Panasonic - Katalog klimatyzatorów domowych RAC 2018 PL
Panasonic – Katalog klimatyzatorów domowych RAC 2018 PL
14 czerwca 2018
Sika Elastomastic TF - karta techniczna
SikaCor ® Elastomastic TF 2-składnikowa, hybrydowa powłoka epoksydowo-poliuretanowa
14 czerwca 2018

Rekuperacja – moda czy konieczność ?

Omawiając temat rekuperacji, absolutnie nie można jej traktować jako chwilowej mody czy zachcianki inwestorów. Rekuperacja jest systemem coraz chętniej wprowadzanym do polskich domów już od kilku lat. Jest to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić dużą ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku, a przy wprowadza przyjemny, dużo lepszy klimat do wnętrz. Rekuperacja – moda czy konieczność? Sprawdź.

rekuperacja

Unia Europejska wprowadziła jakiś czas temu nowe przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Polska musiała się do nowych rozporządzeń dostosować. Od 2021 roku wszystkie nowo powstające domy muszą być obiektami o zerowym zapotrzebowaniu na energię. Dlatego konieczne jest przekształcenie tradycyjnego budownictwa na energooszczędne, w takich warunkach to właśnie rekuperacja jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować.

Jak budować dom pod rekuperację ?

Podstawą jest, aby dom, w którym znajduje się rekuperacja był szczelny, a okna i ściany nie przewodziły ciepła oraz nie przepuszczały powietrza. Dzięki temu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie mogła działać sprawnie, efektywnie oraz w dostosowany do mieszkańców sposób.

Źle działająca wentylacja szkodzi

Jeżeli wentylacja nie działa w odpowiedni sposób, dochodzi do przedostawania się wilgoci do wnętrza budynku, w takich warunkach zapotrzebowanie domu na ciepło wzrasta. Nie oznacza to jednak, że trzeba zwiększyć intensywność ogrzewania. Nic to nie da, jeżeli wentylacja w budynku nie będzie działała w prawidłowy sposób. Ponieważ po pierwsze wilgoć jest najgorszym co może przydarzyć się domowi, zaczyna pojawiać się w nim pleśń oraz grzyb. Po drugie w zanieczyszczonym smogiem powietrzu jest cała masa szkodliwych związków, które przyjdzie wdychać mieszkańcom korzystającym jedynie z wentylacji grawitacyjnej. Właśnie dlatego konieczne jest niedopuszczenie do przenikania takiego powietrza do naszego domu a bezapelacyjnie pomaga w tym sprawnie działająca wentylacja mechaniczna.

rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperacja – moda czy konieczność ?

Omawiając temat rekuperacji, absolutnie nie można jej traktować jako chwilowej mody czy zachcianki inwestorów. Rekuperacja jest systemem coraz chętniej wprowadzanym do polskich domów już od kilku lat. Jest to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić dużą ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku, a przy wprowadza przyjemny, dużo lepszy klimat do wnętrz. Rekuperacja – moda czy konieczność? Sprawdź.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx