Życzenia wielkanocne 2018
Wesołych świąt wielkanocnych 2018
30 marca 2018
Rury Spiro do wentylacji
Rury Spiro do wentylacji
6 kwietnia 2018

Jak najtaniej wykonać system rekuperacji ?

Jak najtaniej wykonać system rekuperacji – to pytanie zadaje sobie wielu inwestorów chcących wprowadzić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła do swojego domu, ale czy najtaniej znaczy najlepiej ? Często niestety nie idzie to ze sobą w parze, za pewien czas może okazać się, że system nie będzie działał tak jak powinien i nie będzie generował oszczędności, o które nam chodziło. Należy znaleźć złoty środek, który pozwoli na zainstalowanie system w rozsądnej cenie, ani nie za tanio, ani nie za drogo.

System rekuperacji można zainstalować już za 10 tysięcy złotych, niektórzy instalatorzy podają jednak kwoty 2 razy wyższe. Czemu występują tak duże dysproporcje? Oczywiście chodzi tu o pewne niuanse, które decydują o wysokości całkowitej ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić.

Koszt taniej rekuperacji

Zaoszczędzić można na wielu elementach systemu rekuperacji, przede wszystkim na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, czyli na rekuperatorze. Można go kupić już za 2000 zł, jednak takie urządzenie będzie odznaczało się bardzo niską sprawnością, jeżeli chodzi o odzysk ciepła. będzie on wynosił poniżej 50%, co wprowadzi do domu jedynie minimalne oszczędności. Rekuperator nie będzie radził sobie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dawał będzie ograniczone możliwości sterowania, a słaby dostęp serwisowy, jaki zaproponuje firma sprawi, że po pewnym czasie system po prostu przestanie działać.

Jeżeli zdecydujesz się na instalację kanałów, które będą kosztowały przykładowo 8 tysięcy złotych, instalacja zostanie wykonana z przewodów miękkich, które bardzo łatwo można uszkodzić podczas montażu taka instalacja nie będzie w żaden sposób ustabilizowana.

Zwykle instalatorzy proponujący swoim klientom szereg gratisów, nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat rekuperacji. Profesjonalna firma dobrze wie, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła musi kosztować, ponieważ poszczególne jej elementy są drogie. Dlatego wykonywanie prac poniżej kosztów po prostu nie jest opłacalne. jeżeli skusisz się niską ceną, instalacja po prostu nie zostanie wykonana fachowo.

Najpoważniejszymi błędami, jakie może wykonać niewykwalifikowana ekipa są:

  • brak dostatecznej ilości punktów nawiewnych i wywiewnych,
  • niewłaściwa średnica w kanałach wentylacyjnych,
  • brak wyregulowania rekuperatora,
  • wykonywanie rekuperacji bez projektu.

Co „zyskasz” decydując się na tani system rekuperacji ?

Tym, co możesz zyskać decydując się na wykonywanie rekuperacji po kosztach jest minimalny odzysk ciepła oraz brak komfortu wentylacyjnego.

Jeżeli taki system znajdzie się w Twoim domu to tak, jakby w ogóle go nie było, nie odczujesz żadnego komfortu, jaki powinna zapewniać rekuperacja. Dodatkowo, źle zainstalowany system wentylacji mechanicznej może spowodować poważne kłopoty w postaci zawilgoconych ścian. w takiej sytuacji nie dość, że trzeba będzie wykonać instalację od nowa, to jeszcze konieczny będzie w domu remont.

Zanim wybierzesz ostatecznego wykonawcę rekuperacji, sprawdź dokładnie firmę oraz przygotowaną przez nią ofertę. Świadome i racjonalne podjęcie decyzji spowoduje, że w Twoim domu system rekuperacji będzie działał bardzo skutecznie.


Zobacz również

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
6 lat temu

Bardzo przydatny artykuł. Na pewno pomoże mi przy wykonaniu systemu w domu.

1
0
Podziel się swoją opiniąx