Czy można palić liście i gałęzie na działce lub ogrodzie
Czy można palić liście i gałęzie na działce lub ogrodzie?
2 listopada 2021
Rada Polityki Pieniężnej podnosi mocno stopy procentowe – o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego
Rada Polityki Pieniężnej podnosi mocno stopy procentowe – o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego?
3 listopada 2021

Wyszukiwarka KRS - czy można znaleźć tam dane o długach firm?

Krajowy Rejestr Sądowy to gigantyczna baza wiedzy, do której każdy z nas może szybko uzyskać dostęp. Czy w bazie KRS można znaleźć informacje o długach i zaległościach podatkowych działalności gospodarczych? Co warto wiedzieć o bazie KRS?

biuro, kosztorys, komputer, wycena

Historia powstania Krajowego Rejestru Sądowego

Baza powstała na mocy Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 20 sierpnia 1997 roku. Od tego czasu do realnego uruchomienia zbioru minęło jednak sporo czasu, bo niemal cztery lata. Proces został oficjalnie zakończony 1 stycznia 2001 roku, kiedy można było wreszcie skorzystać ze zgromadzonych tam informacji.

Przez wiele lat Krajowy Rejestr Sądowy nie był dostępny przez internet, jak ma to miejsce dziś, kiedy wystarczy tylko wejść na stronę ALEO.com i wpisać numer KRS, jaki chcemy sprawdzić. Wyszukiwarka oferuje dane o ponad 3,5 milionach działalności gospodarczych, więc można zaryzykować stwierdzenie, że znajdziemy tam wszystkie ważne informacje, jakich w danej chwili potrzebujemy.

Dwadzieścia lat temu, gdy KRS dopiero co został udostępniony, jedyną metodą na skorzystanie z właściwości bazy było udanie się do wybranego Sądu Rejonowego. Na szczęście ustawodawca wyszedł z założenia, że baza powinna być dostępna dla jak najszerszego grona i stworzył sieć 21 takich placówek rozmieszczonych w każdym województwie, co znacznie ułatwiło korzystanie z Krajowego Rejestru Sądowego.

Tym, co odróżnia KRS od takich zbiorów, jak baza REGON, NIP czy PESEL jest to, że nie był on tworzony od podstaw. Owszem, cała struktura, na czele z podziałem na niezwykle obszerne działy to rozwiązania nowe, jednak dane, jakie znalazły się w KRS, były w części przenoszone m.in. z Rejestru Handlowego, Rejestru Fundacji, Rejestru Stowarzyszeń oraz Rejestru Przedsiębiorstw Państwowych.

Ustawodawca wyszedł z bardzo słusznego założenia, że nie ma sensu dublować wpisów w kilku mniejszych, rozproszonych bazach, do których dostęp byłby o wiele trudniejszy. Krajowy Rejestr Sądowy „wchłonął” więc te pomniejsze zbiory, które dziś już nie występują w polskim porządku prawnym.

Kolejnym wielkim przełomem w historii Krajowego Rejestru Sądowego jest data 13 maja 2011 roku. To właśnie wtedy Sejm przegłosował poprawki do Ustawy o KRS, które pośrednio doprowadziły do uwolnienia zbioru i udostępnienia cyfrowej wersji odpisów przez internet. Między innymi ta decyzja zaważyła na tym, że dziś z wyszukiwarki danych KRS możemy korzystać na przykład w serwisie ALEO.com.

Czy w Krajowym Rejestrze Sądowym odnajdziemy dane o długach? Jakie informacje gromadzone są w rejestrze?

Bez wątpienia jest to najobszerniejsza baza danych o charakterze publicznym, czyli taka, do której dostęp ma każdy z nas. W polskim porządku prawnym mamy kilka większych zbiorów, na przykład bazę PESEL, jednak dostęp do niej jest ograniczony.

Konstrukcja Krajowego Rejestru Sądowego bazuje na działach tematycznych. Zgodnie ze stanem na 2021 rok, jest ich sześć. Najnowszy został dodany w grudniu 2020 roku i wprowadził do KRS-u szereg informacji o dłużnikach niewypłacalnych oraz m.in. o osobach, które zalegają z płaceniem alimentów.

Rękojmia, gwarancja w umowie o roboty budowlane bądź remontowe

Działy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W Dziale I znajdziemy ogólne informacje o podmiocie. To właśnie tutaj ulokowano dane teleadresowe, a także oznaczenie formy prawnej działalności, jaką wykonuje przedsiębiorca. W tym miejscu można też znaleźć numer NIP i REGON oraz dane statutowe, jeśli forma prawna działalności zobowiązuje do ich podania.

Dział II to kopalnia wiedzy dla osób, które pracują w handlu i chcą szybko kontaktować się z osobami decyzyjnymi w firmie. Dzięki KRS szybko znajdą informacje o sposobie reprezentacji podmiotu oraz o liście wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki.

W Dziale III Krajowego Rejestru Sądowego znajdziemy informacje o tym, w jakim segmencie rynku działa dany podmiot. KRS stawia tutaj na oznaczenia z kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Odpis z tego działu dostarczy też informacji o sprawozdaniach finansowych wraz ze wskazaniem okresu, za który dokumenty zostały złożone.

Dział IV można uznać za taki, który pełni funkcję ostrzegawczą. Jest to jednocześnie odpowiedź na zadane wcześniej pytanie o to, czy dzięki KRS można dotrzeć do danych o zadłużeniu firmy. Owszem, można. Krajowy Rejestr Sądowy przechowuje informacje o zaległościach podatkowych, celnych oraz o ewentualnym umorzeniu postępowań egzekucyjnych. Znajdziemy tu także dane o ewentualnym zabezpieczeniu majątku dłużnika, jeśli toczy się wobec niego postępowanie upadłościowe.

Dział V skrywa informacje o ewentualnym powołaniu (lub odwołaniu) kuratora, a najnowszy, dodany przed rokiem, Dział VI odpowie nam na pytanie o to, czy w firmie działa zarząd komisaryczny. W tym miejscu znajdziemy też informacje o postępowaniu naprawczym, wliczając w to dane syndyka lub zarządcy przymusowego.

Wyszukiwarka KRS – czy można znaleźć tam dane o długach firm?

Krajowy Rejestr Sądowy to gigantyczna baza wiedzy, do której każdy z nas może szybko uzyskać dostęp. Czy w bazie KRS można znaleźć informacje o długach i zaległościach podatkowych działalności gospodarczych? Co warto wiedzieć o bazie KRS?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx