Cennik i wskazówki montażowe
System węża chowanego Flexin – zasady działania i projektowania instalacji
16 października 2018
De Dietrich cennik - Technika Domowa 2018 BAXI
De Dietrich cennik – Technika Domowa 2018 BAXI
20 października 2018
Pokaż wszystkie
formalności związane z instalacja pompy ciepła

formalności związane z instalacja pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła – formalności

Źródłem ciepła w przypadku pomp ciepła może być grunt, powietrze lub woda. Energia odnawialna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a wraz z nią tego typu systemy. Jakich formalności należy dopełnić, aby to rozwiązanie zostało wprowadzone do Twojego domu?

Plan miejscowy i prawo budowlane

Ważne jest, aby każda inwestycja na działce odbywała się na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzenią. Jest to akt prawa miejscowego, w którym należy sprawdzić zapisy, zanim przystąpimy na instalacji pompy ciepła. Jeśli dla danego obszaru plan nie został uchwalony, należy wystąpić o wydanie decyzji na temat warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Formalności związane z instalacją pompy powietrznej

Formalności nie są tu wymagane, jeżeli pompa ciepła nie będzie instalowana w budynkach objętych ochroną konserwatorską lub programem Natura 2000, ponadto powietrzna pompa ciepła jest najłatwiejsza w instalacji.

Formalności związane z instalacją pompy gruntowej

Pompy ciepła z kolektorem pionowym wymagają dopełnienie formalności zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. prawa geologicznego i górniczego, jeżeli odwierty wykonywane są na obszarach górniczych albo poza nimi na głębokości powyżej 30 m. Konieczne jest wtedy spisanie protokołu robót geologicznych, który należy zgłosić do starosty. Jeżeli nie będzie żadnych odpowiedzi negatywnych po 30 dniach od złożenia wniosku, można rozpocząć prace instalacyjne.

Formalności związane z instalacją pompy wodnej

Decydując się na ten rodzaj pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę przepisy prawa geologicznego i górniczego, tak jak w przypadku pomp gruntowych. Ważne są także przepisy  ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.

W związku z tym, że w tym rodzaju pompy ciepła wykonuje się studnie, czyli urządzenie do ujmowania wód podziemnych, należy uzyskać na jej budowę pozwolenie wodnoprawne. Do wniosku należy dołączyć operat wodnoprawny. Pozwolenie nie jest potrzebne jedynie w przypadku urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m.

Pamiętaj !!!

Instalując pompę ciepła należy także pamiętać o ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 oraz art. 30 tej ustawy montaż pomp ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, ale od tej reguły są także wyjątki:

- należy uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeżeli budynek lub obszar jest wpisany do rejestru zabytków,

- jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, dodatkowo należy uzyskać pozwolenie na budowę,

- pozwolenie na budowę jest wymagane także wtedy, gdy instalacja będzie miała wpływ na środowisko naturalne, a także działania wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowych i modernizowanych budynków

Zobacz

Instalacja pompy ciepła – formalności, jakie trzeba załatwić są niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu system zostanie zainstalowany zgodnie z prawem i nikt nie będzie mógł przyczepić się do wykorzystywania tego rozwiązania w swoim domu. Dotyczy to wszystkich rodzajów pomp ciepła: powietrznych, gruntowych, jak i wodnych. Z roku na rok popularność tej metody ogrzewania domu, jak i przygotowywania ciepłej wody wzrasta, dlatego warto zdecydować się na wprowadzenie tego rozwiązania do swojego domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx