Izolacja przewodów instalacji grzewcze
Izolacja przewodów instalacji grzewczej – co warto wiedzieć ?
29 maja 2017
Jak stworzyć precyzyjną klimatyzację ?
Jak stworzyć precyzyjną klimatyzację ?
1 czerwca 2017
Pokaż wszystkie
Jakie błędy mogą pojawić się przy instalacji pompy ciepła ?

Jakie błędy mogą pojawić się przy instalacji pompy ciepła ?

Jakie błędy mogą pojawić się przy instalacji pompy ciepła ?

Dobrze zainstalowana pompa ciepła gwarantuje niskie koszty eksploatacji. Niestety, ale niekiedy pojawiają się instalacje, które nie spełniają podstawowych zasad. Warto poznać błędy, jakie najczęściej pojawiają się podczas instalacji systemu. Dzięki temu, można będzie ich uniknąć i odpowiednio przypilnować fachowców.

Zła lokalizacja zewnętrznej jednostki

Pompy ciepła powietrze-woda składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Ważne jest, aby zewnętrzna jednostka miała odpowiednio dobraną lokalizację. Wielu wykonawców decyduje się na jej zamontowanie na fasadzie budynku. Jest to jednak bardzo duży błąd. Jednostka zewnętrzna musi mieć odpowiednią przestrzeń wokół siebie, aby bez problemów pobierać i odprowadzać powietrze. Usytuowanie części wydmuchowej w przylegającej ścianie skutkuje jej szybkim zawilgoceniem. Ponadto, montując jednostkę na fasadzie, jesteśmy narażeni na słuchanie hałasów, jakie generuje urządzenie.

Jednostkę zewnętrzną należy umieścić na betonowym podwyższeniu, w odpowiedniej odległości od ściany. Dodatkowo należy wykonać zadaszenie, które będzie w stanie ochronić urządzenie przed deszczem, gradem, śniegiem i ostrym słońcem.Niewłaściwie wykonany kolektor gruntowy

Istotne jest, aby przed wyborem dolnego źródła ciepła dla pompy gruntowej zaznajomić się dokładnie z rodzajem gleby, jaka znajduje się na działce. Najlepiej skorzystać z badań geologicznych. W zależności od typu gruntu, możemy uzyskać określoną ilość ciepła. Powszechnym błędem jest zbyt gęste ułożenie rur kolektora poziomego lub usytuowanie go na niewielkiej głębokości. Sondy muszą znajdować się w odpowiedniej odległości między sobą. Dopiero wtedy będą mogły działać właściwie.

Problemy z górnym źródłem ciepła

Pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym, sufitowym lub ściennym. Alternatywą są grzejniki niskotemperaturowe. Podłączanie pompy ciepła do instalacji grzewczej zaprojektowanej na wysokie parametry jest więc błędem. Powoduje to spadek COP i przekłada się na wzrost kosztów eksploatacyjnych systemu.

Błędy w eksploatacji pompy ciepła

Równie ważna co instalacja pompy ciepła jest jej późniejsza eksploatacja. Większość urządzeń posiada wbudowaną automatykę i posiada system autodiagnostyczny. Dzięki temu, otrzymujemy raporty o ewentualnych błędach i problemach z działaniem pompy. Ważne jest, aby nie lekceważyć tych komunikatów. Uporczywe ignorowanie błędów i zmuszanie pompy ciepła do pracy może z czasem doprowadzić do pogorszenia jej parametrów. Dbanie o pompę ciepła poskutkuje jej właściwym działaniem przez długi czas.

Zobacz naszą ofertę pomp ciepła

Pompy Ciepła – Remont

Pompy Ciepła – Remont

Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność wśród klientów chcących zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jak i wody użytkowej.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/763-pompy-cieplaRobert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx