Odpływ liniowy – instrukcja jak zamontować
19 kwietnia 2014
Paradyż Inwesta / Inwest – płytki salonowe w wielu kolorach
27 maja 2014
Pokaż wszystkie
Czym i jak szpachlować ściany

Czym i jak szpachlować ściany

Czym i jak szpachlować ściany ?

Gips czy Gładź ?

Szpachlowanie ścian nie jest trudnym zajęciem i z powodzeniem możemy wykonać je sami, żeby wykonać pracę należycie trzeba na początek poznać różnicę pomiędzy gładzią gipsową a gipsem szpachlowym.

Gips czy Gładź ?

Szpachlowanie ścian nie jest trudnym zajęciem i z powodzeniem możemy wykonać je sami, żeby wykonać pracę należycie trzeba na początek poznać różnicę pomiędzy gładzią gipsową a gipsem szpachlowym.

Gips szpachlowy -znajdzie zastosowanie wszędzie tam gdzie powierzchnia ściany jest w złym stanie, (posiadające ubytki powierzchni bądź znaczne nierówności, etc.), zaleca się by jednorazowo na powierzchnię ściany nakładać do 5 mm, cały proces obróbki ze względu na zwiększona twardość ( a tym samym utrudnione późniejsze szlifowanie) powinien zamknąć się w tzw. fazie mokrej.

Gładź gipsowa - służy do jak sama nazwa mówi do ostatecznego wygładzania ścian, znajdzie ona zastosowanie wszędzie tam gdzie wykonujemy warstwę ostateczną a wiec 2-ga warstwa szpachlowanej ściany, bądź jako produkt właściwy przy szpachlowaniu ścian ( szpachlowane ściany powinny być w miarę dobrym stanie, gdyż maksymalna grubość warstwy gładzi gipsowej to 2 mm)

Gładź gipsową warto użyć jako materiał warstwy wierzchniej jeszcze z jednego powodu a mianowicie poprzez swoja miękkość i elastyczność jest łatwiejsza w szlifowaniu – mniejszym nakładem sił niż w przypadku gipsu szpachlowego uzyskamy idealnie gładka ścianę

Jak szpachlować ściany ?

Podłoże – jakie powinno być w przypadku świeżych tynków cementowo – wapiennych podłoże powinno być wysezonowane ( czas ok 3 tygodni – przy wilgotności względnej powietrza ok 60 % i temperaturze powietrza plus 20  ̊C - w przypadku niestabilnych warunków wilgotnościowych – powinno się użyć osuszaczy powietrza tak by wilgotność tynku była przez cały okres czasu jednakowa) jest to czas potrzebny by tynk odpowiednio dojrzał, zostały zakończone wszelkie procesy wiązania a co za tym idzie zanikowi uległ proces skurczu liniowego.

W przypadku podłoża już istniejącego, należy zbadać stabilność takiego podłoża, wszelkie luźne lub odspojone fragmenty usunąć, w przypadku pęknięć należy te pęknięcia odpowiednio otworzyć, wszelkie zanieczyszczenia usunąć poprzez mycie bądź frezowanie.

Gruntowanie ściany – na co zwracać uwagę ?

Gruntowanie należy wykonać bezwzględnie w każdym przypadku, spowoduje to wyrównanie chłonności podłoża na całej jej powierzchni, powodując iż skurcz liniowy będzie jednakowy ( brak spękań świeżo nałożonej masy ). Po wykonaniu gruntowania należy odczekać by grunt odpowiednio dojrzał ( czasy na opakowaniu ).

Przed rozpoczęciem szpachlowana – dokonujemy prac związanych z min. osadzaniem narożników aluminiowych, naprawiamy wszelkie rysy i pęknięcia ( jeżeli zachodzi potrzeba używamy siatki bądź flizeliny)

Szpachlowanie – na mokro czy na sucho ?

Szpachlowanie rozpoczynamy od nałożenia masy startowej jest to tak zwane szpachlowanie wstępne które ma na celu wygładzenie ściany, tworząc na jej powierzchni bazę do dalszych prac, szpachlowanie to najlepiej wykonać jak największą pacą tak by zminimalizować ilość tzw. przejść, szpachlujemy do środka nie przyciskając zbytnio pacy by nie dopuścić do efektu przypalania gipsu.

Jeżeli stosujemy metodę na mokro, możemy od razu przystąpić do szpachlowania na wilgotne podłoże – podłoże powinno mieć wytworzony naskórek tak by kolejna warstwa nie zwijała gipsu ( metodę ta należy stosować tylko i wyłącznie wtedy gdy obie warstwy wykonujemy ta samą masą )

W przypadku zastosowania dwóch różnych mas ( ściany w złym stanie – używamy na pierwszą warstwę gipsu szpachlowego ) – kolejną warstwę zwaną finalną wykonujemy po pełnym wyschnięciu warstwy poprzedniej – jest to tak zwane szpachlowanie metodą na sucho.

Czym i jak szpachlować ściany ? Gips czy Gładź ?

Szpachlowanie ścian nie jest trudnym zajęciem i z powodzeniem możemy wykonać je sami, żeby wykonać pracę należycie trzeba na początek poznać różnicę pomiędzy gładzią gipsową a gipsem szpachlowym.

Po całkowitym wyschnięciu położonej masy, przystępujemy do szlifowania ( ręcznie, mechanicznie w celu uzyskania idealnej powłoki zalecamy użycie maszyn do szlifowania) po przeszlifowaniu ściany konieczne będzie zabezpieczenie wykonanej powierzchni poprzez gruntowanie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Eliza
Eliza
9 lat temu

mój mąż, który czasem robi remonty na zlecenie, bo jest takim utalentowany panem złota rączka 🙂 często kupuje gładż szpachlową śnieżki, mówi, że jest bardzo dobra. To taka podpowiedż na wypadek gdyby ktoś miał się zgubić w gąszczu produktów 🙂

Karl
Karl
7 lat temu
Reply to  Eliza

Potwierdzam gladz snieżki to dobry produkt

Rysiek
Rysiek
7 lat temu

Rzeczowy wpis

Wasyl
Wasyl
6 lat temu

Chce się nauczyć szpachlowac !

Piasek
Piasek
6 lat temu

To bierz pace w dłoń i metoda prób i błędow sie nauczysz

Jolanta
Jolanta
3 lat temu

super poradnik

TajemniczySzpachlarz
TajemniczySzpachlarz
3 lat temu

Cześć Jola

Jolanta
Jolanta
3 lat temu

Cześć Szpachlarzu, co Cię tu sprowadza?

8
0
Podziel się swoją opiniąx