Zehnder Zenia
Zehnder Zenia – nowoczesna wersja grzejnika
14 sierpnia 2018
Wymiana starego kotła gazowego na nowy
Wymiana starego kotła gazowego na nowy
17 sierpnia 2018

Projekt łazienki na lata

Łazienkę, podobnie, jak kuchnię projektuje się na lata, dlatego jej projekt musi być funkcjonalny i ponadczasowy. Niestety, ale remontując lub wykańczając to pomieszczenie w domu trzeba przygotować się na spore wydatki, a także szereg kłopotów do pokonania. Co warto wiedzieć, aby wykonać profesjonalny projekt łazienki?

Najważniejsze aspekty przy projektowaniu łazienki

Wygodna powierzchnia użytkowa, jaką powinna mieć łazienka to minimum 5 m2. Oczywiście jest to niewielka przestrzeń, ale wystarczająca do tego, aby zmieścić wszystko, co jest potrzebne. Im większą mamy łazienkę, tym więcej możliwości projektowych możemy zastosować.

Podstawą podczas projektowania łazienki jest to, aby określić kto na co dzień będzie z niej korzystał. Jeżeli ma to być przestrzeń komfortowa dla seniora, należy wprowadzić tam szereg udogodnień, np. prysznic z siedziskiem zamiast wanny. Podobne udogodnienia będą konieczne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Przy sedesie należy zamontować specjalne poręcze, które ułatwią siadanie. Jeżeli z łazienki korzysta duża rodzina, można rozważyć zamontowanie podwójnej umywalki z dużym blatem. Oczywiście do tego potrzeba miejsca. Jeżeli jest, warto to wykorzystać.

Łazienka powinna być również przyjazna dla najmłodszych. Jeżeli w domu jest noworodek, na pralce powinno być miejsce na przewijak. Gdy dziecko podrośnie, warto umieścić wieszaki na ręczniki na dogodnej dla niego wysokości. Przy umywalce natomiast należy umieścić stabilny stolik, dzięki któremu maluch bez problemu dostanie do kranu, dzięki któremu będzie w stanie zadbać o higienę rąk.

Dobieramy ceramikę łazienkową

Obecnie najpopularniejsze są sedesy podwieszane, które wyglądają bardzo nowocześnie, a ponadto zapewniają swobodne zadbanie o higienę wokół toalety. Jeżeli chodzi o przestrzeń, jaką należy wygospodarować dla sedesu to sama misa ma zazwyczaj 36 x 63 x 82. Po bokach trzeba też zostawić po ok. 20 cm, a przed miską przestrzeń o wymiarach 80×60 cm. Dzięki temu wygodnie można będzie korzystać z toalety.

W wielu łazienkach pojawia się również bidet, czyli toaleta dla kobiet. Warto zaplanować go tuż przy sedesie. Należy po bokach oraz przed nim pozostawić tyle samo miejsca, co w przypadku sedesu.


Zobacz również:

Łazienki – Budowa i Remont

Łazienki – Budowa i Remont

Jednym z pomieszczeń w domu, o którego wygląd i funkcjonalność należy zadbać w szczególny sposób jest łazienka. To miejsce powinno zostać dostosowane pod każdym względem do potrzeb użytkownika. Dzięki temu odczuwało się będzie bardzo dużą przyjemność w związku z zażywaniem kąpieli wodnych.

Zobacz: remont.biz.pl/category/lazienki/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx