Kominek z płaszczem wodnym – rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnym domu
Kominek z płaszczem wodnym – rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnym domu
31 sierpnia 2017
Ogrzewanie olejowe – czy warto w nie inwestować
Ogrzewanie olejowe – czy warto w nie inwestować ?
4 września 2017
Pokaż wszystkie
Posadzka epoksydowa do garażu

Posadzka epoksydowa do garażu

Posadzka epoksydowa do garażu – samodzielne wykonanie

Dobrym pomysłem na stworzenie podłogi w garażu jest zastosowanie posadzki epoksydowej. Łatwo można utrzymać ją w czystości i nie wymaga konserwacji. Posadzka epoksydowa nie ulega także zniszczeniom pod wpływem działania środków chemicznych. Posadzkę żywiczną każdy może wykonać samodzielnie, ponieważ nie jest wymagane przy jej tworzeniu używanie specjalistycznych maszyn.

Posadzka epoksydowa ma wiele zalet, które sprawiają, że świetnie sprawdza się w przestrzeni garażowej. Nie pyli się, jest odporna na wilgoć, ścieranie i nie trzeba wykonywać dodatkowych prac konserwacyjnych, aby wyglądała właściwie. Nawet podczas częstego użytkowania, nie będzie widać na niej śladów zniszczenia. Należy także podkreślić, że posadzka epoksydowa odznacza się znakomitą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia jej powierzchni, naprawę można wykonać miejscowo poprzez zastosowanie cementowej zaprawy.

Samodzielne wykonywanie posadzki epoksydowej – co będzie potrzebne ?

Podstawowymi narzędziami, które będą potrzebne do wykonania posadzki epoksydowej należą: odpowiednio dobrana masa epoksydowa od dobrego producenta, nóż, szlifierka kątowa, przekładka, wyprofilowany patyczek, papierowa taśma, wiertarka z mieszadłem mechanicznym, pędzel, wałek malarski, silikon, poliuretanowa masa dylatacyjna, piasek kwarcowy, podkład.



Podkład pod posadzkę epoksydową – konieczne prace

Posadzka żywiczna może zostać położona na dowolnej powierzchni. Poradzi sobie na nowo wylanym betonie, ale również na starym podkładzie. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o naprawie ubytków i wszelkich zadrapań, jakie widoczne są na powierzchni. Powierzchnia musi być gładka i równa. Podłoże powinno być bardzo dobrze zagruntowane i oczyszczone. W przypadku małych ubytków, można zająć się nimi punktowo. Jeżeli jednak wyrwy są większe, konieczne będzie użycie cementowej zaprawy samopoziomującej.

Jest także możliwość położenia posadzki epoksydowej na płytkach ceramicznych bez konieczności ich wcześniejszego skuwania. Wystarczy na płytki nanieść masę samopoziomująca, a następnie nałożyć masę epoksydową.

Jeżeli posadzka epoksydowa ma być nakładana na nowy beton, od momentu jego wylania musi upłynąć 4 tygodnie. Aby ten rodzaj posadzki sprawdzał się dobrze, podłoże nie może mieć większej wilgotności niż 3%.

Wykonywanie posadzki epoksydowej krok po kroku

  1. Przede wszystkim musimy usunąć nożem wystającą część przekładki oddzielającej obwodową przerwę dylatacyjną. Jest także możliwość poszerzenia dylatacji konstrukcyjnej przy użyciu szlifierki kątowej. Można będzie tam rozmieścić sznury dylatacyjne.
  2. Ściany należy zabezpieczyć przy użyciu papierowej taśmy na wysokości kilkunastu centymetrów.
  3. Składniki masy epoksydowej należy wymieszać przy użyciu wiertarki z mieszadłem mechanicznym. Czynność należy wykonywać przez około 3 minuty.
  4. Pierwszym miejscem, gdzie masa epoksydowa zostanie nałożona powinien być cokół. Czynność tę należy wykonać przy użyciu pędzla. Natomiast powierzchnię betonową pokrywamy przy użyciu wałka malarskiego. Drugą warstwę można nałożyć następnego dnia.
  5. Miejsca, gdzie ściana łączy się z podłogą należy wypełnić silikonem. Natomiast przerwę dylatacyjną należy wypełnić poliuretanową masą dylatacyjną.

Po podłożu można chodzić po upływie 12 godzin od jego stworzenia. Pełną trwałość posadzka uzyskuje po 7 dniach.

Potrzebujesz pomocy przy doborze posadzki – skontaktuj się z nami

Kontakt




Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czarna
Czarna
6 lat temu

Witam, ciekawy artykuł, chyba również sobie taką posadzkę w garażu wykonamy z mężem. Nasunęło mi się tylko jedno pytanie – jaka jest plus minus trwałość takiej posadzki? Po ilu latach trzeba robić remont od początku? Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

Bob budowniczy
Bob budowniczy
6 lat temu

Dobrze dobrana i wykonana posadzka epoksydowa ma trwałość porównywalna do posadzki z płytek gresowych

Izabella
Izabella
6 lat temu

Trudno jest samemu wykonać taka posadzkę ?

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Taka posadzka jest bardzo prosta w wykonaniu, malujesz ją wałkiem

Iza
Iza
6 lat temu

Czy jest jeszcze jakaś inna technika wykonania takiej posadzki niż malowanie

5
0
Podziel się swoją opiniąx