Powietrzne pompy ciepła do przygotowania c.w.u. Bosch Compress 4000 DW Bosch Compress 5000 DW 2
Poznaj powietrzne pompy ciepła, dzięki którym przygotujesz c.w.u: Bosch Compress 4000 DW i Bosch Compress 5000 DW
6 września 2018
Ogrzewanie domu pompą ciepła – koszty
Ogrzewanie domu pompą ciepła – koszty
11 września 2018
Pokaż wszystkie

Überschwemmtes Wohnzimmer - Wasserschaden - Hochwasser

Osuszanie mieszkania po zalaniu – jak zrobić to skutecznie ?

O zalanie mieszkania nie trudno. Wystarczy awaria wodociągu lub kanalizacji, aby doszło do tragedii. Gdy to się stanie, nie pozostaje nic innego, jak tylko osuszyć mury i doprowadzić lokal do stanu używalności.

Jeżeli do zalania doszło podczas upalnego lata, pierwszym, co powinniśmy zrobić jest otwarcie wszystkich okien i drzwi. Należy poczekać, aż w naturalny sposób mury wyschną. Jednak, trzeba wziąć pod uwagę, że suszenie murów w warunkach naturalnych może trwać nawet kilka miesięcy, a nasz klimat na pewno nie będzie temu sprzyjał. Osuszanie pomieszczeń przyspiesza także ich ogrzewanie. Najlepiej jednak wykorzystać do tego celu profesjonalne urządzenia, jakimi są osuszacze.

Jak usunąć wilgoć ze ścian ?

Osuszacze powietrza działają podobnie, jak lodówka. Absorbują wilgoć ze ścian i innych elementów budynku oraz skraplają wodę do zbiorników lub wydmuchują parę wodną na zewnątrz przez piony wentylacyjne. Moc urządzenia należy dobrać w zależności od stopnia zalania budynku. Działanie osuszaczy należy wspomagać wentylatorami promieniowymi lub osiowymi. Wymuszą one cyrkulację powietrza, co odciąży nieco pracę osuszacza i przyspieszy proces suszenia. Istotne jest, by urządzenia osuszające miały wbudowany higrostat kontrolujący wilgotność w pomieszczeniu. Jeżeli wilgotność będzie spadała zbyt szybko, może dojść do zniszczenia drewnianych elementów wyposażenia.

Jak pozbyć się wody spod podłogi ?

Kolejnym problemem, z jakim może się spotkać jest usuwanie wody spod podłogi. Wilgoć, która się tam znajdzie, nie ma możliwości samoistnego odparowania. Jeżeli się tym nie zajmiemy, dojdzie do uszkodzenia konstrukcji i rozrostu grzybów. W najgorszych przypadkach konieczny jest demontaż podłogi, skucie szlichty i wymiana wszystkiego, co tam się znajduje. Szybszą metodą będzie jednak zastosowanie specjalnego urządzenia przepuszczającego przez styropian suche powietrze. Trzeba jednak wykonać kilka otworów w posadzce. Proces takiego suszenia należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem dokumentów technicznych budynku, aby wykryć ewentualne przewody wodno-kanalizacyjne i instalacje elektryczne.


Osuszanie i usuwanie wilgoci – osuszacz powietrza – wynajem

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx