Poziomica laserowa – nanoszenie poziomów
15 listopada 2013
Listwy przypodłogowe MDF – estetyczne wykończenie podłogi
3 stycznia 2014
Budowa sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych

Budowa sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych

Budowa sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych

zbudowany z płyt gipsowo – kartonowych to obecnie najbardziej efektowny sposób na wykończenie stropu.  Możliwości adaptacyjne takiego sufitu są naprawdę olbrzymie, od powierzchni idealnie płaskiej po wszelakiego typu zabudowy, wnęki.

Jedynym ograniczeniem w trakcie projektowania takiego sufitu jest nasza wyobraźnia, możliwości jest nieskończenie wiele. Dodatkową przewagą sufitów podwieszanych jest to że możemy w dowolny sposób modelować oświetlenie tego sufitu poczynając od tradycyjnych żyrandoli, poprzez nowoczesne oświetlenie punktowe aż do zastosowanie niebanalnego oświetlenia liniowego. W strefie nad sufitem podwieszanym z powodzeniem schowamy wszelkiego rodzaju media, możemy rozprowadzić chłodne powietrze z klimatyzatora czy potraktować sufit jak grzejnik prowadząc w nim rury od ogrzewania nadmuchowego i ogrzewać jednocześnie dwa pomieszczenia pod i nad stropem ( np. ogrzewanie kominkowe). Jeżeli mieszkamy w bloku z wielkiej płyty bądź w szeregowcu, możemy taki sufit potraktować jako izolacje dźwiękową montując na metalowym ruszczcie izolacje z wełny mineralnej.





Jakie płyty G-K – rodzaje płyt

Jakie płyty G-K - rodzaje płyt

Jakie płyty G-K – rodzaje płyt

Rodzaje płyt gipsowo – kartonowych zależą tak naprawdę od pomieszczenia w których zostaną zamontowane:

płyta zwykła – ma zastosowanie wszędzie tam gdzie wilgotność względna powietrza nie przekracza 70 % czyli w salonie, pokoju, sypialni czy holu.

płyta wodoodporna – ma zastosowanie wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością w powietrzu czyli łazienki, kuchnie, pralnie, garaże czy piwnice

– remont-2/budowa-sufitu-podwieszanego-z-plyt-gipsowo-kartonowych/ – są płytami o podwyższonej odporności na działanie ognia i wysokich temperatur – stosuje się je wszędzie tam gdzie może wystąpić ryzyko zaprószenia ognia, bądź ryzyka wystąpienia wysokich temperatur, ich dodatkowym zadaniem jest osłona materiałów wrażliwych przed ogniem i temperatura i z tego powodu powinny służyć jako materiał na zabudowę poddasza ( osłona drewnianej więźby dachowej ) – zastosowanie  między innymi do budowy wszelkiego rodzajów kominków, zabudowa poddasza





Rodzaje stelaży do sufitu podwieszanego

Rodzaje stelaży do sufitu podwieszanego

Rodzaje stelaży do sufitu podwieszanego

stelaż jednopoziomowy pojedynczy – jest to najprostszy w wykonaniu, można go stosować w pomieszczeniach których mniejszy bok jest mniejszy lub równy 120 cm. Stelaż taki składa się w zależności od wysokości jak ą chcemy uzyskać z następujących elementów: profili przyściennych UD 30, profili głównych CD 60 stanowiących element nośny naszego sufitu i odpowiednich wieszaków ( np. wieszak obrotowy bądź ES)

stelaż jednopoziomowy pojedynczy – ma zastosowanie w przypadku ograniczonej wysokości docelowej dla gotowego sufitu, ma zastosowanie wszędzie tam gdzie mniejszy bok jest większy lub równy 120 cm. Stelaż taki składa się profili UD 30 oraz profili CD 60, łącznika jednopoziomowego do CD 60, oraz odpowiednio wieszaków obrotowych bądź ES

stelaż dwupoziomowy krzyżowy – według mnie optymalne rozwiązanie – płyty na suficie maja możliwość „pracy” co skutkuje w przypadku prawidłowego montażu konstrukcji brakiem pęknięć. Stelaż ten składa się z dwóch rzędów profili CD 60 rozmieszczonych krzyżowo i ma zastosowanie wszędzie tam gdzie mniejszy bok ma więcej niż 120 cm. Elementy składowe tego systemu; profile UD 30 montowane na ścianie, pierwszy poziom profili jest mocowany bezpośrednio do strony i zwany jest warstwa główną, drugi poziom montowany prostopadle do warstwy pierwszej i mocowany za pomocą łączników krzyżowych, zwana warstwą nośną, uzupełnieniem tego systemu są odpowiednie wieszaki.

Dla wszystkich tych systemów należy przestrzegać odpowiednich rozstawów wieszaków i samych profili, rozstawy te uzależnione są między innymi od powierzchni samej zabudowy czy docelowej wagi samego sufitu.





Montaż i spoinowanie płyt G-K 

Płyty gipsowo – kartonowe przykręca się do zbudowanego rusztu za pomocą blachowkrętów w maksymalnej rozstawie 20 cm, pamiętając by wkręt „wchodził” na odpowiednią głębokość, nie za głęboko gdyż powoduje to rozerwanie papieru i uszkodzenie gipsu znajdującego się pod nim a co za tym idzie takie mocowanie nie spełnia swej funkcji, gdyż wkręt zamontowany w ten sposób nie „trzyma” płyty, z kolei zbyt płytkie wkręcenie blachowkręta spowoduje to iż będzie on widoczny po malowaniu. Do wkręcania wkrętów winniśmy używać specjalnych wkrętarek przeznaczonych do tego celu, które po odpowiednim ustawieniu adaptera gwarantują nam w pełni powtarzalna głębokość wkręcania .

Montaż i spoinowanie płyt G-K 

Montaż i spoinowanie płyt G-K 

Kolejnym etapem montażu sufitu jest wykonanie prawidłowego łączenia płyt, łącznie takie powinno zostać według mnie wykonane tylko i wyłącznie na taśmach papierowych, gdyż jest to materiał niejako identyczny z powierzchnią płyty i dzięki temu posiadający taką samą rozszerzalność cieplną która gwarantuje brak pojawiania się pęknięć. Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych które muszą zostać uzupełnione w pełni malowalną wypełnione masą elastyczną .


 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx