Są osoby, które uważają, że klimatyzacja solarna jest przyszłością, tymczasem okazuje się, że jest to rozwiązane stosowane już od dawna.
W Europie już od kilkunastu lat realizuje się duże projekty, w których energię słoneczną używa się do produkcji zimnego i czystego powietrza dla klimatyzacji. Najwięcej tego typu instalacji jest w Niemczech, Grecji oraz w Hiszpanii. Solarną klimatyzację stosuje się między innymi do chłodzenia hal produkcyjnych, magazynów żywności, biur, restauracji, hoteli, a w ostatnim okresie również domów mieszkalnych.
Klimatyzacja solarna – czyli jaka?
Klimatyzacja solarna jest określeniem, które odnosi się do każdej klimatyzacji lub systemu chłodzenia, który wykorzystuje instalację solarną do wytwarzania energii. Najpopularniejsze są obecnie adsorpcyjne układy klimatyzacyjne. Składają się one z czterech głównych modułów: wytwarzania ciepła i chłodu, akumulacji, przesyłu, wykorzystania.
Kolektory słoneczne są umieszczane na dachu i w ten sposób mogą absorbować energią z promieni słonecznych. Jest ona transportowana dzięki roztworowi glikolowemu do zasobnika ciepła. Energia cieplna z zasobnika służy do napędu termochemicznej chłodziarki adsorpcyjnej, która wytwarza chłodne powietrze. Chłód jest rozprowadzany po klimatyzowanym budynku przez instalację przesyłu. Dodatkowo, ciepło można wykorzystać także do podgrzania wody użytkowej.
Podstawa energooszczędnych budynków
Śmiało można stwierdzić, że klimatyzacja oparta na systemach solarnych będzie instalacją powszechnie wykorzystywaną w budynkach energooszczędnych. Celem tworzenie budynków przyszłości jest kreowanie obiektów o zerowym bilansie energetycznym. Jest to możliwe do osiągnięcia, jedynie przy zastosowaniu solarnej klimatyzacji.