Błędy popełniane przy wykonywaniu posadzki żywicznej
Błędy popełniane przy wykonywaniu posadzki żywicznej
3 sierpnia 2017
Jakie cechy powinien mieć dobry fachowiec od rekuperacji ? 
Jakie cechy powinien mieć dobry fachowiec od rekuperacji ? 
7 sierpnia 2017

Tweetop Floor – ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Tweetop Floor zapewnia kompleksowe rozwiązanie w zakresie ogrzewania i chłodzenia podłogowego dla każdego budynku i typu posadzki. Grzejnikiem jest tu cała powierzchnia podłogi, dlatego system działa w tak spektakularny sposób.

Tweetop Floor zapewnia bardzo dobry komfort cieplny, niższy o 2 stopnie Celsjusza niż przy ogrzewaniu domu przy użyciu standardowych grzejników. Wpływa to na ekonomiczne używanie systemu. Ponadto, warto dodać, że Tweetop Floor dopasowuje się do projektu aranżacji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe nie wymusza na nas konieczności stosowania grzejników przy ścianach lub skracania mebli kuchennych w celu zapewnienia miejsca na montaż grzejnika pod oknem. Stosując takie rozwiązanie, mamy większe pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżację pomieszczenia. Wszystko można dostosować do swoich potrzeb.

Ogrzewanie płaszczyznowe – jakie ma zalety ?

Wykorzystując do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń system Tweetop Floor, w powietrzu nie będą unosiły się cząsteczki kurzu. Zapewni to właściwy komfort zarówno dla alergików, jak i dla każdego z nas. Uda się także dzięki temu systemowi sporo zaoszczędzić. Przy dobrym komforcie cieplnym oszczędzimy nawet 15% energii w stosunku do ogrzewania domu standardowymi grzejnikami.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego ekonomiczność, wynikająca m.in. z faktu, iż systemy ogrzewania płaszczyznowego pracują na niskich parametrach zasilania (najczęściej stosowane parametry obliczeniowe to 45/35°C, ΔT=10 K, a temp. maks. to 50°C).

pionowy rozkład temperatury

pionowy rozkład temperatury

System Tweetop Floor świetnie sprawdza się we współpracy z pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi.

Oczywiście niewątpliwą zaletą systemu jest także to, że ma funkcję chłodzenia, która będzie szczególnie przydatna w upalne lato.

Gdzie można zastosować Tweetop Floor?

System Tweetop Floor można wprowadzić do wszelkiego rodzaju budynków jedno- i wielorodzinnych. Można go również zastosować w obiektach usługowych, sakralnych oraz przemysłowo-magazynowych.

Nie ma żadnego problemu również z wyborem rodzaju podłogi oraz pomieszczenia, pod którą ogrzewanie będzie się znajdowało. Nie ma tu ograniczeń. Można umieścić system pod kaflami, gresem, wykładzinami, panelami czy parkietem. Warunkiem jest zastosowanie przykrycia podłogi z atestem do stosowania we współpracy z ogrzewaniem podłogowym oraz dotrzymanie parametrów projektowych.



Parametry pracy
Temperatura zasilania – najczęściej 35–50°C Normatywne temperatury posadzki zestawiono poniżej.

Nazwa pomieszczeniaTemp. posadzki (°C)
Pomieszczenia robocze, praca w bezruchu - deska barlinecka26
Pomieszczenia robocze, praca w bezruchu27
Pomieszczenia mieszkalne i biurowe29
Kuluary, korytarze, hole30
Łazienki, hale basenów kąpielowych33
Strefy brzegowe przy ścianach zewn. budynku35

Budowa płyty grzejnej

Płyta grzejna zbudowana jest w następujący sposób:

Budowa płyty grzejnej

Prowadzenie rur w pętlach

Rury w pętlach można prowadzić w sposób:

 

Układ ślimakowy

Układ ślimakowy – jest to zalecany sposób prowadzenia rur w pętlach, albowiem zapewnia równomierny rozkład temperatury podłogi oraz spadków ciśnień w pętlach. Rozstaw rur 100–300mm.

Układ meandrowy – przeznaczony jest do pomieszczeń typu podłużnego lub konstrukcji szkieletowych. W tym przypadku początek wężownicy, gdzie jest najwyższa temperatura umieszcza się przy ścianach przylegających do pomieszczeń nieogrzewanych lub zewnętrznych budynku. Rozstaw rur 100–300mm.

Układ ślimakowy ze strefą brzegową

Układ ślimakowy ze strefą brzegową – W strefie brzegowej, przylegającej do ściany zewnętrznej budynku lub do ściany przylegającej do pomieszczenia nieogrzewanego, temperatura posadzki może być wyższa niż w środku pomieszczenia, dlatego w strefie brzegowej stosuje się gęstsze rozstawy rur niż w strefie wewnętrznej. Strefa brzegowa może być stosowana w układach ślimakowych i meandrowych. Rozstaw rur 100–200mm.

Montaż Tweetop Floor

Są trzy sposoby montowania systemu Tweetop Floor:

  • układanie na styropianie z użyciem siatki stalowej z jednoczesnym wykorzystaniem specjalnych klipsów do siatki,

Jastrych zbrojony jest siatką stalowa o przekroju  oczka 150 x 150 mm, wykonaną z drutu o średnicy od 4 do 6 mm. Siatka służy także do ustalenia rozstawu rur grzewczych i ich mocowania. Rozstaw rur wynosi 150 mm lub wielokrotność. Rura mocowana jest plastikowymi uchwytami.

  • układanie z użyciem klipsów wstrzeliwanych w płyty styropianowe pokryte folią,

Z wykorzystaniem spinek wstrzeliwanych za pomocą tackera. Na warstwę izolacji np. styropianu nakładamy folię izolacyjną Tweetop
z rastrem.Na tak przygotowanym podłożu można rozpocząć montaż rur. Kotwienie rur do podłoża odbywa się przy użyciu tackera – urządzenia
wyposażonego w magazynki z klipsami. Każde naciśnięcie uchwytu tackera powoduje wstrzelenie klipsa w izolację w taki sposób, że obejmuje on rurę grzejną od góry. Dzięki specjalnie opracowanemu kształtowi nie ma możliwości wyrwania spinki z izolacji wskutek pracy rury.

  • układanie z wykorzystaniem szyn montażowych układanych na płytach styropianowych pokrytych folią.

Ten typ montażu podobny jest do wariantu z użyciem tackera z tą różnicą, że w tym wypadku można wyeliminować jego użycie. Tu również
na izolację np. styropianu nakładamy folię izolacyjną Tweetop z rastrem. Następnie montujemy szyny montażowe w układzie krzyża.
Rurę grzejną instalujemy wciskając ją w specjalnie wyprofilowane wyżłobienia w szynie montażowej. Użycie szyny w wydatny sposób usprawnia
określenie wymaganych odstępów między rurami.

Reasumując – System Tweetop Floor spełnia wszelkie wymagania stawiane współczesnym rozwiązaniom wykorzystywanym do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

Opracowano na podstawie materiałów producenta – http://www.tweetop.pl


Zobacz naszą ofertę produktów Tweetop

Pompa posiada wysoki współczynnik COP na poziomie 3,9. – Remont

Pompa posiada wysoki współczynnik COP na poziomie 3,9. – Remont

Pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej wykorzystuje do pozyskania ciepłej wody powietrzne z wentylowanych budynków. Dzięki temu, mamy tu do czynienia z energią odnawialną

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/897-tweetop

Potrzebujesz pomocy przy doborze ogrzewania podłogowego – skontaktuj się z nami

Kontakt


 

 



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx