Remonty i przeprowadzki w czasie pandemii
Remonty i przeprowadzki w czasie pandemii
20 maja 2021
Urządzamy ogród - jak zadbać o kwiaty
Urządzamy ogród – jak zadbać o kwiaty?
25 maja 2021
Pokaż wszystkie
Podatek od nieruchomości Ile zapłacimy, gdy mamy dom jednorodzinny lub mieszkanie – prezentujemy obowiązujące stawki podatku od nieruchomości w roku 2021

Podatek od nieruchomości Ile zapłacimy, gdy mamy dom jednorodzinny lub mieszkanie – prezentujemy obowiązujące stawki podatku od nieruchomości w roku 2021

Podatek od nieruchomości: Ile zapłacimy, gdy mamy dom jednorodzinny lub mieszkanie – prezentujemy obowiązujące stawki podatku od nieruchomości w roku 2021.

Wybudowałeś dom, kupiłeś mieszkanie, grunt lub inną nieruchomość? Sprawdź więc w naszym wpisie ile będzie wynosił podatek od nieruchomości oraz dowiesz się co musisz załatwić by wywiązać się z obowiązku rozliczenia z urzędem skarbowym. Poniżej prezentujemy maksymalne stawki podatku od nieruchomości określonych w ustawie ( należy pamiętać iż są to stawki maksymalne a każda gmina może stawki podatku od nieruchomości określać indywidualnie zgodnie z uchwałą rady gminy).

Podatek od nieruchomości
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2021 r. nie mogą przekroczyć:

0,52 zł/m2 powierzchni – od gruntów pozostałych, na przykład pod budynkami mieszkalnymi;

0,99 zł/m2 powierzchni - od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

0,85 zł/m2 powierzchni użytkowej – od budynków mieszkalnych lub ich części;

3,28 zł/m2 powierzchni niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego;

4,99 zł/ha powierzchni – od gruntów pod powierzchniowymi wodami stojącymi lub płynącymi jezior i zbiorników sztucznych;

24,84 zł/ m2 powierzchni użytkowej – od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kto płaci podatek od nieruchomości?

Obowiązek taki maja wszyscy właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości z tym iż jeżeli nieruchomość pozostaje we współwłasności to taki podatek opłaca się proporcjonalnie do posiadanych udziałów w danej nieruchomości. W przypadku wyodrębnionych lokali mieszkalnych ( mieszkań ) każdy z właścicieli odpowiada tylko za podatek należny za swój lokal i za przypisany do niego udział w nieruchomości wspólnej.

Kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości ?

W przypadku zakupu nieruchomości, podatek od nieruchomości staje się należy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabyto nieruchomość (mieszkanie, dom lub działkę). Dla przykładu jeżeli podpiszemy akt notarialny kupna np. mieszkania w dniu 05.06.2021 to podatek zacznie być naliczany od dnia 01.07.2021 .W przypadku sprzedaży danej nieruchomości obowiązek podatkowy a dotychczasowym właścicielu ustaje z końcem miesiąca, w którym doszło do transakcji, czyli w naszym przypadku obowiązek podatkowy na sprzedawcy ustaje z dniem 31.05.2021.

W przypadku budowy domu jednorodzinnego , podatek od nieruchomości staje się należy w następnym roku kalendarzowym w którym zakończyliśmy budowę lub rozpoczęliśmy użytkowanie takiego budynku przed jego ostatecznym użytkowaniem. I tak dla przykładu jeżeli zakończyliśmy budowę domu np. 10 marca 2021 to podatek od tej nieruchomości zaczniemy płacić dopiero od 1 stycznia 2021 roku.

Nowa ulga podatkowa na 53 tys. zł – ulga termomodernizacyjna

Zgłoszenie zakupionych lub wybudowanych nieruchomości.

Ustawa nakłada na nas obowiązek informacji w ciągu 14 dni o fakcie zakupu nieruchomości, mieszkania lub zakończenia budowy domu, zawiadomienie takie należy zgłosić w urzędzie gminy na formularzach w tym celu udostępnionych, formularz taki można pobrać na końcu naszego wpisu w wersji pdf lub po prostu pobrać go w lokalnym urzędzie w wersji papierowej. Następnie wypełniony wniosek należy przesłać za pośrednictwem platformy usług administracji publicznej ePUAP lub osobiście złożyć w gminie. Należy przy tym pamiętać iż jeżeli pragniemy skorzystać z elektronicznej formy złożenia wniosku musimy autoryzować przesłanie tego wniosku za pośrednictwem np. profilu zaufanego lub poprzez zalogowanie się do naszego banku.

Podatek od nieruchomości: Ile zapłacimy, gdy mamy dom jednorodzinny lub mieszkanie – prezentujemy obowiązujące stawki podatku od nieruchomości w roku 2021.

Wybudowałeś dom, kupiłeś mieszkanie, grunt lub inną nieruchomość? Sprawdź więc w naszym wpisie ile będzie wynosił podatek od nieruchomości oraz dowiesz się co musisz załatwić by wywiązać się z obowiązku rozliczenia z urzędem skarbowym. Poniżej prezentujemy maksymalne stawki podatku od nieruchomości określonych w ustawie ( należy pamiętać iż są to stawki maksymalne a każda gmina może stawki podatku od nieruchomości określać indywidualnie zgodnie z uchwałą rady gminy).

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bożenia
Bożenia
2 lat temu

Jak wam pis zrobi podatek kastralny to będziecie mieszkać w namiocie lub ziemiance

Tymoteusz
Tymoteusz
2 lat temu
Reply to  Bożenia

Poseł Bury o tym wczoraj pisał

Ramona
Ramona
2 lat temu
Reply to  Tymoteusz

Ponoć nie planują wprowadzenia tego podatku

Sabina
Sabina
2 lat temu
Reply to  Tymoteusz

Był na onet wywiad że nie planują tego podatku

Romuś
Romuś
2 lat temu
Reply to  Bożenia

Nie wprowadzą podatku kastralnego, ludzie by ich na taczkach wywieźli !!!

Ula
Ula
2 lat temu

Teraz wprowadźcie jeszcze kastralny i będzie git….

Igorek
Igorek
2 lat temu
Reply to  Ula

Uwalą tylko wyzyskiwaczy którzy maja po 10 mieszkań

Boguś
Boguś
2 lat temu

Teraz to jeszcze stawki są akceptowalne, tragedią będzie wprowadzenie podatku kastralnego

Ela
Ela
2 lat temu

„Wincyjjjjj” podatków ….

Władek
Władek
2 lat temu
Reply to  Ela

Jest za mało 🙂

10
0
Podziel się swoją opiniąx