Zawór regulacyjny Vasco smiley
Zawór regulacyjny Vasco Smiley – dekoracyjne osłony zaworu
23 sierpnia 2018
Kolektory płaskie czy próżniowe, Które warto wybrać
Kolektory płaskie czy próżniowe? Które warto wybrać?
25 sierpnia 2018

Kocioł z zasobnikiem - razem czy osobno ?

Kocioł gazowy z zasobnikiem - razem czy osobno? Która opcja jest lepsza? Wybór zależy od wielu czynników a w szczególności od wyposażenia łazienki i jej wielkości. Aby dokonać właściwego wyboru, należy poznać możliwości, jakie dają obydwa rozwiązania.

Kocioł z oddzielnym zasobnikiem

Wewnątrz kotła gazowego płynie tylko woda grzewcza z instalacji c.o. Głównym zadaniem urządzenia jest podnoszenie temperatury wody grzewczej. Dopiero później woda ta jest kierowana raz do instalacji c.o., a raz do wężownicy w pojemnościowym podgrzewaczu wody. Dzięki temu raz ogrzewany jest dom, a raz woda. Dzięki współpracy z pojemnościowym podgrzewaczem wody jest w stanie ogrzewać zarówno dom, jak i wodę.

Nowoczesne kotły tego typu są wyposażone w szereg elementów wspomagających, do których można zaliczyć sterowniki, zawory bezpieczeństwa, a także zawory przełączające. Dysponując odpowiedniej wielkości zasobnikiem, można kupić kocioł o mniejszej mocy tak, aby wszystko zostało dopasowane do ogrzewanej powierzchni domu. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, trzeba przeznaczyć znacznie więcej miejsca na zainstalowanie systemu. Miejsce potrzebne będzie na kocioł, zbiornik i dodatkowy osprzęt.

Kocioł z zasobnikiem – razem czy osobno
Kocioł z zasobnikiem - razem czy osobno - 1NK

Kocioł gazowy z wbudowanym zasobnikiem

Jeżeli nie masz dużej ilości miejsca na instalację kotła, warto wybrać rozwiązanie z wbudowanym zasobnikiem. Urządzenie jest w stanie podgrzać dużą ilość ciepłej wody użytkowej. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej konstrukcji i dobrze dobranym parametrom. Najważniejsze jest to, że kocioł tego typu jest dwufunkcyjny, czyli wewnątrz obudowy spełnia dwie funkcje: ogrzewa wodę, a także zasila instalacje c.o. W obudowie znajduje się wymiennik ciepła, w którym przepływowo podgrzewana jest woda podczas jej poboru.

Jaką wydajnością odznaczają się kotły z wbudowanym zasobnikiem ?

Najczęściej wybierane są kotły o dużej mocy, minimum 24 kW, a nawet 35 kW. Pozwala to na bieżąco pobierać ciepłą wodę w ilości od 11,6 do 17 l na minutę. Temperatura będzie się utrzymywała dzięki zapasowi ciepłej wody zmagazynowanemu w zasobniku c.w.u. Oczywiście, jeżeli pobór wody będzie duży, będzie się ona stopniowo wyczerpywała. Gdy pobór się zakończy, woda zostanie automatycznie uzupełniona.

Piec-kocioł-gazowy-De-Dietrich-i-BAXI-NK

Kotły gazowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem

Zobacz

Kocioł z zasobnikiem – razem czy osobno to jedno z pytań przed którymi stają osoby planujące wymianę starego pieca lun kotła na nowoczesne urządzenie. Prawidłowo dobrany kocioł gazowy z zasobnikiem czy to w wersji wbudowanej czy wolno stojącej daje nam gwarancję prawidłowej pracy podczas ogrzewania i przygotowania c.w.u..

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx