Kocioł z zasobnikiem - razem czy osobno
Kocioł z zasobnikiem – razem czy osobno ?
24 sierpnia 2018
De Dietrich naścienny, gazowy kocioł kondensacyjny EVODENS AMC
Nowość 2018 – De Dietrich naścienny, gazowy kocioł kondensacyjny EVODENS AMC (15, 25, 35)
25 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
Kolektory płaskie czy próżniowe, Które warto wybrać

Kolektory płaskie czy próżniowe, Które warto wybrać

Kolektory płaskie czy próżniowe? Które warto wybrać

Kolektory płaskie czy próżniowe? To pytanie zadaje sobie każda osoba chcąca wprowadzić instalację solarną do swojego domu. Warto przejrzeć parametry pracy, a także wydajność obydwu rozwiązań.

Budowa kolektorów płaskich

Absorpcja promieni słonecznych odbywa się przy użyciu powłoki wykonanej z blachy miedzianej lub aluminiowej, na której znajduje się warstwa selektywna z dodatkiem czarnego chromu lub tlenku tytanu. W przedniej części absorbera znajdują się rurki w formie wężownicy, w których płynie czynnik grzewczy. Transportuje on ciepło od absorbera do spiralnego wymiennika ciepła w zbiorniku, który oddaje ciepło wodzie. W spodniej części kolektora znajduje się warstwa izolacyjna zmniejszająca straty ciepła. Wierzchnia warstwa jest natomiast pokryta hartowanym szkłem solarnym o wysokiej przepuszczalności. Ramą kolektora jest giętki profil aluminiowy.

Budowa kolektorów próżniowych

Kolektory próżniowe występują w dwóch wersjach. W pierwszej dochodzi do bezpośredniego przepływu czynnika grzewczego. W rurkach zamkniętych w rurze próżniowej płynie czynnik grzewczy. Rurą wewnętrzną do absorbera dostarczany jest czynnik zimny, a następnie jest on ogrzewany i wraca do instalacji, czyli do rury zewnętrznej

W drugim przypadku kolektor jest wyposażony w rurki cieplne typu heat pipe. Rozwiązanie to jest zaawansowane pod względem technologicznym. Kolektory tego typu odznaczają się wyższą sprawnością w ciągu roku.

Kolektory płaskie czy próżniowe – typ kolektora a zastosowanie

Jeżeli ciepłej wody z tego źródła potrzebujemy przede wszystkim latem, warto postawić na kolektory płaskie. W przypadku chęci czerpania ciepłej wody przez cały rok, lepiej zdecydować się na uniwersalne rozwiązanie, jakim są kolektory próżniowe. Odznaczają się one dużo większą wydajnością niż kolektory płaskie. Działają skutecznie zwłaszcza w sezonie jesienno-wiosennym i zimowym, kiedy pochłaniają nie tylko promienie bezpośrednie, ale także te rozproszone przez chmury. Dodatkową zaletą jest także to, że instalacja kolektorów próżniowych zajmuje znacznie mniej miejsca. Są one również polecane, gdy nie ma możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich w kierunku południowym i pod odpowiednim kątem do poziomu. Jednak, tutaj warto zaznaczyć, że kolektory płaskie są znacznie bardziej elastyczne. Można je na przykład zamontować w konstrukcji dachu, jeżeli decyzja o ich zakupie zapadnie jeszcze na etapie projektowania domu.

W zasadzie nie ma jednoznacznego zalecenia odnośnie wyboru typu kolektorów słonecznych, dlatego w dużej mierze decyzja pozostawiona jest inwestorowi.

Kolektory płaskie czy próżniowe? Które warto wybrać

Kolektory płaskie czy próżniowe? To pytanie zadaje sobie każda osoba chcąca wprowadzić instalację solarną do swojego domu. Warto przejrzeć parametry pracy, a także wydajność obydwu rozwiązań.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx