Taras wentylowany. Czy to dobre rozwiązanie?
Taras z odpowiednią wentylacją to proste i praktyczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tego rodzaju instalacje? O zaletach tarasów wentylowanych i o tym, jak połączyć w nich estetykę z praktycznym wymiarem przeczytasz w tym artykule.
Doskonały taras może stać się chlubą domu oraz centrum spotkań towarzyskich. Jednak często podczas opadów deszczu czy śniegu możemy zauważyć, że na płytkach tarasowych zbiera się woda. To z kolei nie tylko negatywnie wpływa na estetykę tarasu, ale również może prowadzić do przykrych i kosztownych konsekwencji.
Przede wszystkim długo leżąca woda może uszkadzać płytki przyklejone na klej, obniżać ich wytrzymałość. Co więcej, zamarzająca zimą ciecz to tylko krok do rozsadzenia starannie ułożonej mozaiki czy posadzki. Lepiej więc postawić na nieco droższe rozwiązanie, by przez cały rok cieszyć się nieskazitelnym tarasem.
Wentylowany taras to przede wszystkim prosta konstrukcja, której montaż jest niezwykle szybki i dopasuje się do każdej płaskiej i równej powierzchni, nawet do gruntu bez wylewki. Ważne jest jednak to, by sama podstawa posiadała drenaż i specjalne rowki, po których będzie spływała odprowadzona woda. Jak wygląda budowa tego rodzaju tarasu?
Jak widzimy, cała inwestycja to zaledwie 3 elementy. Do tego nie musimy stosować wylewki, która długo schnie, rezygnujemy z klejów montażowych i silikonów oraz ciężkiego sprzętu.
Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że z łatwością możemy do niego dopasować stolarkę drzwiową czy okienną. Najlepiej udać się w tym celu do regionalnego salonu producenta, np. takiego: https://oknoplast.com.pl/miasta_salony/tworkow/, gdzie specjaliści doradzą nam odpowiednie rozwiązanie. Przygotujmy wcześniej plany i zdjęcia tarasu, by fachowcy mogli jeszcze lepiej poznać nasze preferencje. W ten sposób dokładnie dopasujemy okna i drzwi do specyfiki tarasu wentylowanego.
Tarasy wentylowane to duża funkcjonalność. Przede wszystkim zyskujemy lekką konstrukcję, która nie tylko jest prosta w montażu, ale również w demontażu. W ten sposób staje się rozwiązaniem niezwykle elastycznym. Jeśli chcemy zmienić wystrój, wymienić płytki na inne, możemy zrobić to z łatwością bez skuwania posadzki i większych prac remontowych.
Duże możliwości oferuje nam również pusta przestrzeń między posadzką a gruntem. To doskonałe miejsce, by ukryć instalację elektryczną, kable tarasowego oświetlenia czy dodatkowe elementy wentylacji. Warto również podkreślić, że tak specyficzne ukształtowanie tarasu zapewnia nam doskonałą izolację dźwiękową, która tłumi nasze kroki.
Na koniec dodajmy, że tarasy wentylowane to coraz częściej spotykany element domów pasywnych. Są to budynki, w których w optymalny sposób zarządza się zasobami, w tym energią, m.in. poprzez doskonałą wentylację, rekuperację. Także wielu miłośników ekologii ceni sobie to rozwiązanie, gdyż wiele wsporników i płyt tarasowych do takiego montażu nie zawiera substancji szkodliwych dla środowiska.
Jak widzimy, dzięki prostej konstrukcji tarasu wentylowanego możemy na długie lata zapomnieć o wodzie stojącej na posadzce, pękających płytkach i obniżonej estetyce samego tarasu. Warto jednak zawsze dopasować jego aranżację m.in. do okien i drzwi tarasowych, elewacji budynku lub stylizacji ogrodu, by w ten sposób zadbać o harmonijną aranżację.
Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News
Taras wentylowany. Czy to dobre rozwiązanie?
Taras z odpowiednią wentylacją to proste i praktyczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tego rodzaju instalacje? O zaletach tarasów wentylowanych i o tym, jak połączyć w nich estetykę z praktycznym wymiarem przeczytasz w tym artykule.