Gwarancja na urządzenia grzewcze
Gwarancja na urządzenia grzewcze – wszystko co warto wiedzieć
26 maja 2017
Jakie błędy mogą pojawić się przy instalacji pompy ciepła ?
Jakie błędy mogą pojawić się przy instalacji pompy ciepła ?
30 maja 2017
Pokaż wszystkie
Izolacja przewodów instalacji grzewcze

Izolacja przewodów instalacji grzewcze

Izolacja przewodów instalacji grzewczej – co warto wiedzieć?

Instalacja grzewcza jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. To od jej zaprojektowania i poprawnej izolacji zależy zużycie energii, a także bieżąca eksploatacja. Stratom ciepła z instalacji grzewczej można zapobiec stosując się do profesjonalnych wskazówek wykonawcy, a także wykorzystując właściwe materiały izolacyjne.

Izolacja przewodów instalacji grzewczej jest niezbędna, aby ochronić system przed ogniem, kondensacją pary wodnej oraz aby utrzymać czynnik w odpowiedniej temperaturze do chwili dotarcia do miejsca przeznaczenia. Jeśli temperatura ta spadnie, istnieje ryzyko przenoszenia przez ciepłą wodę bakterii szkodliwych dla zdrowia. Baterie rozwijają się zazwyczaj w temperaturze od 25 do 45 stopni Celsjusza. Izolacje tego typu pozwalają także ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Izolację instalacji grzewczej należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku. W końcu ma ona duży wpływ na ekonomię i funkcjonowanie budynku.



Wybór izolacji grzecznej

Na dobór odpowiedniej izolacji wpływ ma wiele czynników:

  • wymiary i materiał, z jakiego wykonano przewód,
  • rodzaj, temperatura i prędkość przepływu czynnika,
  • poziom wilgotności względnej,
  • temperatura otoczenia.

Izolacja rurociągu prostego

Montaż otuliny izolacyjnej nie jest skomplikowany, o ile wykona się kilka podstawowych czynności. Dostępne na rynku materiały nie wymagają do obróbki specjalistycznych narzędzi. Do docinania i łączenia poszczególnych odcinków izolacji wystarczy zazwyczaj ostry nóż, dzięki któremu uda nam się zachować równą powierzchnię cięcia. Montaż standardowych otulin ułatwiają nacięcia, które znajdują się na całej długości materiału. Najważniejsze jest więc właściwe dopasowanie materiału do średnicy zewnętrznej izolowanego elementu. Połączenia zakleja się przy użyciu zakładki samoprzylepnej.

Izolacja zgięć i elementów armatury

Wyzwaniem dla osób wykonujących izolację instalacji grzewczej może okazać się izolacja kolanek rurociągowych. Takie elementy zabezpiecza się docinając ręcznie otuliny tak, aby pasowały do wybranego elementu. Metoda ta ma jednak swoje wady, ponieważ generuje ryzyko błędów wykonawczych skutkujących powstawaniem nieszczelności. Aby zminimalizować to ryzyko, warto zastosować gotowe materiały przeznaczone do izolacji kolan rurociągowych.

Dzięki temu, że izolacja instalacji grzewczej zostanie wykonana w poprawny sposób, budynek będzie mógł funkcjonować właściwie. Ważne jest, aby właściwie dopasować materiały zabezpieczające wybrane elementy. Wszystko będzie wtedy funkcjonowało jak należy.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx