Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła
Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła ?
1 grudnia 2017
Gruntowe pompy ciepła Supraeco T 2
Supraeco T – efektywne gruntowe pompy ciepła
7 grudnia 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie domu – jak szacują się ceny paliw ?

Ogrzewanie domu – jak szacują się ceny paliw ?

Ogrzewanie domu – jak szacują się ceny paliw ?

W trakcie okresu zimowego największym wydatkiem jest oczywiście rachunek za ogrzewanie. Każdy chce mieć w swoim domu komfortową temperaturę. Aby jednak płacić mniej, trzeba nieco się postarać. Wpływ będzie miało na to kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście wybór odpowiedniego paliwa. Najpopularniejszymi substancjami, jakimi ogrzewamy domy w Polsce jest gaz ziemny oraz węgiel. Sprawdźmy, jak szacują się ceny tych paliw.

Od wielu lat obserwowany jest wzrost cen paliw służących do ogrzewania domu. Zmiany dotyczą obecnie przede wszystkim rynku gazu ziemnego. Obecnie klienci nie mają jednak wielkiego pola do manewru. Mogą korzystać jedynie z ubogiej oferty spółek powiązanych z dawnym monopolem PGNiG. Kontrolę nad handlem gazem ziemnym i prądem sprawuje Urząd Regulacji Energetyki. Zatwierdza ona wszelkie zmiany w taryfach. Może nie wyrazić zgody na nowe stawki, jeżeli uzna, że są one niekorzystne dla sprzedawców.

Jak wyglądają koszty ogrzewania domu węglem ?

Pomimo tego, że obecnie prowadzona jest duża kampania proekologiczna, nadal w wielu Polskich domach pali się węglem. Ceny tego paliwa szacują się od 600 do 800 zł, w zależności od wybranego rodzaju. Najtańszy jest groszek, za który trzeba zapłacić około 609 zł za tonę, a najdroższy ekogroszek w workach, który kosztuje 851 zł za kilogram.Koszt ogrzewania domu gazem ziemnym

Równie popularny co węgiel, w polskich domach jest także gaz ziemny. Korzystanie z niego jest dużo wygodniejsze niż z węgla, głównie ze względu na bezobsługowość kotła. Raz ustawiony, będzie działał właściwie dostarczając ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu.

Aby jednak gaz ziemny mógł zostać doprowadzony do budynku, musi do niego dochodzić również sieć rurociągów, która nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Elementem zniechęcającym niektórych inwestorów są również ceny, które są niestety wyższe niż węgla. Dla tak zwanych odbiorców domowych, którzy pobierają gaz ziemny wysokometanowy w ilości do 110 kWh/h (do 10 m3/h) i do 8000 m3/rok (grupy taryfowe W-2 i W-3), jego cena wynosi 12,177 gr/kWh, a miesięczna opłata abonamentowa od 5,99 do 9,86 zł. Do tego należy doliczyć także dystrybucję paliwa. Opłaty zależą w dużej mierze od tego, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dany budynek.

Które paliwo wybrać ? Węgiel czy gaz ziemny ?

W związku z obecnymi regulacjami prawnymi, dużo lepszą inwestycją będzie wprowadzenie do swojego domu gazu ziemnego. Głównie dlatego, że prowadzony jest program wymiany wszystkich kotłów węglowych. Niektóre tego typu paliwo będzie zakazane i nielegalne. Nie można będzie nim ogrzewać domu, ze względu na generowane zanieczyszczenia.
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx