Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca
Opłacalność rekuperacji – czyli czy rekuperacja się opłaca
8 listopada 2018
Jak działają pompy ciepła
Jak działają pompy ciepła
13 listopada 2018

Wszystko co warto wiedzieć o kurtynach powietrznych

Daikin Biddle

Kurtyny powietrzne pełnią rolę „niewidzialnych drzwi” znajdujących się przy wejściu do budynku. Przekraczając próg, czujemy przyjemne ciepło, które pozwala zaaklimatyzować się we wnętrzu. Rozwiązanie stosowane jest w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania, a także chroni osoby korzystające z budynku przed wahaniami temperatury.

Jak działają kurtyny powietrzne?

Zasada działania kurtyn powietrznych jest bardzo prosta. System wytwarza strumień powietrza, który generowany jest przez wentylator. Przepływa on przez szczelinę nawiewną, w postaci cienkiej smugi pionowej kierowanej w dół, wzdłuż drzwi.

Budowa kurtyny powietrza

Każda kurtyna powietrzna jest zbudowana z:

- kratki nawiewnej,

- kratki wywiewnej,

- wentylatora zasilanego silnikiem elektrycznym: poprzeczne, promieniowe lub osiowe,

- obudowy ze stali nierdzewnej lub blachy galwanizowanej.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Podstawowy podział kurtyn powietrznych dotyczy temperatury powietrza, jakie generują. Dostępne są systemy ciepłe oraz ziemne. Ciepłe, jak sama nazwa wskazuje, wydmuchują ciepłe powietrze. Najczęściej stosowane są w garażach, sklepach, bankach, restauracjach oraz w urzędach. Pomagają zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń. Ziemne kurtyny powietrzne znajdują zastosowanie w chłodniach. Pozwalają na zminimalizowanie strat produktów, które muszą być przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze.

Dostępne są zarówno pionowe, jak i poziomie kurtyny powietrzne. Poziome montuje się nad drzwiami. Są mało widoczne, dlatego nie wpływają na estetyczną aranżacje wnętrza. Pionowe kurtyny powietrzne stosuje się w butikach oraz w małych sklepach. Wyglądają nowocześnie i przypominają klimatyzację. Świetnie komponują się z aranżacją wnętrza.

Mniejszą popularnością niż kurtyny elektryczne, cieszą się systemy z wymiennikiem wodnym. Źródłem ciepła jest tu nagrzana do odpowiedniej temperatury woda. Ich montaż jest dość skomplikowany. Mogą być zainstalowane wyłącznie tam, gdzie będzie możliwa ich współpraca z instalacją centralnego ogrzewania. W przypadku systemów elektrycznych, użytkownik ma możliwość regulowania temperatury powietrza i dostosowywania jej do aktualnych potrzeb.

O czym należy pamiętać kupując kurtyny powietrzne ?

Znaczenie przy wyborze kurtyny powietrznej ma prędkość wylotowa z kurtyny, a także  prędkość uzyskamy przy podłożu, gdyż nie może ona być mniejsza niż 2m/s. Znaczenie ma także wysokość i szerokość drzwi wejściowych, ponieważ kurtyna musi być od nich szersza. Zwracając uwagę na te kwestie, uda się dobrać system w pełni spełniający wszystkie oczekiwania.

Planujesz zakup kurtyny - skontaktuj się z nami

Podsumowanie:

Kurtyny powietrzne to nowoczesne systemy, które zyskują obecnie coraz większą popularność. Montuje się je w wielu budynkach, przede wszystkim sklepach, biurowcach oraz zakładach przemysłowych. Pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń, ze względu na minimalizowanie różnicy temperatury w środku i na zewnątrz. Dobrze dobrane kurtyny powietrzne spełnią oczekiwania każdego użytkownika. Najpopularniejsze są kurtyny elektryczne, których mocą można sterować. Do wyboru są wersje pionowe oraz poziome.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx