De Dietrich Alezio S V200 – pompa ciepła powietrze/woda
13 września 2018
Autoryzowany punkt sprzedaz De Dietrich
Certyfikat De Dietrich – Autoryzowany Punkt Sprzedaży
15 września 2018

Kocioł gazowy – jak wybrać właściwy ?

Każdy kocioł gazowy poradzi sobie z ogrzaniem domu, jak i ciepłej wody użytkowej. Trzeba jednak dobrać go właściwie do potrzeb mieszkańców, a także budynku, w jakim ma być umieszczony. Znaczenie ma przede wszystkim moc kotła. Za dużej mocy będzie zużywał więcej gazu, a tym samym będziemy za jego użytkowanie płacili naprawdę dużo. Warto także sprawdzić, ile ciepłej wody użytkowej może on dostarczyć.

Rodzaje kotłów gazowych

  • Kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe – ogrzewają wodę w sposób przepływowy, czyli nie są wyposażone w zbiornik. Dostępna ilość ciepłej wody zależy wyłącznie od mocy grzewczej kotła. To rozwiązanie nie współpracuje z kolektorami słonecznymi, ale ich cena jest tania, w porównaniu do innych dostępnych rozwiązań.
  • Kotły gazowe jednofunkcyjne – woda ogrzewana jest w osobnym zbiorniku znajdującym się pod kotłem. Wydajność ciepłej wody użytkowej zależy od pojemności zbiornika. Są one w stanie współpracować z kolektorami słonecznymi.
  • Kotły gazowe kompaktowe – składają się ze zbiornika c.w.u.. Mogą występować w formie wiszącej lub stojącej. O wydajności c.w.u. decyduje pojemność zbiornika, a także moc samego kotła. Można rozbudować instalacje o dodatkowe źródło ciepła.

Jaką moc powinien mieć kocioł gazowy ?

Kocioł gazowy powinien dostarczać tyle ciepła, ile potrzebuje dom do pełnego ogrzania do komfortowej temperatury. Przez większą część okresu grzewczego, temperatura zewnętrzna wynosi 0 stopni Celsjusza. Dom potrzebuje około połowy ciepła, na jakie została zaprojektowana instalacja grzewcza. Jeśli przy temperaturach zewnętrznych -20°C do ogrzania domu potrzebujemy 12 kW mocy grzewczej, to przy 0°C wystarczy już ok. 6 kW.

Jeżeli wybierasz kocioł gazowy do małego domu, warto sprawdzić, jaki ma zakres modulacji mocy grzewczej. Im będzie większa, tym kocioł bardziej dopasuje się do potrzeb użytkownika.

Funkcja grzania, gdy jest taka potrzeba

Dobrej jakości kotły gazowe są wyposażone w regulatory, które uruchamiają urządzenie, gdy jest taka potrzeba, czyli wtedy, gdy temperatura spada poniżej ustalonej wartości. Kocioł załącza się szybko, dlatego jest w stanie osiągnąć odpowiednią wartość w czasie, w którym oczekuje tego użytkownik. Dzięki takiej kontroli, kotły rzadko załączają się jesienią i wiosną, gdy temperatury są jeszcze stosunkowo wysokie i nie ma potrzeby ogrzewania domu w bardzo intensywny sposób.


Zobacz również:

Kotły gazowe – Budowa i Remont

Kotły gazowe – Budowa i Remont

Kotły gazowe Nowoczesne kotły gazowe Modernizacja kotłowni gazowej wymusza na inwestorach wymianę starego kotła gazowego na nowy. Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka oferta urządzeń, które można w pełni dostosować do potrzeb użytkownika. Dzięki temu, że tak jest, ogrzewaniem w Twoim domu zajmie się wyjątkowo sprawnie działający system, który zadba o przyjemne ciepło i komfort, gdy na zewnątrz zrobi się już chłodno. Najlepsze kotły gazowe ? Naszym zdaniem to kotły kondensacyjne odznaczają się wysoką sprawnością przez cały rok. 

Zobacz: remont.biz.pl/category/kotly-gazowe/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx