Posadzka epoksydowa do garażu
Posadzka epoksydowa do garażu – samodzielne wykonanie
1 września 2017
Mitsubishi elektric - Oferta pomp ciepła i wentylacji Ecodan i systemy Lossnay
Mitsubishi elektric – Oferta pomp ciepła i wentylacji Ecodan i systemy Lossnay
4 września 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie olejowe – czy warto w nie inwestować

Ogrzewanie olejowe – czy warto w nie inwestować

Ogrzewanie olejowe – czy warto w nie inwestować ?

Osoby posiadające dom stoją zawsze przed trudnym wyborem, muszą zdecydować się na konkretny rodzaj ogrzewania, wybór jest szeroki, a jedną z propozycji jest ogrzewanie olejowe, co warto o nim wiedzieć i czy taki system się sprawdza?

Kotły-olejowe-de-dietrich-aranzacja-NK

Każdy chciałby ogrzewać dom tanio, jest to podstawa, ponieważ rachunki za ciepło mogą znacznie obciążyć domowy budżet, jednym z wyborów, na jakie można się zdecydować jest ogrzewanie olejowe, wybierając ten system nie możemy jednak liczyć na dużo większe oszczędności niż w przypadku ogrzewania gazowego, także instalacja nie należy do najtańszych, zwraca się zazwyczaj dopiero po kilku dekadach eksploatacji, przy tym należy pamiętać, że nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, jakie będą ceny paliw nawet za rok, prognozowany jest obecnie wzrost cen oleju, który już obecnie nie należy do najtańszych.

Musimy jednak tu od razu zaznaczyć, że ogrzewanie olejowe zapewnia podobny komfort co ogrzewanie gazowe. Jeżeli to drugie sprawdzało się dobrze i macie o nim dobre zdanie, również z systemu olejowego będziecie zadowoleni.

Komfort obsługi

Kotły olejowe niczym nie różnią się pod względem obsługi co kotły gazowe czy elektryczne, zarządza się nimi w równie komfortowy sposób, nie ma potrzeby codziennego uzupełniania paliwa, co pozwala na mniej kłopotliwe korzystanie z systemu. Ponadto, jest to świetna alternatywa dla osób, które wybudowały dom w miejscu, do którego nie jest podciągnięta instalacja gazowa.

Ekologiczne czy nie ?

Kotły olejowe zaliczane są do grona ekologicznych systemów ogrzewania, podczas spalania nie są wydzielane szkodliwe substancje. Pojawia się jednak w tym temacie wiele kontrowersji, okazuje się bowiem, że proces wydobycia i produkcji oleju opałowego jest podobny do rafinacji oleju napędowego.

Wysokie koszty instalacji ?

Ogrzewanie olejowe nie zaskarbiło sobie dużej popularności, jak chociażby ogrzewanie gazowe, ze względu na wysokie koszty instalacji, oczywiście ceny samych kotłów są zróżnicowane, zależą od firmy, jak i zastosowanej technologii, najdroższe modele mogą kosztować nawet 25 tysięcy złotych.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ogrzewania, nigdy nie powinniśmy oszczędzać na kotle, zawsze im lepszy wybierzemy, tym będzie on bardziej wydajny, będzie również mniej awaryjny podczas eksploatacji.

Budowa pieca olejowego

Większość pieców olejowych to konstrukcje stojące, które współpracują z zasobnikiem podgrzewającym ciepłą wodę użytkową, a także ze zbiornikiem paliwa., do instalacji tego systemu potrzebna jest kotłownia, aby można było wprowadzenie tego systemu do domu, trzeba wydzielić pomieszczenie o minimalnych wymiarach 3x3 metry.

Ile zapłacisz za ogrzewanie olejowe ?

Obecnie ceny oleju opałowego utrzymują się na poziomie 3 zł za litr, nowocześnie zbudowany dom ma zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 11 110 kWh, do ogrzania 100 m2 domu będziemy potrzebowali 1122 litrów paliwa, z prostego rachunku wynika, że na ogrzewanie będziemy musieli średnio przeznaczyć 3366 zł rocznie, jest to całkiem spora wartość, ponieważ przy tych samych parametrach, ogrzewając dom gazem, będziemy płacili około 2500 zł.
Kotły-olejowe-de-dietrich-aranzacja-01 NK

Piec - kocioł olejowy

Zobacz naszą strefę poświęconą ogrzewaniu olejowemu i sprawdź co warto wiedzieć przed wybraniem tego systemu grzewczego.

Zobacz

Ogrzewanie olejowe – czy warto w nie inwestować ?

Osoby posiadające dom stoją zawsze przed trudnym wyborem, muszą zdecydować się na konkretny rodzaj ogrzewania, wybór jest szeroki, a jedną z propozycji jest ogrzewanie olejowe, co warto o nim wiedzieć i czy taki system się sprawdza?

Należy pamiętać że w związku z tym, że mało osób decyduje się na zakup kotłów olejowych, producenci są skorzy do udzielania wysokich rabatów sięgających nawet 20%, warto więc się targować i ugrać coś dla siebie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Jeżeli ktoś nie ma dostępu do gazu to tak

1
0
Podziel się swoją opiniąx