Posadzka epoksydowa do garażu
Podłoże pod posadzkę z żywicy epoksydowej – jak je przygotować ?
25 lipca 2017
Jak zbudować odpowiedni klimat w domu ?
Kłopoty ze snem a sprawność wentylacji
28 lipca 2017

Klimatyzacja solarna – nowość czy standard ?

Są osoby, które uważają, że klimatyzacja solarna jest przyszłością, tymczasem okazuje się, że jest to rozwiązane stosowane już od dawna.

W Europie już od kilkunastu lat realizuje się duże projekty, w których energię słoneczną używa się do produkcji zimnego i czystego powietrza dla klimatyzacji. Najwięcej tego typu instalacji jest w Niemczech, Grecji oraz w Hiszpanii. Solarną klimatyzację stosuje się między innymi do chłodzenia hal produkcyjnych, magazynów żywności, biur, restauracji, hoteli, a w ostatnim okresie również domów mieszkalnych.

Klimatyzacja solarna – czyli jaka?

Klimatyzacja solarna jest określeniem, które odnosi się do każdej klimatyzacji lub systemu chłodzenia, który wykorzystuje instalację solarną do wytwarzania energii. Najpopularniejsze są obecnie adsorpcyjne układy klimatyzacyjne. Składają się one z czterech głównych modułów: wytwarzania ciepła i chłodu, akumulacji, przesyłu, wykorzystania.Zasady działania adsorpcyjnego układu klimatyzacyjnego

Kolektory słoneczne są umieszczane na dachu i w ten sposób mogą absorbować energią z promieni słonecznych. Jest ona transportowana dzięki roztworowi glikolowemu do zasobnika ciepła. Energia cieplna z zasobnika służy do napędu termochemicznej chłodziarki adsorpcyjnej, która wytwarza chłodne powietrze. Chłód jest rozprowadzany po klimatyzowanym budynku przez instalację przesyłu. Dodatkowo, ciepło można wykorzystać także do podgrzania wody użytkowej.

Podstawa energooszczędnych budynków

Śmiało można stwierdzić, że klimatyzacja oparta na systemach solarnych będzie instalacją powszechnie wykorzystywaną w budynkach energooszczędnych. Celem tworzenie budynków przyszłości jest kreowanie obiektów o zerowym bilansie energetycznym. Jest to możliwe do osiągnięcia, jedynie przy zastosowaniu solarnej klimatyzacji.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx