowanymi urządzeniami które wytwarzają ciepło. Tymi urządzeniami mogą być kotły, pralki, lodówki, kuchenki. Następnie, do urządzenia należy dołączyć ciepłą i zimną wodę, a także odpowiednie kondensaty. Następnie, należy podłączyć zasilanie. I to by było na tyle. Urządzenie powinno działać bez najmniejszych problemów.

 

Pompa ciepła

Zobacz przy okazji nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

Pompa Ciepła – zasada działania

Przykładem, na którym omawiany będzie proces działania pompy ciepła jest urządzenie Nuos, które wykorzystywane jest do podgrzewania wody, właśnie przy użyciu pompy ciepła. Do tego, aby woda została podgrzana, wykorzystywany jest cykl termodynamiczny, który znany jest z klimatyzatorów oraz lodówek. Znajduje się w nim czynnik chłodniczy R134 A, który zmienia swój stan skupienia oraz ciśnienie. Dzięki temu, pobiera ciepło zawarte w powietrzu. Następnie, oddaje je do wody zgromadzonej w zasobniku. Energia elektryczna, w takiej sytuacji wykorzystywana jest jedynie do po zasilania wentylatora, który służy do przetwarzania powietrza. Energia potrzebna jest również do prawidłowego działania sprężarki, która powoduje krążenie czynnika chłodniczego w całym obiegu urządzenia.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jeremy
Jeremy
8 lat temu

Bardzo fajnie napisany artykuł

Katarzyna
Katarzyna
8 lat temu

Zaczynam budować dom, chyba zdecyduję się na takie rozwiązanie

Damian
Damian
6 lat temu

Takie pompy z roku na rok będą wykazywały się coraz większą sprawnością

3
0
Podziel się swoją opiniąx