Osuszanie mieszkania po zalaniu – jak zrobić to skutecznie ?
7 września 2018
VASCO Silent Ventilation - katalog cennik wentylacji 2018
VASCO Silent Ventilation – katalog cennik wentylacji 2018
11 września 2018

Ogrzewanie domu pompą ciepła – koszty

W wielu artykułach można przeczytać, że pompa ciepła jest najtańsza w eksploatacji, jeżeli chodzi o wszystkie dostępne systemy grzewcze, jakie można zastosować w domu. Warto jednak sprawdzić, jakie są rzeczywiste koszty związane z eksploatacją powietrznej i gruntowej pompy ciepła, na przykładzie już istniejących od kilku lat instalacji.

Powietrzna pompa ciepła w domu

Powierzchnia domu, który ogrzewany jest powietrzną pompą ciepła wynosi 300 m2, ale właściciel korzysta z 240 m2. Zastosowano tu kompaktową pompę ciepła, a w całym domu znajduje się ogrzewanie podłogowe. Koszt c.o. i c.w.u. w okresie grzewczym to ok. 1 800 zł.Powietrzne pompy ciepła można zastosować także w remontowanych domach, na przykład 43-letnim budynku. Ma on powierzchnię 130 m2 i mieszka tam dwoje starszych ludzi. Ściany ocieplane są wełną mineralną o grubości 10 cm, a dach wełną mineralną o grubości 15 cm. Pompa ciepła współpracuje natomiast z kotłem olejowym, który jednak w ciągu 5 pierwszych lat działania systemu nie został ani razu uruchomiony. Po prostu nie było takiej potrzeby. Za 7 miesięcy okresu grzewczego właściciel płaci ok. 2 600 zł – za ogrzewanie domu i c.w.u.

Gruntowa pompa ciepła w domu

Gruntowa pompa ciepła w domu jednorodzinnym funkcjonuje już od 12 lat, czyli od 2006 roku. Do ogrzania jest 200 m2, a właściciel korzysta ze 160 m2. W domu mieszka 4-osoba rodzina z 2 dzieci, w całym domu zostało zastosowane ogrzewanie podłogowe. Właściciele podają, że w okresie grzewczym na ogrzewanie wydają 1600 zł brutto.Innym przykładem jest dom o powierzchni 300 m2, w którym również mieszka 4-osobowa rodzina. Również w tym przypadku zastosowano ogrzewanie podłogowe. W budynku zwykle obowiązuje temperatura 22 stopni Celsjusza. Właściciele starają się ją utrzymywać przez całą dobę. W tym budynku zapotrzebowanie energii na ogrzewanie c.o. i c.w.u. wynosi ok. 20000 kWh/rok. Źródłem ciepła jest natomiast pompa ciepła solanka-woda o mocy grzewczej 10,2 kW, ponadto astosowano wymiennik gruntowy pionowy. Nie występuje tu zasobnik buforowy wody grzewczej, a instalacja jest bezpośrednia. Rzeczywiste całoroczne koszty centralnego ogrzewania oraz przygotowania wody użytkowej wyniosły 2 345 zł. Temperatura solanki z wymiennika gruntowego, w ciągu całego roku, wynosiła między 3°C a 8°C.
pompa-ciepła-NK

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział poświęcony tematyce pomp ciepła, poznasz więcej informacji o tym najtańszym źródle ciepła, sprawdzisz jakie urządzenia są kupowane najczęściej oraz przeczytasz wiele innych ciekawych artykułów na temat pompy ciepła

Zobacz

Ogrzewanie domu pompą ciepła – koszty

W wielu artykułach można przeczytać, że pompa ciepła jest najtańsza w eksploatacji, jeżeli chodzi o wszystkie dostępne systemy grzewcze, jakie można zastosować w domu. Warto jednak sprawdzić, jakie są rzeczywiste koszty związane z eksploatacją powietrznej i gruntowej pompy ciepła, na przykładzie już istniejących od kilku lat instalacji.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx