Jak pokonać smog ?
Jak pokonać smog ?
29 listopada 2017
Ogrzewanie domu – jak szacują się ceny paliw ?
Ogrzewanie domu – jak szacują się ceny paliw ?
4 grudnia 2017

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła ?

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu pompą ciepła ze względu na wizję zmniejszenia rachunków. Jednak warto zastanowić się nad tym, o ile będą one niższe i czy faktycznie taka inwestycja jest opłacalna.

Sama cena pompy ciepła, a także koszt jej instalacji nie należy do najtańszych. Urządzenia o nowoczesnych parametrach są stosunkowo drogie, jednak inwestycja będzie w stanie zwrócić się po kilku latach regularnego użytkowania.

pompa-ciepła-NK

Instalacja pompy ciepła szansą na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie

Jeżeli pompa ciepła zostanie dostosowana do potrzeb domu, a jej instalacja przebiegnie w profesjonalny sposób, można będzie cieszyć się z obniżonych rachunków za ogrzewanie. Decydując się na pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym, można będzie dostarczyć do domu ciepło na poziomie około 22 stopni Celsjusza. Jest to temperatura wystarczająca dla zapewnienia komfortu termicznego w każdym budynku.

Aby jednak uzyskać pełne zadowolenie z działania pompy ciepła, urządzenie musi zostać dobrane we właściwy sposób pod względem mocy swojego działania. Właściwa regulacja systemu przełoży się na możliwość ekonomicznego korzystania z tego ogrzewania.

Istnieje kilka sposobów na to, aby zaoszczędzić jeszcze bardziej korzystając z pompy ciepła. Można korzystać z różnych parametrów ustawień. Jednym z nich jest ustawianie urządzenia od poniedziałku do piątku z temperaturą dzienną do 21°C, przy czym urządzenie będzie włączało się dopiero od godziny 13. Spokojnie zdąży nagrzać dom zanim wrócisz z pracy. Urządzenie przestaje pracować o godzinie 22. Następnie koło 3 w nocy znów się załączy zapewniając dogodną temperaturę. Urządzenie pracujące w takim zakresie będzie w stanie ogrzać dom w komfortowy sposób.

Pompa ciepła a współpraca z innymi systemami grzewczymi

Trzeba pamiętać, że jeżeli decydujesz się na połączenie pompy ciepła z innymi systemami grzewczymi, przy obliczaniu kosztów musisz brać pod uwagę także to drugie urządzenie. Zazwyczaj to standardowe urządzenie pobiera znacznie więcej kosztów przy swojej pracy niż pompa ciepła.

Przy ogrzewaniu dużego domu nie możesz jednak polegać tylko na pompie ciepła. Zimą, gdy występują duże mrozy, urządzenie może nie być w stanie zapewnić aż tak komfortowych warunków termicznych w pomieszczeniach, jak zakładałeś. W związku z tym, zawsze warto mieć w domu system wspomagający ogrzewanie.

Koszty ogrzewania domu - porównanie różnych rozwiązań grzewczych w stosunku do pompy ciepła

Zobacz jakie są koszty

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła ?

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu pompą ciepła ze względu na wizję zmniejszenia rachunków. Jednak warto zastanowić się nad tym, o ile będą one niższe i czy faktycznie taka inwestycja jest opłacalna.

Sama cena pompy ciepła, a także koszt jej instalacji nie należy do najtańszych. Urządzenia o nowoczesnych parametrach są stosunkowo drogie, jednak inwestycja będzie w stanie zwrócić się po kilku latach regularnego użytkowania.

Źle działająca pompa ciepła to wyższe koszty

Koszty eksploatacji pompy ciepła nie będą zbyt niskie, jeżeli urządzenie zostanie źle zaprogramowane lub jeżeli będzie się psuło. Dlatego trzeba mieć cały czas pod kontrolą działanie systemu. Podstawą jest korzystanie z przeglądów technicznych, a także porad serwisantów. Stosowanie się do ich wytycznych pozwoli zapobiec zniszczeniu urządzenia i nabijaniu przez nie dużo większych kosztów niż zakładano.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Jaki jest realny koszt ogrzewania domu o powierzchni 120 M2

2
0
Podziel się swoją opiniąx