Kiedy warto podjąć współpracę z firmą remontową
Kiedy warto podjąć współpracę z firmą remontową?
29 października 2021
Wyszukiwarka KRS - czy można znaleźć tam dane o długach firm
Wyszukiwarka KRS – czy można znaleźć tam dane o długach firm?
3 listopada 2021
Pokaż wszystkie
Czy można palić liście i gałęzie na działce lub ogrodzie

Czy można palić liście i gałęzie na działce lub ogrodzie

Czy można palić liście i gałęzie na działce lub ogrodzie?

Jesień to tradycyjny czas porządkowania działek i ogrodów podczas którego często widać unoszący się dym pochodzący ze spalanych liści bądź gałęzi. Sprawdźmy wiec czy można na naszej działce bądź przydomowym ogrodzie palić liście, czy palenie liści regulują przepisy prawne oraz czy można dostać mandat za palenie liści na naszej działce bądź ogrodzie?

palenie, liście, ognisko

Czy zgodnie z prawem można palić liście i gałęzie w naszych ogrodach czy na działkach ?

Zgodnie z zapisami w ustawie o odpadach z dnia 14.12.2012 - Dz.U. 2013 poz. 21 ( https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000021) obowiązuje nas zakaz spalania liści i gałęzi na prywatnych posesjach, przepisy te reguluje art.30, który zakazuje przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami z wyjątkiem osób fizycznych prowadzących kompostowanie na potrzeby własne co de facto zabrania nam spalenia odpadów organicznych którymi są liście i gałęzie ale nie zabrania mam ich kompostowania.

Dodatkowo palenia liści i gałęzi zabrania art. 144 Kodeksu Cywilnego: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Jaki jest mandat za palenie liści lub gałęzi ?

Zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń za palenie liści lub gałęzi na swojej działce lub ogrodzie możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Co robić z liśćmi i gałęziami, których nie wolno spalić?

Odpady zielone czyli suche liście, gałęzie, skoszoną trawę, kwiaty, łodygi lub chwasty należy dostarczyć do lokalnego oddziału PSZOK ( Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ). Listę PSZOK-ów znajdziemy na ternie każdej gminy a co najważniejsze odpady te przyjmowane są nieodpłatnie choć w poszczególnych punktach odbioru mogą obowiązywać limity ilościowe.

Należy nadmienić iż większość gmin organizuje odbiory odpadów zielonych według własnego harmonogramu który dostępny jest na internetowych stronach urzędu gminy. Co ważne odpady przed odbiorem należy zapakować w odpowiednie worki.

Odpady bio - worek

Przykładowe oznaczenie worka na odpady zielone

Co zrobić w sytuacji gdy gmina nie prowadzi odbioru odpadów zielonych?

Zgodnie z artykułem Art. 31 w/w ustawy; Jeżeli spalanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach przeznaczonych do tego celu jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa, marszałek województwa może zezwolić, w drodze decyzji, na spalanie odpadów poza instalacjami lub urządzeniami. Zezwolenie na spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami dla terenów zamkniętych wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Wniosek o wydanie zezwolenia na spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami zawiera:

1) wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidzianych do spalania poza instalacjami i urządzeniami;

2) określenie ilości odpadów poszczególnych rodzajów poddawanych spalaniu w okresie roku;

3) oznaczenie miejsca spalania odpadów;

4) szczegółowy opis stosowanej metody spalania odpadów;

5) proponowany czas obowiązywania decyzji.

Co jeszcze można zrobić z liśćmi lub gałęziami których nie spalimy lub nie oddamy do PSZOK-u?

Liście, gałęzie lub inne odpady zielone to doskonały materiał na kompost ( dzięki nim powstaje tzw. ziemia liściowa ) który w późniejszym okresie możemy wykorzystać do nawożenia naszego przydomowego ogrodu lub działki.

Czy można palić liście i gałęzie na działce lub ogrodzie?

Jesień to tradycyjny czas porządkowania działek i ogrodów podczas którego często widać unoszący się dym pochodzący ze spalanych liści bądź gałęzi. Sprawdźmy wiec czy można na naszej działce bądź przydomowym ogrodzie palić liście, czy palenie liści regulują przepisy prawne oraz czy można dostać mandat za palenie liści na naszej działce bądź ogrodzie?

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
2 lat temu

W tym chorym kraju już nie długo nie będzie można nic zrobić, komuna pełną parą !!!

Ula
Ula
2 lat temu
Reply to  Bolek

Głosujcie dalej na pis ….

Ada
Ada
2 lat temu

Kompostuje ktoś liście ? Jak zbudować taki kompostownik

Lolek
Lolek
2 lat temu
Reply to  Ada

Można kupić na allegro gotowy kompostownik

Tom Tom
Tom Tom
2 lat temu
Reply to  Ada

Żadna filozofia, zbuduj skrzynię z desek

Jasiek
Jasiek
1 rok temu

W aplikacji mobywatel jest taka zakładka że można zgłosić sąsiada jak zanieczyszcza powietrze 😁

6
0
Podziel się swoją opiniąx