Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą – opłacalna czy nie ?
2 lutego 2017
Orientacyjne parametry doboru mocy grzewczej
10 lutego 2017
Pokaż wszystkie
Koszty związane z pompą ciepła

Pompa ciepła dimplex

Jak poradzić sobie z niestabilnym działaniem pompy ciepła ?

Pompa ciepła ma za zadanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Stanie się tak jedynak tylko wtedy, gdy zostanie właściwie dobrana.

Co powoduje niestabilną pracę pompy ciepła ?

Problem zbyt częstego uruchamiania i wyłączania się pompy przy niewielkim obciążeniu cieplnym rozwiązuje duża pojemność cieplna instalacji. Można to uzyskać wypełniając ją dużą ilością wody. Wtedy ogrzanie dużej masy płynu wymaga dostarczenia sporej ilości energii, więc cykle pracy sprężarki pompy ciepła mogą być dostatecznie długie. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie jest wtedy bardziej energochłonne, ponieważ ciepło jest akumulowane w wodzie.

Co zrobić, aby pompa ciepła pracowała stabilnie ?

Pojedynczy cykl pracy pompy ciepła trwa długo, ale długie są również okresy przerwy między poszczególnymi cyklami. Projektując system, warto zrobić tak, aby sprężarka uruchamiała się maksymalnie co 2-3 godziny. Będzie to oznacza, że pompa ciepła pracuje stabilnie. Będzie mogła osiągać najwyższe efekty. Stabilną pracę można uzyskać, gdy na każdy kilowat mocy przypada 15-20 l wody w instalacji. Jeśli jest nią ogrzewanie podłogowe zaprojektowane do zasilania wodą o temperaturze 30-35o C, to ten warunek zwykle jest spełniony. Akumulację spełniają wtedy woda wypełniająca długie rury. W innych przypadkach może to być jednak nieskuteczne. Należy wtedy dołączyć do niej duży zasobnik wody nazywany buforowym. Jego pojemność w litrach przyjmuje się jako 1/10 nominalnego przepływu wody w instalacji grzewczej w l/h – w domach jednorodzinnych jest to kilkaset litrów. Zapewni to odpowiednią pracę pompy ciepła. Niestety, ale zasobnik buforowy jest dość drogi i zniechęca klientów do podjęcia inwestycji.Jak dobrać zasobnik ciepłej wody użytkowej, aby współpracował z pompą ciepła ?

Pompę ciepła wykorzystuje się głównie nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Służy do tego podgrzewacz pojemnościowy nazywany zasobnikiem. Zasobnik wypełnia wodę użytkową, a dzięki wężownicy woda przepływa z urządzenia grzewczego.

Każdy kocioł paliwowy bez problemu podgrzewa wodę do 80oC. Pompa ciepła jednak takiego efektu nie uzyska, chyba że z pomocą grzałki elektrycznej. Woda płynąca z kranu nie musi mieć więcej niż 45oC, więc nie stanowi to problemu. Ważne jest jednak, aby zastosować większą powierzchnię wężownicy, niż w przypadku kotła, aby wyrównać zmniejszoną temperaturę wody. W przeciwnym razie, woda nagrzewała będzie się bardzo długi. Zbyt mała wężownica sprawia, że ciepło nie jest odbierane w odpowiedniej ilości i czynnik grzewczy nie zostaje dostatecznie schłodzony. Może to spowodować wyłączenie pompy ciepła i jej awarię.

Taki problem zwykle jednak nie pojawia się. Szczególnie, jeżeli zasobnik jest dostarczony w komplecie z pompą ciepła, bo oba urządzenia były przetestowane pod kątem współpracy.

Konserwacja pompy ciepła

Niektórzy fachowcy dość lekceważąco podchodzą do swoich obowiązków i nie przykładają się do konserwacji pompy ciepła. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapewnienie czystości wewnątrz jej układu. Również na etapie instalacji, trzeba pamiętać, aby przypilnować fachowców, aby do instalacji nie przedostał się ani pył ani woda. Przed uruchomieniem instalacji po raz pierwszy lub po wykonaniu naprawy polegającej na demontażu któregoś z jej elementów nie można liczyć na to, że wnętrze pozostało czyste.

Ważne jest, aby za każdym razem przed napełnieniem instalacji czynnikiem chłodniczym trzeba przeprowadzić jej czyszczenie i osuszanie polegające na wytworzeniu w niej próżni, bo w ten sposób można usunąć z niej powietrze zawierające parę wodną. Dochodzi do zmiany jego właściwości. Konsekwencją może być konieczność jej całkowitej wymiany, co wiąże się z dużymi kosztami. Ważne jest więc, aby do wnętrza urządzenia nie dostała się woda ani para wodna. Każda pompa ciepła posiada co prawda filtr-odwadniacz wyłapujący zanieczyszczenia, ale lepiej nie ryzykować. Filtr zazwyczaj jest w stanie odseparować jedynie niewielkie zanieczyszczenia. Zbyt duże zanieczyszczenie powoduje jego zapchanie.Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx