De Dietrich Technika Domowa 2018 Olejowe kotły kondensacyjne Modulens O
De Dietrich – Olejowe kotły kondensacyjne (Modulens O)
25 października 2018
De dietrich olejowo – gazowy kocioł grzewczy GT 220 – GT 2200
27 października 2018

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ? Które rozwiązanie lepsze ?

Dylemat pojawia się, gdy należy podjąć decyzję: wybrać grzejniki czy podłogówkę do rozprowadzania ciepła po domu? Jedno jest pewne – oba rozwiązania są skuteczne.

 

Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe oraz grzejnikowe nie przysporzy problemów podczas eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że oba rozwiązania są do siebie podobne pod względem technicznym. Funkcjonują zupełnie inaczej, a ich sposób sterowania mocno się różni.

Piec - kocioł gazowy De Dietrich i BAXI

Ogrzewanie podłogowe do pompy ciepła i kotłów kondensacyjnych

Jeżeli planujesz w swoim domu pompę ciepła, zdecyduj się na ogrzewanie podłogowe lub płaszczyznowe. Wodę należy podgrzać w takiej instalacji do 35 stopni Celsjusza, a nie do 55 stopni Celsjusza, jak robią to standardowe grzejniki. Dla sprawności całego systemu będzie to miało bardzo duże znaczenie.

Podobne wymogi mają kotły kondensacyjne, które jednak potrafią współpracować z grzejnikami tradycyjnymi. W obu przypadkach będą w stanie osiągać podobne efekty kondensacji.

Przykładowy piec na pellet

Ogrzewanie grzejnikowe do kotłów na paliwa stałe i niekondensacyjnych

Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się przy kotłach na paliwa stałe, a także tych niekondensacyjnych. Kotły tego typu nie są przystosowane do pracy przy niskich temperaturach i mogłoby to spowodować wzrost kosztów, a nie oszczędności.


Woda na wyjściu z kotła węglowego powinna mieć 80–90°C, na powrocie zaś nie mniej niż 60°C, w innym przypadku spadnie sprawność instalacji. Z takimi wymogami poradzą sobie bardzo dobrze grzejniki ścienne.

Jak sterować ogrzewanie podłogowym i grzejnikowym?

Grzejniki zwykle szybko się nagrzewają, ale także szybko stygną, a więc ich działanie jest dynamiczne. Są w stanie w krótkim czasie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Natomiast ogrzewanie podłogowe działa znacznie wolniej. Podłoga rozgrzewa się i stygnie wolniej. Jeśli planujesz utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach przez całą dobę, ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym wyborem. Jeżeli jednak chcemy czasowo obniżać temperaturę, np. gdy jesteśmy w pracy oraz w nocy, to lepiej zdecydować się na grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ? Które rozwiązanie lepsze ?

Dylemat pojawia się, gdy należy podjąć decyzję: wybrać grzejniki czy podłogówkę do rozprowadzania ciepła po domu? Jedno jest pewne – oba rozwiązania są skuteczne.

Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe oraz grzejnikowe nie przysporzy problemów podczas eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że oba rozwiązania są do siebie podobne pod względem technicznym. Funkcjonują zupełnie inaczej, a ich sposób sterowania mocno się różni.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx