Posadzka epoksydowa do garażu
Podłoże pod posadzkę z żywicy epoksydowej – jak je przygotować ?
25 lipca 2017
Jak zbudować odpowiedni klimat w domu ?
Kłopoty ze snem a sprawność wentylacji
28 lipca 2017

Klimatyzacja solarna – nowość czy standard ?

Są osoby, które uważają, że klimatyzacja solarna jest przyszłością, tymczasem okazuje się, że jest to rozwiązane stosowane już od dawna.

W Europie już od kilkunastu lat realizuje się duże projekty, w których energię słoneczną używa się do produkcji zimnego i czystego powietrza dla klimatyzacji. Najwięcej tego typu instalacji jest w Niemczech, Grecji oraz w Hiszpanii. Solarną klimatyzację stosuje się między innymi do chłodzenia hal produkcyjnych, magazynów żywności, biur, restauracji, hoteli, a w ostatnim okresie również domów mieszkalnych.

Klimatyzacja solarna – czyli jaka?

Klimatyzacja solarna jest określeniem, które odnosi się do każdej klimatyzacji lub systemu chłodzenia, który wykorzystuje instalację solarną do wytwarzania energii. Najpopularniejsze są obecnie adsorpcyjne układy klimatyzacyjne. Składają się one z czterech głównych modułów: wytwarzania ciepła i chłodu, akumulacji, przesyłu, wykorzystania.Zasady działania adsorpcyjnego układu klimatyzacyjnego

Kolektory słoneczne są umieszczane na dachu i w ten sposób mogą absorbować energią z promieni słonecznych. Jest ona transportowana dzięki roztworowi glikolowemu do zasobnika ciepła. Energia cieplna z zasobnika służy do napędu termochemicznej chłodziarki adsorpcyjnej, która wytwarza chłodne powietrze. Chłód jest rozprowadzany po klimatyzowanym budynku przez instalację przesyłu. Dodatkowo, ciepło można wykorzystać także do podgrzania wody użytkowej.

Podstawa energooszczędnych budynków

Śmiało można stwierdzić, że klimatyzacja oparta na systemach solarnych będzie instalacją powszechnie wykorzystywaną w budynkach energooszczędnych. Celem tworzenie budynków przyszłości jest kreowanie obiektów o zerowym bilansie energetycznym. Jest to możliwe do osiągnięcia, jedynie przy zastosowaniu solarnej klimatyzacji.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx