Panasonic - Katalog klimatyzatorów domowych RAC 2018 PL
Panasonic – Katalog klimatyzatorów domowych RAC 2018 PL
14 czerwca 2018
Sika Elastomastic TF - karta techniczna
SikaCor ® Elastomastic TF 2-składnikowa, hybrydowa powłoka epoksydowo-poliuretanowa
14 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Rekuperacja – moda czy konieczność ?

Omawiając temat rekuperacji, absolutnie nie można jej traktować jako chwilowej mody czy zachcianki inwestorów. Rekuperacja jest systemem coraz chętniej wprowadzanym do polskich domów już od kilku lat. Jest to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić dużą ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku, a przy wprowadza przyjemny, dużo lepszy klimat do wnętrz. Rekuperacja – moda czy konieczność? Sprawdź.

Unia Europejska wprowadziła jakiś czas temu nowe przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Polska musiała się do nowych rozporządzeń dostosować. Od 2021 roku wszystkie nowo powstające domy muszą być obiektami o zerowym zapotrzebowaniu na energię. Dlatego konieczne jest przekształcenie tradycyjnego budownictwa na energooszczędne, w takich warunkach to właśnie rekuperacja jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować.

Źle działająca wentylacja szkodzi

Jeżeli wentylacja nie działa w odpowiedni sposób, dochodzi do przedostawania się wilgoci do wnętrza budynku, w takich warunkach zapotrzebowanie domu na ciepło wzrasta. Nie oznacza to jednak, że trzeba zwiększyć intensywność ogrzewania. Nic to nie da, jeżeli wentylacja w budynku nie będzie działała w prawidłowy sposób. Wilgoć jest najgorszym co może przydarzyć się domowi, zaczyna pojawiać się w nim pleśń oraz grzyb. W powietrzu nie ma żadnych pozytywnych substancji, a są jedynie te szkodliwe, które przyjdzie wdychać mieszkańcom. Właśnie dlatego konieczne jest usuwanie zużytego powietrza z domu, a bezapelacyjnie pomaga w tym sprawnie działająca wentylacja.

Jak budować dom pod rekuperację ?

Podstawą jest, aby dom, w którym znajduje się rekuperacja był szczelny, a okna i ściany nie przewodziły ciepła oraz nie przepuszczały powietrza. Dzięki temu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie mogła działać sprawnie, efektywnie oraz w dostosowany do mieszkańców sposób.


Czytaj więcej

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up