Czy pompa ciepła to tanie źródło grzewcze?
Czy pompa ciepła to tanie źródło grzewcze?
25 marca 2023
Rekuperacja
Rekuperacja
26 marca 2023

Zasada działania GPWC - gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) to urządzenie służące do wspomagania wentylacji budynków poprzez zmniejszenie wahań temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Wykorzystuje on naturalną energię geotermalną zmagazynowaną w gruncie, która jest darmowa i odnawialna. W tym wpisie przedstawię zasadę działania, rodzaje i zalety GPWC.

GWC - praca zimą

Jak działa GPWC czyli gruntowy powietrzny wymiennik ciepła?

Zasada działania GPWC polega na wykorzystaniu temperatury gruntu, która na głębokości około 1,5 m poniżej poziomu terenu jest prawie stała i wynosi około 8°C .

Powietrze zewnętrzne jest wprowadzane do rury lub innego elementu wymiennika zakopanego w ziemi i tam ocieplane lub chłodzone w zależności od pory roku. Następnie powietrze jest kierowane do rekuperatora lub pompy ciepła, gdzie następuje dalsza obróbka termiczna i wilgotnościowa.

GPWC pozwala więc na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania lub chłodzenia powietrza wentylacyjnego.

Rodzaje GPWC

Rodzaje GPWC można podzielić na przeponowe i bezprzeponowe. W wymiennikach przeponowych powietrze przepływa przez rurę lub kanał zakopany w ziemi, nie mając bezpośredniego kontaktu z gruntem. W wymiennikach bezprzeponowych powietrze przepływa przez odpowiednio przygotowaną warstwę gruntu, np. żwiru lub płyt systemowych.

Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety, np. wymienniki przeponowe są łatwiejsze w montażu i konserwacji, ale wymagają większej długości i średnicy rury oraz są podatne na kondensację i zamarzanie. Wymienniki bezprzeponowe mają lepszą sprawność energetyczną i nie mają problemu z wilgocią i lodem, ale są trudniejsze w wykonaniu i zajmują więcej miejsca.

GWC - praca latem

Jakie są zalety GPWC

Zalety GPWC ( gruntowy powietrzny wymiennik ciepła) to przede wszystkim oszczędność energii i pieniędzy oraz poprawa komfortu cieplnego w budynku. GPWC może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania powietrza wentylacyjnego nawet o 50%, a do chłodzenia o 100%. Ponadto GPWC wpływa korzystnie na jakość powietrza w budynku, ponieważ nawilża je zimą i osusza latem, co zapobiega nadmiernemu wysuszeniu lub zawilgoceniu pomieszczeń. GPWC jest też przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródło energii i nie emituje żadnych szkodliwych substancji.

GPWC to ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić wentylację swojego domu i jednocześnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i chłodzenia. Warto jednak pamiętać, że GPWC nie jest samodzielnym systemem grzewczym lub chłodniczym, a jedynie jego uzupełnieniem. Aby skorzystać z pełnych korzyści GPWC, należy go połączyć z rekuperatorem lub pompą ciepła oraz dobrze zaprojektować i wykonać instalację.


Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Zasada działania GPWC – gruntowego powietrznego wymiennika ciepła

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) to urządzenie służące do wspomagania wentylacji budynków poprzez zmniejszenie wahań temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Wykorzystuje on naturalną energię geotermalną zmagazynowaną w gruncie, która jest darmowa i odnawialna. W tym wpisie przedstawię zasadę działania, rodzaje i zalety GPWC.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx