LG SMART INVERTER cicha klimatyzacja LG
LG SMART INVERTER cicha klimatyzacja LG
16 lipca 2017
Gruntowy wymiennik ciepła – instalować czy nie
Gruntowy wymiennik ciepła – instalować czy nie ?
18 lipca 2017

Schody wewnętrzne – jakie warto wybrać ?

Schody wewnętrzne, oprócz tego, że mają za zadanie połączyć kondygnacje, mogą również staję się elementem dekoracyjnym w danym wnętrzu. Jaki rodzaj schodów jest najodpowiedniejszy ? Które warto wybrać?

Podstawowym kryterium podziału schodów jest ich konstrukcja. Wyboru należy dokonać już na etapie projektowania domu. Ostateczną decyzję trzeba podjąć w trakcie budowy. Trudno jest projektować nowe wewnętrzne schody, gdy samy dom jest już gotowy. Najczęściej spotykane i wykonywane są schody wewnętrzne:

  • jednobiegowe,
  • dwubiegowe,
  • trójbiegowe,
  • łamane.

Najtańszymi i jednocześnie najprostszymi w swojej konstrukcji są schody wewnętrzne jednobiegowe. Schody dwubiegowe i łamane są dużo bardziej dostosowane do potrzeb użytkownika. Można z nich korzystać w bardziej komfortowy sposób. Ponadto zajmują one bardzo mało miejsca.

Mniej popularne od wymienionych wyżej są trójbiegowe schody wewnętrzne. Łamią się na trzy części, oddzielone dwoma spocznikami. Takie schody również są komfortowe, jednak posiadają wadę – zajmują sporo miejsca.

Materiał na wewnętrzne schody

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzanie do domu schodów prefabrykowanych. Mają wiele zalet. Przede wszystkim przywożone są do domu przez profesjonalną firmę, która szybko je montuje. Nie potrzebne są żadne zaawansowane prace konstruktorskie. Można zdecydować się tu zarówno na schody proste, jak i kręcone.

Zarówno schody żelbetowe, jak i betonowe dają na późniejszym etapie możliwość wykończenia ich w prawie dowolny sposób. Na przykład schody prefabrykowane można wykończyć płytkami ceramicznymi. Na schody żelbetowe wewnętrzne najczęściej wybierany jest gres, klinkier lub terakota.

Najtańszym rozwiązaniem są jednak schody metalowe. Są one malowane proszkowo na różne kolory, więc nie będzie problemu z dostosowaniem ich do swojego wnętrza. Stopnie schodów można wytwarzać również z drewna lub tworzywa sztucznego.Drewniane schody – luksus, który wygląda elegancko

Stylowym i eleganckim rozwiązaniem są schody drewniane. Można tutaj zdecydować się na zakup schodów gotowych lub skorzystanie z oferty firm wykonujących je na zamówienie. Ta druga opcja jest o tyle dobra, że można będzie wybrać taki fason i rodzaj drewna, jaki akurat pasuje do naszego wnętrza.

O czym należy pamiętać przy wyborze schodów ?

Wybierając schody wewnętrzne do domu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Istotne jest, aby wybrać te, które są wytrzymałe i wykonane w solidny sposób. Dzięki temu można będzie z nich korzystać przez długie lata i nic złego nie będzie się z nimi działo.

Warto także zwrócić uwagę na szerokość schodów oraz wysokość stopni. W trosce o wygodę, wysokość stopnia powinna oscylować w granicach 15-18 centymetrów. Zarówno za niskie, jak i za wysokie stopnie, będą uciążliwe i niewygodne. Natomiast szerokość schodów powinna wynosić od 100 do 110 centymetrów.

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Eryk Łagocki
Eryk Łagocki
7 lat temu

Wydaje mi się, że najbardziej odpowiadałyby mi schody dwubiegowe, jakoś tak i ładniej się prezentują 🙂

mazola
mazola
4 lat temu

Po przejrzeniu wielu różnych opcji zdecydowałam się w domu na schody dywanowe drewniane. Wyszły znakomicie polecam gorąco.

2
0
Podziel się swoją opiniąx