Dimplex dhw 300+ – pompa ciepła c.w.u. z regulacją cyfrową
Dimplex dhw 300+ – pompa ciepła c.w.u. z regulacją cyfrową
3 listopada 2016
Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?
Odświeżone założenia nowelizacji OZE
6 listopada 2016
Pokaż wszystkie
Co warto wiedzieć na temat kosztów ogrzewania domu ?

Co warto wiedzieć na temat kosztów ogrzewania domu ?

Co warto wiedzieć na temat kosztów ogrzewania domu ?

To na jaki system grzewczy zdecydujemy się w naszym domu, wpływ mają koszty ogrzewania. Warto wiedzieć, co wpływa na ich wysokość.

Każdy budynek potrzebuje określonej ilość ciepła, aby zapewnić wysoki komfort przebywania w nim. To, ile tego będzie potrzeba jest zależne od:

 • powierzchni ogrzewanej budynku,
 • izolacji cieplnej przegród zewnętrznych (ścian, okien, stropów, dachu),
 • rodzaju i skuteczności wentylacji pomieszczeń,
 • liczby mieszkańców,
 • zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową,
 • temperatury zewnętrznej.

Koszty ogrzewania domu a zapotrzebowanie na ciepło budynku

Koszty ogrzewania domu uzależnione są od zapotrzebowania na ciepło budynku, które określane jest w kWh. W zależności od standardu energetycznego budynku zapotrzebowanie to może wynosić:

 • 170 – 200 kWh/m² powierzchni ogrzewanej budynku, w przypadku starszych nieocieplonych domów
 • 140 – 160 kWh/m², w przypadku starszych ale ocieplonych domów
 • 80 – 120 kWh/m², w przypadku domów budowanych obecnie
 • 50 – 70 kWh/m², w przypadku domów o podwyższonym standardzie energetycznym (domy energooszczędne)
 • 10 – 15 kWh/m², w przypadku domów pasywnych.

Przykłady:
Zapotrzebowanie na ciepło starszego ocieplonego domu o powierzchni ogrzewanej 160 m² może wynieść aż 24.000 kWh/rok (160 m² x 150 kWh/m² = 24.000 kWh/rok).
Zapotrzebowanie na ciepło domu budowanego obecnie o powierzchni 160 m² może wynieść 14.000 kWh/rok (140 m² x 100 kWh/m² = 16.000 kWh/rok).Koszty ogrzewania domu

Wpływ na ogrzewanie domu ma zapotrzebowanie na ciepło oraz rodzaj źródła ciepłą. Przed wyborem rodzaju paliwa do ogrzewania domu, warto prześledzić zmiany ceny, jakie miały miejsce ostatnich latach. Dzięki temu zobaczymy, na jakie wahania się narażamy. Przydatne przy podejmowaniu decyzji są również ceny jednostkowe (zł/kWh), które uwzględniają również sprawność poszczególnych urządzeń grzewczych.

Znając zapotrzebowanie budynku na ciepło (kWh/rok), mnożąc je przez cenę jednostkową wybranego paliwa lub paliw uzyskamy szacunkowe koszty ogrzewania domu.

Przykład:
dla nowego domu o powierzchni ogrzewanej 160 m² i w miarę dobrej izolacji cieplnej, o zapotrzebowaniu na ciepło 110 kWh/m², koszty jego ogrzewania mogą wyglądać następująco:
zapotrzebowanie na ciepło: 160 m² x 110 kWh/m²·rok = 17.600 kWh/rok, tyle ciepła muszą oddać grzejniki do pomieszczeń, a więc od sprawności źródła ciepła będzie zależało zużycie paliwa czy energii
koszty ogrzewania wyniosą np. dla starego kotła na gaz ziemny: 5.632 zł brutto/rok (17.600 kWh/rok x 0,32 zł/kWh = 5.632 zł brutto/rok) ; dla pompy ciepła: 1760 zł brutto/rok

Koszty ogrzewania domu – wnioski:

Dla domu o powierzchni 160 m² najniższe koszty ogrzewania uzyskamy stosując gruntową pompę ciepła solanka/woda
Rozpiętość kosztów wynosi ponad 4 razy między najtańszą, a najdroższą formą ogrzewania
Największe wahania cen występują w przypadku oleju opałowego i gazu płynnego
Alternatywą dla gazu ziemnego, przyjazną środowisku są kotły opalane drewnem opałowym. Eksploatacja jest znacznie tańsza oraz daje się uzupełnić przez np. kolektory słoneczne
Bardzo duży komfort oraz możliwość ochrony środowiska daje gazowy kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym w połączeniu z kolektorami słonecznymi
Węgiel nie jest tanim paliwem. Często występują wahania cen oraz niski komfort użytkowania. Negatywny jest również wpływ na środowisko naturalne.

Photo credit: xckuk via Foter.com / CC BY-NC

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx