Gadżety, które uczynią Twój dom inteligentnym
Gadżety, które uczynią Twój dom inteligentnym
29 października 2019
Fototapety na indywidualne wymiary
Fototapety na indywidualne wymiary
6 listopada 2019
Pokaż wszystkie
Zapadające się i pękające płyty na tarasie wentylowanym - Czy da się tego uniknąć

Zapadające się i pękające płyty na tarasie wentylowanym - Czy da się tego uniknąć

Zapadające się i pękające płyty na tarasie wentylowanym? Czy da się tego uniknąć?

Każdy producent na rynku zapewnia o wieloletniej wytrzymałości systemów tarasów wentylowanych.Ma to związek z zastosowaniem, mrozoodpornych płyt, montowanych na podkładkach.Wyklucza to, używanie klejów do płytek, fug, i narażania posadzki na pęknięcia. Nie wyklucza to jednak faktu, że płytki w przypadku systemów wentylowanych, pęknięciom i zapadnięciom mogą ulec. Obawy związane z tymi kwestiami, w tym wypadku są słuszne. Taras wentylowany, do tanich rozwiązań nie należy i inwestując, w taki system chcemy, aby zapewnił funkcjonalność przez kilkanaście lat, nie myśląc o renowacji, co 2 lata. Jednak żeby tak było, taki system tarasu wentylowanego, musi zostać prawidłowo wykonany za pierwszym razem. W innym wypadku narażamy się na wspomniane pęknięcia, zapadnięcia i inne wymagające interwencji poprawki.

Tarasy wentylowane mają to do siebie, że wymagają dużego nacisku na szczegóły podczas wykonania. Praca wydaję się z pozoru łatwiejsza do wykonania, niż w wypadku klasycznego tarasu, ale nie zawsze tak jest, szczególnie gdy dobierzemy nie odpowiednio materiały, pod kątem przygotowanej już surowej płyty balkonowej. Za takimi wyborami najczęściej, stoją błędy wykonania. Przy nieprawidłowym rozstawie punktów podparcia płyty i niewłaściwym wypoziomowaniu, mogą one nie równomiernie rozkładać siły. W tym wypadku taras wentylowany jest narażony na obciążenia w formie skupionej, spowodowane nierównomiernym naciskiem na płytę, która jest w powietrzu. Przykładem jest, nacisk nóg od krzesła na płyty, który w przypadku długotrwałego użytkowania prowadzi do ich pęknięcia.

Fot. Grubość płyt od producenta.

Fot. Grubość płyt od producenta.

Przyczyny nieprawidłowego wykonania posadzki wentylowanej

Większość błędów w wykonaniu tarasu wentylowanego ma swoje podłoże, u podstaw, czyli przy wyborze podkładek, oraz dopasowaniu odpowiedniej ilości do wykonywanego podłoża. W wielu poradnikach video spotykamy się z rozbieżnością dotyczącą montowanych płyt. Niektóre z nich są cięższe, niektóre mniejsze, większe. I tutaj pojawia się problem, że zdarza się zastosowanie zbyt małej ilości podkładek, w przypadku większego rodzaju płyt. Prowadzi to później, do powstania miejsc, narażonych na pęknięcia, ponieważ siły nie rozkładają się równomiernie, a płyty pękają. I to przy codziennym użytkowaniu. O ile zastosowanie odpowiedniej liczby podkładek, da się w prosty sposób rozwiązać. To problemem jednak jest wypoziomowanie powierzchni i zabezpieczenie jej przed opadaniem.
Poziomowanie płyt na podstawkach, do łatwych zadań nie należy. Wiele rozwiązań rynkowych oferuję podstawki regulacyjne, pozwalające na poziomowanie posadzki. Prawdziwy problem pojawia się jednak przy poziomowaniu w skali od 0,5 do 3mm, kiedy potrzebujemy zminimalizować maksymalnie klawiszowanie się płyt, które ma duży wpływ na trwałość posadzki, jak i wygodę użytkowania. Prawdopodobnie nigdy nie otrzymamy płyt, o identycznych grubościach, producenci również o tym informują, że płyty mogą posiadać rozbieżność w zakresie od 0.5 mm do 3 mm. Próbując otrzymać idealny poziom, poprzez regulację na „oko”, możemy poświecić na to sporo czasu, nerwów i finalnie i tak przeoczymy pewne odcinki, gdzie został uskok. Może się to wydawać błahym problemem, ale w przypadku systemów tarasów wentylowanych, minimalny uskok, decyduję o zmianach rozkładu sił. Jest to sporym problemem i wyzwaniem, dla wykonawców, którzy używają do montażu podkładek regulacyjnych. Nie pozwalają one, na poziomowanie w skali 0,5 mm do 1 mm, poprzez zbyt ogólny zakres regulacji. I nie zmienia to faktu, że takie uskoki zdarzają się najczęściej i mają duży wpływ na żywotność podłoża.
emotka mysli pytajnik
Często rodzi się tutaj, również pytanie. Czy taki system po kilku mrozach i upałach, nie zacznie się zapadać? Przy wyborze rozwiązań regulacyjnych, jest to prawdopodobne. Podkładka regulacyjna jest bardziej narażona, na odkształcenia, dzięki gwintowi, który może się osuwać i pękać przy długotrwałym nacisku, nawet przy poprawnym ułożeniu płyt. Jest tak dlatego, że poprzez gwint, podkładka jest sztywno zablokowana i nie amortyzuję posadzki względem podłoża poprzez jeden stały element, który nacisk przenosi bezpośrednio. Również w przypadku zmian temperaturowych, element taki może zacząć się nienaturalnie odkształcać.

Jak uniknąć częstych renowacji tarasu wentylowanego i zapewnić sobie spokój na lata?

Zabierając się, za taras wentylowany, powinniśmy zacząć od wyboru płyt. Jeżeli takowe, już posiadamy, to należy uwzględnić ich wielkość, dobierając przy tym odpowiednią ilość podkładek, na jedną płytę. W przypadku płyt 60x60 zalecane jest stosowanie 6 podkładek

W przypadku mniejszych płyt do 30x30 możemy zastosować 4 podkładki na samych narożnikach. Pozwoli nam to w odpowiedni sposób rozłożyć siły i zapewnić preferowaną odporność, na którą nacisk wynosi w przypadku tych systemów do 4 ton przy wyborze podkładek wspierających w formie stałej, przedstawionej na zdjęciu. W przypadku regulacyjnych podkładek do 800 kg. Zwróćmy również uwagę, na wybór podkładki pod kątem dopasowania, tzn. czy można je modyfikować, we własnym zakresie, dzielić i dostosowywać przy tak zwanych docinkach. Podkładka powinna mieć uniwersalne zastosowanie jak na poniższym zdjęciu.
Wykorzystane w artykule podkładki dostępne są na stronie producenta pod linkiem - Podkładki tarasowe
Dodatkowo chcąc uniknąć problemów z regulacją poziomu i w prosty sposób, wygubić uskoki płyt, które klawiszują, warto poszukać rozwiązań oferujących podkładki dystansowe, dzięki którym w prosty sposób, bez wykonywania żmudnych pomiarów i regulacji płyt na „oko”, jesteś w stanie osiągnąć wymagany poziom, poprzez dopasowanie odpowiedniej podkładki do uskoku (przykład na zdjęciu). Podkładki takie, dodatkowo z zaaplikowaniem poliuretanu, zapewniają zwiększona stabilizację i amortyzację względem podłoża, dzięki czemu, przestaniesz się martwić czy podkładki po kilku mrozach nie popękają, a płyty opadną.
Podkładki Pod Płyty Tarasowe SMART PLUS

Przy wyborze podkładek do systemu tarasu wentylowanego, powinno się wybierać, również elementy w formie stałych odlanych elementów, bez możliwości regulacji. System taki gwarantuję, stabilniejszą posadzkę ze zwiększoną amortyzacją, bez narażania się na pęknięcia i obsuwanie się gwintu, co jest powodem zapadnięcia się posadzki. Szczególną uwagę, na to powinno się zwracać w przypadku, gdy przewyższenie wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów, gdzie podkładka musi być wyposażona w dodatkowe elementy przedłużające. Przykładem przedłużających elementów, odlanych w stabilnej formie, może być rura dystansowa. Która minimalizuję ryzyko pęknięć i zapadania się, przy częstych zmianach temperaturowych.

Pamiętajmy, że taras wentylowany to rozwiązanie na lata, więc chcąc czerpać satysfakcję z jego użytkowania jak najdłużej, zadbajmy o to, aby został wykonany prawidłowo, z uwzględnieniem każdego szczegółu. Dzięki takiemu, podejściu oszczędzasz czas i pieniądze, włożone w poprawki i wymiany, a przecież nie o nie tutaj chodzi. Jeżeli jesteś w trakcie przygotowywania się do budowy takiego systemu tarasu wentylowanego albo masz to w planach i szukasz już rozwiązań. To zapamiętaj, że wybór materiałów stawiamy na pierwszym miejscu, bo od niego zależy jego żywotność, uwarunkowana od wykonania.

prostota-aplikacji-01 NK

Niezawodna izolacja tarasu i balkonu

Pamiętaj by przed wykonaniem wierzchniej warstwy tarasu lub balkonu w systemie wentylowanym dokonać w sposób prawidłowy i trwały izolacji płytybalkonowej lub tarasowej w systemie żywic poliuretanowych.

Zobacz

Zapadające się i pękające płyty na tarasie wentylowanym? Czy da się tego uniknąć?

Każdy producent na rynku zapewnia o wieloletniej wytrzymałości systemów tarasów wentylowanych.Ma to związek z zastosowaniem, mrozoodpornych płyt, montowanych na podkładkach.Wyklucza to, używanie klejów do płytek, fug, i narażania posadzki na pęknięcia. Nie wyklucza to jednak faktu, że płytki w przypadku systemów wentylowanych, pęknięciom i zapadnięciom mogą ulec. Obawy związane z tymi kwestiami, w tym wypadku są słuszne. Taras wentylowany, do tanich rozwiązań nie należy i inwestując, w taki system chcemy, aby zapewnił funkcjonalność przez kilkanaście lat, nie myśląc o renowacji, co 2 lata. Jednak żeby tak było, taki system tarasu wentylowanego, musi zostać prawidłowo wykonany za pierwszym razem. W innym wypadku narażamy się na wspomniane pęknięcia, zapadnięcia i inne wymagające interwencji poprawki.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx