NEOVO ECONOX EFU
De Dietrich kocioł olejowy NeOvo EcoNox
7 listopada 2018
kurtyna powietrzna
Wszystko co warto wiedzieć o kurtynach powietrznych
13 listopada 2018
Pokaż wszystkie
Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Opłacalność rekuperacji - czyli czy rekuperacja się opłaca

Koszt-inwestycji-oraz-koszty-późniejszego-ogrzewania-pompą-ciepła-w-porównaniu-z-kotłem-gazowym-3 NK

Wentylacja mechaniczna obecnie nie kosztuje tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu. Dziś jest to powszechna inwestycja, na którą może zdecydować się praktycznie każdy. Najwięcej zaoszczędzisz, jeżeli decyzję o wprowadzeniu tej instalacji do domu podejmiesz na etapie projektowania domu.

Wentylacja mechaniczna to system, przy którym nie są wymagane kominy od wentylacji grawitacyjnej. Koszt budowy domu znacznie się zmniejsza, jeżeli stawiasz na rekuperację. Najlepsza sytuacja występuje wtedy, gdy rekuperacja wprowadzana jest na etapie projektowania domu. Wtedy w swobodny sposób można rozprowadzić kanały wentylacyjne, i tym samym uniknąć kosztów związanych z zabudową kanałów czy ograniczeniem ich liczby do minimum.

Jeżeli chodzi o koszty inwestycji, to jest on ustalany indywidualnie do każdego budynku. Jest uzależniony od wielkości powierzchni wentylacyjnej, wybranego modelu rekuperatora, a także od rodzaju systemu dystrybucji powietrza.

Ile kosztuje montaż rekuperatora ?

Decydując się na rekuperację, musisz podzielić wydatki na te dotyczące montażu instalacji i zakupu konkretnego urządzenia, jak i na te, które dotyczą późniejszej eksploatacji systemu. Jeżeli zdecydujesz się na lepszy sprzęt, późniejsza eksploatacja będzie symboliczna. W związku z tym, wszystko jest ze sobą nierozerwalnie połączone.

Ile kosztuje eksploatacja rekuperacji ?

Przy kosztach eksploatacyjnych związanych z rekuperacją należy wziąć pod uwagę wymianę filtrów oraz zużycie energii. Jeżeli wybierzesz urządzenie o najlepszych parametrach technicznych, będzie ono generowało niższe zużycie prądu, nieprzekraczające 140-170 zł rocznie. Filtry, które trzeba wymieniać co trzy miesiące kosztują około 50 -100 zł.
Podsumowując należy pamiętać, że inwestycja w wentylację mechaniczną zwróci się, i to w stosunkowo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, by dobrać rekuperator do naszych potrzeb oraz właściwie go zainstalować, a uda się uniknąć dużych kosztów inwestycyjnych. Ponadto dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna zapewni oszczędności na ogrzewaniu sięgające 30-40%.
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to system, który na stałe zagościł w wielu nowych polskich domach. Obecnie inwestycja nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a jeszcze pozwala na wprowadzenie szeregu oszczędności. Przede wszystkim, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która będzie w stanie doradzić odpowiednie rozwiązania, a eksploatacja rekuperacji będzie minimalna. Inwestycja zwróci się w bardzo krótkim czasie. Jeszcze można będzie zaoszczędzić na ogrzewaniu, nawet 30-40%.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kajtek
Kajtek
2 lat temu

Też w niektórych sytuacjach się sprawdza, my mamy i polecalibyśmy każdemu. Doradzili nam fachowcy z AirVac, którzy fachowo podeszli do sprawy. Polecam, żeby każda wspólnota mieszkańców się dowiedziała trochę o takich technologiach

1
0
Podziel się swoją opiniąx