Jakie są koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w budynku pow. 150 m2
Jakie są koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w budynku pow. 150 m2
1 lutego 2017
Koszty związane z pompą ciepła
Jak poradzić sobie z niestabilnym działaniem pompy ciepła ?
10 lutego 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą – opłacalna czy nie ?

Powietrze jest nam absolutnie niezbędne do życia. Jednak, nadal wiele osób nie przywiązuje do jego czystości zbyt dużej wagi. Nie przejmujemy się tym, że wdychamy chemiczne i biologiczne zabrudzenia.

Skoro sami do tego nie przywiązujemy wagi, to czemu deweloperzy mieliby to robić. Decydują się na wprowadzanie do nowych budynków wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej. Niestety, ale nie jest ona w stanie wprowadzić do pomieszczeń powietrza zapewniającego mieszkańcom odpowiedni poziom zdrowia i dobre samopoczucie. Znacznie częściej działa zbyt słabo albo za intensywnie, ale najważniejsze jest to, że przez prawie pół roku nie ma jej wcale. Ponadto, wentylacja naturalna działa w zależności od warunków pogodowych, co jest jej dużym minusem.

Wentylacja naturalna czy mechaniczna – jaką wybrać ?

Trudno jest merytorycznie porównać wentylację mechaniczna do naturalnej, ze względu na to, że ta pierwsza działa przez cały rok tak samo, a druga uzależniona jest od pór roku. Warto jednak podjąć tę próbę porównania od kosztów.

Wiele osób nadal uważa, że wentylacja naturalna jest tania, praktycznie darmowa, a mechaniczna bardzo droga. Okazuje się jednak, że przy wentylacji naturalnej trzeba wykonać kilka murowanych lub prefabrykowanych kominów z przewodami wywiewnymi, co wiąże się z kosztem kilku tysięcy złotych za każdy. Konieczne jest również wyposażenie części okien w nawiewniki. Gdy te wydatki odejmiemy od kosztów wykonania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to okaże się, że różnica w kosztach inwestycyjnych wynosi jedynie 6-8 tysięcy zł. Okazuje się, że nie jest to dużo, jeżeli budujemy dom od podstaw. Ponadto, pieniądze wydane na wentylację mechaniczna zwrócą się bardzo szybko, ponieważ zapewnimy sobie mniejsze wydatki na ogrzewanie, ze względu na odzysk ciepła, jaki zapewnia.

Trzeba również podkreślić, że wentylacja naturalna wcale nie jest darmowa. Zimą ciepło z domu ucieka przez przewody wywiewne. Powoduje to, że musimy zwiększyć intensywność ogrzewania, aby było w nim przyjemne ciepło. Jeśli spróbujemy zatkać takie przewody, na ścianach pojawi się wilgoć i pleśń.



Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Najważniejszymi zaletami wentylacji mechanicznej jest dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniach przez cały rok oraz zmniejszone koszty ogrzewania domu. Ale to nie jedyne zalety.

Filtry zamontowane na centrali wentylacyjnej zapewniają dostęp do czystego powietrza w pomieszczeniach przez cały czas. Nie wpada do niego powietrze przesycone pyłkami i kurzem. Przy wentylacji mechaniczne nie jest konieczne otwieranie okien, więc możemy na przykład na parterze zamontować te nieotwierane, które są znacznie tańsze. Do naszego domu nie będą również wpadały żadne owady, ponieważ nie będzie potrzeby wietrzenia pomieszczeń. Ograniczymy również hałas dobiegający z ulicy. Wentylacji mechanicznej można też użyć do chłodzenia domu latem.

Według mnie warto zdecydować się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, zapewnia ona stałe i skuteczne rozwiązanie dla domu.

Zobacz przy okazji naszą ofertę rekuperatorów

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperatory



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx