Kocioł z zasobnikiem - razem czy osobno
Kocioł z zasobnikiem – razem czy osobno ?
24 sierpnia 2018
De Dietrich naścienny, gazowy kocioł kondensacyjny EVODENS AMC
Nowość 2018 – De Dietrich naścienny, gazowy kocioł kondensacyjny EVODENS AMC (15, 25, 35)
25 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
Kolektory płaskie czy próżniowe - Które warto wybrać

Kolektory płaskie czy próżniowe - Które warto wybrać

Kolektor płaski

Kolektor płaski

Kolektory płaskie czy próżniowe? Które warto wybrać?

Kolektory płaskie czy próżniowe? To pytanie zadaje sobie każda osoba chcąca wprowadzić instalację solarną do swojego domu. Warto przejrzeć parametry pracy, a także wydajność obydwu rozwiązań.

Budowa kolektorów płaskich

Absorbcja promieni słonecznych odbywa się przy użyciu powłoki wykonanej z blachy miedzianej lub aluminiowej, na której znajduje się warstwa selektywna z dodatkiem czarnego chromu lub tlenku tytanu. W przedniej części absorbera znajdują się rurki w formie wężownicy, w których płynie czynnik grzewczy. Transportuje on ciepło od absorbera do spiralnego wymiennika ciepła w zbiorniku, który oddaje ciepło wodzie. W spodniej części kolektora znajduje się warstwa izolacyjna zmniejszająca straty ciepła. Wierzchnia warstwa jest natomiast pokryta hartowanym szkłem solarnym o wysokiej przepuszczalności. Ramą kolektora jest giętki profil aluminiowy.

Kolektor próżniowy

Kolektor próżniowy

Budowa kolektorów próżniowych

Kolektory próżniowe występują w dwóch wersjach. W pierwszej dochodzi do bezpośredniego przepływu czynnika grzewczego. W rurkach zamkniętych w rurze próżniowej płynie czynnik grzewczy. Rurą wewnętrzną do absorbera dostarczany jest czynnik zimny, a następnie jest on ogrzewany i wraca do instalacji, czyli do rury zewnętrznej

W drugim przypadku kolektor jest wyposażony w rurki cieplne typu heat pipe. Rozwiązanie to jest zaawansowane pod względem technologicznym. Kolektory tego typu odznaczają się wyższą sprawnością w ciągu roku.

Zobacz nasz szczegółowy wpis na temat budowy kolektora

Jak zbudowany jest kolektor słoneczny ?

Kolektory płaskie czy próżniowe – typ kolektora a zastosowanie

Jeżeli ciepłej wody z tego źródła potrzebujemy przede wszystkim latem, warto postawić na kolektory płaskie. W przypadku chęci czerpania ciepłej wody przez cały rok, lepiej zdecydować się na uniwersalne rozwiązanie, jakim są kolektory próżniowe. Odznaczają się one dużo większą wydajnością niż kolektory płaskie. Działają skutecznie zwłaszcza w sezonie jesienno-wiosennym i zimowym, kiedy pochłaniają nie tylko promienie bezpośrednie, ale także te rozproszone przez chmury. Dodatkową zaletą jest także to, że instalacja kolektorów próżniowych zajmuje znacznie mniej miejsca. Są one również polecane, gdy nie ma możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich w kierunku południowym i pod odpowiednim kątem do poziomu. Jednak, tutaj warto zaznaczyć, że kolektory płaskie są znacznie bardziej elastyczne. Można je na przykład zamontować w konstrukcji dachu, jeżeli decyzja o ich zakupie zapadnie jeszcze na etapie projektowania domu.

W zasadzie nie ma jednoznacznego zalecenia odnośnie wyboru typu kolektorów słonecznych, dlatego w dużej mierze decyzja pozostawiona jest inwestorowi.


Zobacz więcej:

Kolektory słoneczne – Budowa i Remont

Kolektory słoneczne – Budowa i Remont

Kolektory słoneczne, dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej, na stałe zagościły w wielu polskich domach. A dokładnie na ich dachach. Pozwalają na wykorzystywanie energii słonecznej zarówno do ogrzewania domów, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zobacz: remont.biz.pl/category/kolektory-sloneczne/

Zobacz ofertę kolektorów słonecznych w naszym sklepie:

Hewalex – Remont

Hewalex – Remont

 

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/2009-hewalex

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *