NEOVO ECONOX EFU
De Dietrich kocioł olejowy NeOvo EcoNox
7 listopada 2018
kurtyna powietrzna
Wszystko co warto wiedzieć o kurtynach powietrznych
13 listopada 2018
Pokaż wszystkie
Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Wentylacja mechaniczna obecnie nie kosztuje tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu. Dziś jest to powszechna inwestycja, na którą może zdecydować się praktycznie każdy. Najwięcej zaoszczędzisz, jeżeli decyzję o wprowadzeniu tej instalacji do domu podejmiesz na etapie projektowania domu.

 

Wentylacja mechaniczna to system, przy którym nie są wymagane kominy od wentylacji grawitacyjnej. Koszt budowy domu znacznie się zmniejsza, jeżeli stawiasz na rekuperację. Najlepsza sytuacja występuje wtedy, gdy rekuperacja wprowadzana jest na etapie projektowania domu. Wtedy w swobodny sposób można rozprowadzić kanały wentylacyjne, i tym samym uniknąć kosztów związanych z zabudową kanałów czy ograniczeniem ich liczby do minimum.

Jeżeli chodzi o koszty inwestycji, to jest on ustalany indywidualnie do każdego budynku. Jest uzależniony od wielkości powierzchni wentylacyjnej, wybranego modelu rekuperatora, a także od rodzaju systemu dystrybucji powietrza.

Ile kosztuje montaż rekuperatora ?

Decydując się na rekuperację, musisz podzielić wydatki na te dotyczące montażu instalacji i zakupu konkretnego urządzenia, jak i na te, które dotyczą późniejszej eksploatacji systemu. Jeżeli zdecydujesz się na lepszy sprzęt, późniejsza eksploatacja będzie symboliczna. W związku z tym, wszystko jest ze sobą nierozerwalnie połączone.

Ile kosztuje eksploatacja rekuperacji ?

Przy kosztach eksploatacyjnych związanych z rekuperacją należy wziąć pod uwagę wymianę filtrów oraz zużycie energii. Jeżeli wybierzesz urządzenie o najlepszych parametrach technicznych, będzie ono generowało niższe zużycie prądu, nieprzekraczające 140-170 zł rocznie. Filtry, które trzeba wymieniać co trzy miesiące kosztują około 50 -100 zł.
Podsumowując należy pamiętać, że inwestycja w wentylację mechaniczną zwróci się, i to w stosunkowo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, by dobrać rekuperator do naszych potrzeb oraz właściwie go zainstalować, a uda się uniknąć dużych kosztów inwestycyjnych. Ponadto dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna zapewni oszczędności na ogrzewaniu sięgające 30-40%.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to system, który na stałe zagościł w wielu nowych polskich domach. Obecnie inwestycja nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a jeszcze pozwala na wprowadzenie szeregu oszczędności. Przede wszystkim, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która będzie w stanie doradzić odpowiednie rozwiązania, a eksploatacja rekuperacji będzie minimalna. Inwestycja zwróci się w bardzo krótkim czasie. Jeszcze można będzie zaoszczędzić na ogrzewaniu, nawet 30-40%.

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up