Ogrzewanie domu ogrzewanie gazowe, elektryczne, czy olej – wady i zalety każdego z systemów
Ogrzewanie domu: ogrzewanie gazowe, elektryczne, czy olej – wady i zalety każdego z systemów
19 lipca 2018
PROMOCJA Zyskaj kupując pompę ciepła z centralą wentylacyjną
Promocja – Zyskaj kupując pompę ciepła z centralą wentylacyjną
20 lipca 2018

Funkcje rekuperacji

Powietrze w domach z rekuperacją jest wymieniane dzięki czerpniom i wyrzutniom. Przechodzi przez kanały wentylacyjne oraz rekuperator. W oknach nie powinny znajdować się nawietrzniki ani rozszczelnienia, a sam dom powinien być budowany bez kominów do wentylacji grawitacyjnej. Użytkownik ma pełną kontrolę nad wymianą powietrza. Ma możliwość regulacji intensywności jego wymiany. Poznaj inne funkcje rekuperacji.

Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń

Dzięki temu, że w rekuperatorze są umieszczone filtry, powietrze dostarczane z zewnątrz jest automatycznie oczyszczane z zanieczyszczeń. Jest możliwość wybrania filtrów, które najlepiej sprawdzą się w danym budynku. Jeżeli zdecydujesz się na gęstsze filtry, w dużo skuteczniejszy sposób będą one zatrzymywały zanieczyszczenia, ale tym samym będą zwiększały również zużycie energii przez wentylator. Niezależnie od tego, który rodzaj filtrów zostanie wybrany, do pomieszczenia wtłaczane będzie jedyne świeże, pozbawione kurzu i innych zanieczyszczeń powietrze.

Ogrzewanie powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wstępnie ogrzewa powietrze, które następnie wtłaczane jest do pomieszczeń. Dodatkowo, urządzenie jest wyposażone w by-passy, które przewietrzają pomieszczenia w letnie, upalne noce, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w domu.

Redukcja poziomu hałasu

Zarówno nawiew, jak i wyciąg są wymuszane wentylatorami tłoczącymi powietrze przez system kanałów. Zastosowanie niezwykle cichych wentylatorów prądu stałego z wewnętrzną izolacją akustyczną sprawia, że rekuperator nie będzie przeszkadzał mieszkańcom w normalnym funkcjonowaniu.

Ekonomiczne wentylatory

Koszty eksploatacji rekuperatora nie będą wysokie, ponieważ jest on wyposażony w dwa energooszczędne wentylatory. Nawet jeżeli system zostanie wyposażony w grzałkę elektryczną chroniącą wymiennik przed zamarznięciem, to nie będzie trzeba obawiać się o zwiększenie kosztów eksploatacyjnych.

Samodzielna wymiana filtrów

Filtry w rekuperatorze należy wymieniać co 3-4 miesiące, użytkownik może zrobić to samodzielnie. Co 8 lat należy natomiast czyścic kanały wentylacyjne, ale do tego należy już zatrudnić profesjonalną firmę. 


Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx