Rękojmia, gwarancja w umowie o roboty budowlane bądź remontowe.
Budując dom lub remontując mieszkanie dokładamy wiele trudu by cały ten proces przebiegł w miarę sprawnie oraz by efekt końcowy naszej budowy czy remontu był odzwierciedleniem naszych wyobrażeń. Jednym z najważniejszych elementów tej układanki jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej lub remontowej, co jednak zrobić iż pomimo że taka ekipa była polecona przez naszego znajomego lub posiadała pozytywne komentarze na grupach i forach tematycznych a jej prace pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o jakość, zostały zakończone długo po wyznaczonym terminie lub zostały przeprowadzone z niezgodnie ze sztuką budowlaną ?
Podstawą prowadzenia jakichkolwiek prac powinna być umowa spisana na piśmie, wówczas jesteśmy w pełny sposób chronieni oraz możemy próbować egzekwować zapisy kodeksu cywilnego a w szczególności te dotyczące tzw. rękojmi na wykonane prace. Co zatem zrobić jeżeli wykonawca wykonał swoje prace źle a wady te stwierdziliśmy dopiero po dokonaniu odbioru i wypłaceniu wszystkich pieniędzy za przedstawiony kosztorys powykonawczy?
W takiej sytuacji możemy powołać się na zapisy art. 647 K.c. które stanowią „przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia”
Zapis ten daje nam kilka możliwości dochodzenia swoich racji a mianowicie :
- żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych,
- skorzystać z rękojmi za wady fizyczne obiektu,
- skorzystać z gwarancji jakości.
Zgodnie z art. 5561 k.c. „wada fizyczna” oznacza niezgodność „obiektu” z umową o roboty budowlane. Obiekt będzie niezgodny z umową w szczególności, jeśli:
- nie posiada właściwości, które powinien mieć ze względu na cel oznaczony w umowie albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
- nie posiada właściwości, o których istnieniu wykonawca zapewnił inwestora;
- nie nadaje się do celu, o którym inwestor poinformował wykonawcę przy zawarciu umowy, a wykonawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jego przeznaczenia; został inwestorowi wydany w stanie niezupełnym.
Zgodnie z tym artykułem obiekt będzie posiadał wadę fizyczną jeżeli: „ w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy/wykonawcy.
Zgodnie z art. 568 k.c. § 1. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.
§ 2. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. Jeżeli kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem terminu określonego w § 1.
Zgodnie z § 3. W terminach określonych w § 2 kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.
Tutaj zastosowanie będzie miał § 4. W razie dochodzenia przed sądem albo sądem polubownym jednego z uprawnień z tytułu rękojmi termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących kupującemu z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Od momentu stwierdzenia wady mamy 1 rok na:
a) złożenie oświadczenia o odstąpieniu lub o obniżeniu ceny
b) złożenie oświadczenia i w ślad za tym wystąpienie do sądu z żądaniem naprawy
Gwarancja zostaje udzielona przez wykonawcę i dotyczy tylko i wyłącznie zakresu w jakim została ona udzielona. Co zatem w sytuacji gdy ujawnimy wadę nie związaną z zakresem gwarancji wykonawcy ? W takiej sytuacji mają zawsze zastosowanie przepisy dotyczące rękojmi i to na jej podstawie możemy domagać się naprawy lub obniżenia ceny.
Dotyczyło to będzie również sytuacji gdy nasza umowa z wykonawca nie zawiera zapisów dotyczących gwarancji na przeprowadzone prace budowlane bądź remontowe.
Rękojmia, gwarancja w umowie o roboty budowlane bądź remontowe
Budując dom lub remontując mieszkanie dokładamy wiele trudu by cały ten proces przebiegł w miarę sprawnie oraz by efekt końcowy naszej budowy czy remontu był odzwierciedleniem naszych wyobrażeń. Jednym z najważniejszych elementów tej układanki jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej lub remontowej, co jednak zrobić iż pomimo że taka ekipa była polecona przez naszego znajomego lub posiadała pozytywne komentarze na grupach i forach tematycznych a jej prace pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o jakość, zostały zakończone długo po wyznaczonym terminie lub zostały przeprowadzone z niezgodnie ze sztuką budowlaną ? Rękojmia na prace budowlane oraz remontowe -rękojmia i budowa w budowlance
Szkoda że dopiero teraz natrafiłam na ten artykuł, o moim remoncie i problemach z ekipami remontowymi można by napisać książkę pod tytułem ” Jakiej ekipy nie zatrudniać do remontu domu”
Wydaj taką książkę, sukces wydawniczy gwarantowany
Bardzo dobry artykuł 🙂
Mam problem z wykonawcą i jego standardem wykończenia mieszkania. Proszę polecić jakąś kancelarię lub adwokata który pomógłby mi napisać takie pismo.
Poszukaj na grupach facebookowych, tm ten temat był już wielokrotnie poruszany
Przestrzegam wszystkich przed firmą pana Marcina B. z Warszawy poruszającym się niebieskim samochodem Kango. Firma jeżeli jeszcze nie zmienili nazwy nazywa się MatBud, działają na terenie południowej Warszawy. U nas robili łazienkę i kuchnie, efekt końcowy ISTNY DRAMAT
Zgłoś również to na grupie facebook ” czarna lista wykonawców”
Co zrobić jeżeli wadę zauważyłam po 6 miesiącach od zakończenia prac i rozliczenia się z wykonawcą ?
Napisz list ( koniecznie za potwierdzeniem ) w który wnosisz o usunięciu wykrytych wad z tytułu rękojmi
Ma ktoś wzór takiego pisma żeby wysłać zgłoszenie o rękojmię
Napisz do mnie na adres romek4684(malpa)interia.pl to wyślę Ci gotowca
Napisałam wiadomość , z góry dziękuję za pomoc
Hej, czy ten mail Pana to jeszcze aktualny, chcialam tez o cos podpytac?
Mogę zatrzymać część zapłaty jako zabezpieczenie na poczet rękojmi ?
Co w sytuacji gdy wykonawca zlikwidował działalność po zgłoszeniu do niego żądania rękojmi ?
Do sądu musisz iść