Meble ogrodowe na wyprzedaży - znajdź okazje i uniknij błędów
Meble ogrodowe na wyprzedaży – znajdź okazje i uniknij błędów.
23 lutego 2024
Sztukateria sufitowa krok po kroku: Jak samodzielnie zamontować ozdobne elementy sufitowe.
Sztukateria sufitowa krok po kroku: Jak samodzielnie zamontować ozdobne elementy sufitowe.
5 marca 2024

Klej do płytek, poziomica, krzyżyki dystansowe... Sprawdź, czego potrzebujesz do glazurowania.

Glazurowanie to sztuka, która wymaga fachowej wiedzy, precyzji i odpowiedniego przygotowania. W końcu nie chodzi jedynie o przyklejenie kafli do ściany czy podłogi, ale też o ich przycięcie, łączenie i ułożenie w zaplanowany wzór tak, aby całość prezentowała się nienagannie. Nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie zrealizować tego zadania bez dobrze dobranych narzędzi i materiałów. Klej do płytek, poziomica, krzyżyki dystansowe… Co jeszcze powinno znaleźć się w skrzynce profesjonalnego glazurnika?

Klej do płytek i inne niezbędniki do glazurowania – lista zakupowa

Klej do płytek i inne niezbędniki do glazurowania – lista zakupowa.

Glazura idealnie nadaje się do wykończenia różnych powierzchni w kuchni, łazience i przedpokoju, m.in. ścian, parapetów czy urządzeń sanitarnych. Popularne płytki tworzą przyjemną dla oka i przy tym niezwykle funkcjonalną warstwę.

Zanim jednak chwyci się za klej do płytek i pacę, warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i materiały – w ten sposób można zaoszczędzić sobie nadprogramowych wycieczek do sklepu budowlanego po brakujące rzeczy. Co przyda się glazurnikowi?

Na liście narzędzi powinny się znaleźć:

przecinarka ręczna – niezbędna, by dociąć kafle i dopasować je do kształtu pomieszczenia;

przecinarka elektryczna – jako alternatywa dla ręcznego narzędzia;

kielnia (paca) zębata – służy do równomiernego rozprowadzania kleju do płytek na podłożu;

prosta paca glazurnicza – pozwala na szybkie i równomierne rozprowadzenie kleju na powierzchni;

poziomica – pomoże sprawdzić poziom i uniknąć krzywizn;

mieszarka do kleju i zaprawy – używanie tradycyjnej wiertarki do mieszania kleju może nie skończyć się dla niej najlepiej, dlatego poleca się od razu zakupić specjalne narzędzie;

kielnia do fugowania – wygodne narzędzie ręczne do nakładania fugi;

młotek gumowy do glazury – przydatny w pracy z delikatnymi materiałami takimi jak kafle;

gąbki do fugowania – pomogą usunąć nadmiar fugi oraz wyczyścić płytki po zakończonej pracy;

krzyżyki glazurnicze – służą do wyznaczenia równych odstępów pomiędzy układanymi płytkami;

taśma papierowa – przyda się do zabezpieczenia pobliskich obszarów przed zabrudzeniem klejem lub fugą;

ochrona osobista – należy też pamiętać o własnym bezpieczeństwie i bezwzględnie zakupić rękawice i okulary ochronne.

Z kolei konieczne materiały do położenia płytek to, poza samymi kaflami:

klej do płytek (popularnością cieszą się uniwersalne zaprawy klejowe do rozrabiania z wodą);

fuga;

folia w płynie (do hydroizolacji ścian i podłóg);

taśma uszczelniająca.

Jak widać układanie płytek ceramicznych to proces, który wymaga nie tylko precyzji i cierpliwości, ale też odpowiednich narzędzi. Warto zainwestować w produkty dobrej jakości – porządny zestaw umożliwia precyzyjne cięcie, dopasowywanie i instalację płytek.

Jak przygotować powierzchnię do glazurowania?

Przygotowanie powierzchni przed glazurowaniem płytek jest ważnym krokiem, który wpływa na trwałość i estetykę wykonanej pracy. Poniżej kroki, które warto podjąć:

1. ocena podłoża – przed rozpoczęciem prac należy obowiązkowo sprawdzić stan podłoża, na którym zostaną ułożone płytki. Powierzchnia powinna być równa, płaska, oczyszczona ze starych powłok oraz wolna od wilgoci. W przypadku podłogi trzeba sprawdzić poziom i ewentualnie wyrównać podłoże wylewką;

2. usunięcie starej glazury i innych powłok – jeśli na ścianie znajduje się stara glazura, farba lub resztki kleju, należy usunąć je odpowiednimi narzędziami. Ważnym krokiem przed glazurowaniem jest też naprawa wszelkich ubytków, pęknięć i nierówności. Można użyć w tym celu cementu lub gotowej mieszanki do wyrównywania powierzchni;

Jak przygotować powierzchnię do glazurowania?

3. oczyszczenie powierzchni – usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, kurzu i tłuszczu to podstawa, by zapewnić nowym płytkom właściwą przyczepność. Wystarczy użyć odkurzacza, szczotki i wilgotnej gąbki. Należy przy tym pamiętać, że podłoże musi potem dokładnie wyschnąć, aby można było przejść do kolejnego etapu;

4. impregnowanie – w zależności od rodzaju podłoża dobiera się odpowiedni impregnat, który zabezpieczy je przed wilgocią. W łazience trzeba zastosować specjalny preparat, który zmniejszy chłonność płytek;

5. gruntowanie (jeśli konieczne) – w niektórych przypadkach przed położeniem kleju do płytek konieczne będzie zastosowanie warstwy podkładowej, czyli gruntu, zwłaszcza na trudnych powierzchniach, takich jak chłonny beton, gips czy cement.

Montaż płytek

Montaż płytek.

Praca z glazurą może wydawać się trudna dla początkujących, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wszystko od razu wydaje się prostsze. Jak krok po kroku powinien przebiegać proces montażu glazury?

Kafelki mocuje się do ściany na klej do płytek. Zaprawę klejową trzeba rozprowadzić równomiernie na powierzchni docelowej oraz na płytce za pomocą pacy zębatej. Potem kafelek należy docisnąć do ściany, a następnie delikatnie dobić młotkiem gumowym i przytrzymać. Nadmiar kleju wypływający ze szczelin między płytkami najlepiej usunąć od razu, zanim zaschnie.

Pracę zaleca się wykonywać na niedużych odcinkach, max. 1m2, regularnie kontrolując przy użyciu poziomicy, czy płytki zostały równo ułożone. W zachowaniu regularnych odstępów między płytkami pomogą krzyżaki dystansowe umieszczone między płytkami.

Pora na wypełnienie szczelin fugą. Po naniesieniu zaprawy do fugowania wystarczy już tylko wyczyścić płytki mokrą gąbką i pozostawić całość do wyschnięcia.

Cały proces ułatwią oczywiście odpowiednio dobrane narzędzia. Porządny zestaw produktów do glazurowania pozwoli zyskać na efektywności i precyzji wykonywanych zadań oraz zapewni trwały efekt.

Klej do płytek, poziomica, krzyżyki dystansowe… Sprawdź, czego potrzebujesz do glazurowania.

Glazurowanie to sztuka, która wymaga fachowej wiedzy, precyzji i odpowiedniego przygotowania. W końcu nie chodzi jedynie o przyklejenie kafli do ściany czy podłogi, ale też o ich przycięcie, łączenie i ułożenie w zaplanowany wzór tak, aby całość prezentowała się nienagannie. Nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie zrealizować tego zadania bez dobrze dobranych narzędzi i materiałów. Klej do płytek, poziomica, krzyżyki dystansowe… Co jeszcze powinno znaleźć się w skrzynce profesjonalnego glazurnika?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx