Światło led – ciepłe czy zimne
Światło led – ciepłe czy zimne
7 stycznia 2016
Pompa Ciepła - zasada działania
Pompa Ciepła – zasada działania
10 stycznia 2016
Pokaż wszystkie
Wszystko o pompach ciepła czyli czym jest pompa ciepła

Wszystko o pompach ciepła czyli czym jest pompa ciepła

Wszystko o pompach ciepła czyli czym jest pompa ciepła ?

Kompendium wiedzy o pompach ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do przepompowywania ciepła z obszaru posiadającego niską temperaturę do domowej instalacji grzewczej. Nazwa została stworzona jako analogia do zwykłej pompy wodnej, która pobiera wodę z miejsca na niskiej wysokości i przetłacza ją wyżej, lub podnosi jej ciśnienie. Działanie pompy ciepła podnosi temperaturę ciepła, przez co możliwe jest jego wykorzystanie do ogrzewania domu. Oczywiście, nie ma czegoś takiego jak temperatura ciepła, ale na potrzeby tego wyjaśnienia, można taki termin przyjąć.

Pompa ciepła pozwala nam dostarczyć ciepło, które możemy wykorzystać do ogrzewania, chłodzenia jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Uda nam się dzięki niej uzyskać temperaturę co najmniej 60 stopni Celsjusza, jeśli chodzi o ogrzewanie i 45-65 stopni Celsjusza jeśli chodzi o ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła działa na tej samej zasadzie co lodówka i klimatyzator

Pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła i następnie w łącznej ilości 2-5 kWh przekazuje to ciepło do otoczenia. Warto dodać, że dostarcza ona więcej ciepła niż zużywa prądu. Jest dzięki temu tania w eksploatacji. Pompę ciepła często określa się jako odnawialne źródło energii, ponieważ znaczna część ciepła dostarczana jest z otoczenia.

Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszym elektrycznym sposobem na ogrzewanie domu, atrakcyjnym do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł ciepła (np. gazu)

Przy pompie ciepła mamy do wyboru bardzo duża ilość dolnych źródeł energii odnawialnej.
Są nimi:

  • pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła za pomocą wentylatora

  • rurowy poziomy wymiennik ciepła zakopany na głębokości 1,5 m pod trawnikiem, w którym krąży ciecz niezamarzająca, dzięki mieszance wody i glinki

  • rurowy wymiennik ciepła wpuszczony w pionowy odwiert wykonany na głębokość 50-100 metrów

  • rurowy wymiennik umieszczony na dnie stawu, lub na dnie rzeki,

  • pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła za pomocą wentylatora

  • pobieranie wody z podziemnego ujęcia, po czym spuszczanie wody do studni zrzutowej,

Jeśli chodzi o górne źródła energii to mamy do wyboru:

To od tego, z jakiego źródła pobierana będzie energia odnawialna, zależy rodzaj pompy jaką musimy wybrać, możemy zdecydować się na pompy ciepła:

powietrze-powietrze – dochodzi do ogrzewania powietrza w pokoju poprzez odbieranie ciepła od powietrza atmosferycznego za ścianą

powietrze-woda – w tym przypadku pompy chłodzą powietrze, ogrzewają wodę w instalacji ogrzewczej lub ciepłą wodę użytkową

glikol-woda – tutaj ciepło jest odbierane przez ciecz niezamarzniętą, a oddawane do wody krążącej w instalacji ogrzewczej. Określane jest mianem gruntowych pomp ciepła.

woda-woda – w zasadzie, jest to zdublowane działanie pompy glinka-woda, jednak ciepło odbierane jest nie od glinki krążącej w wymienniku ciepła, ale bezpośrednio z wody czerpanej ze studni, rzeki czy stawu.

Jakie systemy grzewcze może wspomagać pompa ciepła ?

Jeśli chcemy, aby pompa ciepła zużywała jak najmniej energii, musimy stworzyć taki system, aby mogły oddać ciepło o najniższej możliwej temperaturze. Jeśli jednak temperatura będzie wysoka, pompa ciepła może generować dużo większe koszty podczas swojego działania.

Najwięcej zyskamy, jeśli połączymy działanie pompy ciepła z układem ogrzewania niskotemperaturowego. W tym systemie, woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania ma temperaturę nie przekraczającą 35-40°C. Taki system posiada na przykład ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowego. Podstawowym układem, na jaki wiele osób się decyduje w swoim domu jest właśnie pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe.

Możliwe jest również wykorzystanie instalacji grzejnikowej, która zasilana jest pompą ciepła. Jednak, wtedy należy zadbać, aby grzejniki były odpowiednio duże, aby zapewnić większą powierzchnię oddawania ciepła. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku, pompa ciepła podczas wysokich mrozów, będzie musiała mocno górować pod względem temperatury, co będzie związane ze znacznie większym zużyciem prądu. Pompy ciepła, w wielu domach służą również jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Najefektywniej działania te modele, które pobierają powietrze wentylacyjne o wyższej temperaturze niż temperatura świeżego i zimnego powietrza.

Czy opłaca się instalacja pompy ciepła ?

Zdecydowanie, pompa ciepłą jest najczęstszą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego jakim są piece elektryczne, piece akumulacyjne czy grzejniki elektryczne, jest dużo tańsza w eksploatacji. Pompa ciepła zużywając jedną jednostkę energii elektrycznej dostarcza do pomieszczeń 2-5 jednostek ciepła.

Najbardziej opłacalne wydają się pompy ciepła woda-woda i glinka-woda. Jeśli tylko dolne źródło ciepła zostanie dobrze dobrane dla określonej pompy, będzie możliwe korzystanie z takiego systemu przez cały rok. Od tego, czy różnica temperatury zostanie odpowiednio zachowana, zależy czy całość pompy będzie działała odpowiednio efektywnie.

Jeśli zdecydujemy się na pompy ciepła, zdecydowanie oszczędzimy dużo więcej, niż ogrzewając dom ogrzewaniem elektrycznym. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja nie jest tania. Trzeba zainwestować od 20 do 50 tysięcy złotych, aby cieszyć się z późniejszych oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że koszt takiej inwestycji bardzo szybko się zwróci. Ogrzewanie pompą ciepła jest dużo tańsze jak ogrzewanie gazowe. Ogrzewanie jest nawet tańsze niż grzanie na węgiel czy drewno i na pewno bardziej ekologiczne. Jeśli dla kogoś taki czynnik jest decydujący, na pewno powinien wybrać pompy ciepła.

pompa ciepła

Jakie jeszcze zalety ma pompa ciepła ?

Niefinansowymi zaletami pompy ciepła jest na pewno bezobsługowe działanie takiego systemu. Jeśli tylko pompa zostanie we właściwy sposób zainstalowana, na pewno nie będziemy mieli z nią żadnych problemów. Nic nie będziemy musieli przestawiać, aby całość pompy działała jak należy. Nie trzeba jej ładować węglem, odpalać, czyścić, trzeba jedynie regularnie opłacać faktury za dostarczoną energię elektryczną. Cała pompa działa również w bardzo ekologiczny sposób, ponieważ nie generuje spalin bądź smogu. Jeśli dla kogoś ważna jest ochrona środowiska, na pewno taka pompa pomoże mu te warunki spełnić. Podczas ogrzewania domu takim systemem, do atmosfery nie będą dostawały się pyły ani dym. Oczywiście, nie należy łudzić się, że wszystko jest takie super i nic złego nie zrobimy środowisku, jeśli z takiej pompy będziemy korzystali. Jednak, emisje spalin z elektrowni są mniej uciążliwe dla środowiska niż te, które pochodzą z kominka.

Kolejną zaletą pompy ciepła jest jej łatwy montaż w praktycznie każdym budynku. Można na nią zdecydować się nawet w mieszkaniu w bloku. Zresztą, będzie to znacznie łatwiejsze niż instalowanie kotła centralnego ogrzewania. Pompa ciepła powietrze-woda to tylko dwie jednostki montowane na ścianie, jedna wewnątrz mieszkania, druga na zewnątrz. Nie ma potrzeby podłączania pompy do żadnego komina dymowego czy spalinowego, w które dzisiejsze mieszkania nie są już zazwyczaj wyposażane.

Warto również podkreślić, że pompa ciepła nie potrzebuje do swojego działania także kominów. Dzięki temu, będziemy mogli obniżyć koszty budowy domu, ponieważ nie trzeba będzie budować komina do kotła czy kominka. Dzięki temu, skróci się również czas całej budowy domu. Koszty nałożenia dachu również będą mniejsze, ponieważ dach nie będzie musiał zostać poddany obróbce w celu zrobienia miejsca na komin.

Pompy ciepła nie trzeba umieszczać w osobnym, wydzielonym pomieszczeniu jakim jest kotłownia. W domu, nie trzeba będzie więc budować specjalnego pomieszczenia na ten cel. Pomieszczenie, w którym będzie znajdowała się pompa nie musi mieć nawiewów powietrza do spalania i kanałów wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu, uda nam się zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych miejsca w domu. Dzięki temu, takie pomieszczenie będzie można wykorzystać na pralnię, spiżarnię czy składnik.. Zresztą w pralni czy składziku pompa ciepła spokojnie może zostać zainstalowana, czego nie można powiedzieć np. o kotle na ekogroszek.

Jakie wady ma pompa ciepła ?

Początkowy koszt instalacji

Największą wadą pompy ciepła jest jej wysoki koszt instalacji. Jest to diametralna różnica. Wydamy naprawdę dużo na samą instalację, a już potem będziemy mogli płacić znacznie mniej niż w przypadku innych źródeł ogrzewania.

Brak prądu

Oczywiście, należy również podkreślić, że dom, w którym zostaje umieszczona pompa ciepła zostaje uzależniony od energii elektrycznej. Pompa ciepła przestanie działać, jeśli nie będziemy mieli dostępu do prądu. Nie pomoże nawet mały zasilacz awaryjny UPS, który pomocny jest w przypadku innych systemów grzewczych. Zużycie prądu do ogrzewania jest duże, dlatego, warto zaopatrzyć się w specjalny agregat prądotwórczy, który zasilany jest paliwem. Dzięki temu, w przypadku przerw w dostawie prądu, będziemy mogli zasilić pompę ciepła takim źródłem energii elektrycznej. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak wyposażenie domu w dodatkowe źródło ciepła, jeśli już chcemy mieć pompę ciepła. Warto wybrać takie źródło, które nie wymaga czerpania energii do swojego działania. Najlepszy będzie kominek w salonie.

Zagospodarowanie działki

Jeśli wybierzemy poziomy wymiennik ciepła, niestety, ale musimy liczyć się z tym, że zajmie on duży obszar działki. Oczywiście, nie oznacza to, że na powierzchni zajętej przez wymiennik nie może nic rosnąć — spokojnie można tam urządzić trawnik, grządki, parking, czy altankę, ale głębokie oczko wodne — już raczej nie ( dotyczy tylko i wyłącznie pomp gruntowych )
pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i przeczytaj nasze pozostałe artykuły na ten temat

Zobacz

Wszystko o pompach ciepła czyli czym jest pompa ciepła? Jeżeli chcesz wprowadzić do swojego domu tego typu urządzenie, poczytaj o nim jak najwięcej. Im Twoja wiedza będzie większa, tym lepiej. Dzięki temu we właściwy sposób podejdziesz do obsługi urządzenia, zrozumiesz zasadę jego działania, a także korzyści, jakie z niego wynikają. Wystarczy, że system zostanie dopasowany do Twoich potrzeb, a tak jest w większości przypadków, a można będzie cieszyć się z pełnych możliwości wynikających z korzystania z pompy ciepła.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
plumber in oceanside ca
plumber in oceanside ca
7 lat temu

Wkoncu kompleksowy artykuł traktujący o tematyce pomp ciepła – gratulacje dla autora za fachowe podejście do tematu

Felix
Felix
7 lat temu

Artykuł bardzo ciekawy, w końcu w jednym miejscu można znaleśc wszystkie zagadnienia dotyczące tematyki pomp ciepła.

Benia
Benia
7 lat temu

Zaczynam budowe domu w tym roku, zastanawiam się nad zainstalowaniem pompy ciepła, myślałam nad pompą typu powietrznego martwię się trochę temperatur jaki u was panuja np. ostatnio było minus 20 C

Amadeusz
Amadeusz
7 lat temu

Myślę że ogrzewanie pompami ciepła w przyszłości wyprze każdy inny rodzaj ogrzewania

5
0
Podziel się swoją opiniąx